Dziennik

 

POWER plus

erasmus

tarcza 2020

 

JabiellonczykKobietom

RODO

Zamowinia publiczne

 

Projekt UE

Gazetka kwiecien 2017

„Jak nie czytam, jak czytam” to hasło  akcji społecznej promującej czytelnictwo wśród młodych mieszkańców naszego kraju. Akcja była odpowiedzią na wyniki badań ogłoszone przez BN, ponieważ w Polsce 63% jej mieszkańców nie czyta w ogóle. Organizatorzy i pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji założyli, że jednego dnia o wyznaczonej godzinie uczniowie różnych szkół, niezależnie od poziomu edukacyjnego, podejmą się próby publicznego zbiorowego czytania.

W całej Polsce 10 czerwca o godzinie 10 młodzi ludzie zjednoczyli się pod wspólnym hasłem: "Jak nie czytam, jak czytam". Uczniowie z Jagiellończyka z klas I TOR, I i II TE, II TOR/TI i III TAK/TB, wraz z grupą licealistów z IIB z LO im. J. Zamoyskiego, przy wsparciu swoich nauczycieli i za namową swojego szkolnego bibliotekarza – pani Emilii Salak, połączyli siły, aby wspólnie pokazać, że łęczynska młodzież czyta, a kontakt z książką i kulturą piśmienniczą ich uczy, cieszy, bawi i nie odstrasza.

Tego dnia większość z nich o wyznaczonej godzinie, w promieniach letniego słońca, na zielonym skwerze tuż przy szkole, rozłożyło koce i z książką w ręku oddało się procesowi cichego czytania zaznając chwili relaksu pomiędzy zajęciami.

Inni w tym czasie podjęli się bardziej aktywnych i kreatywnych zadań. W skateparku nieopodal szkoły grupa uczniów z I TOR wyciągnęła papier i kredki, flamastry oraz farby i tworzyła logotyp biblioteki szkolnej.

Kilka kroków od nich kilkunastu śmiałków w szczególności z I TE i II TI sprawdziło swój stan wiedzy na temat popularnej literatury młodzieżowej i lektur poprzez kalambury, quizy i testy, jednak tym razem nie na ocenę, a dla własnej satysfakcji.

Przy takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć żywych i barwnych opowieści o ostatnio przeczytanych tytułach. Dlatego też grupa uczniów z III TE/TI zasiadła na ławeczce nieopodal placu zabaw i spróbowała swoich sił w booktalkingu.

Miłośnicy poezji z II TOR i II TE także znaleźli kącik dla siebie i pod błękitnym niebem na głos czytali ulubione wiersze.

„Ale czytać można, nie tylko książki” – trafnie stwierdził kiedyś jeden z uczniów. Dlatego kilkuosobowe ich grono z I TE podjęło się lektury różnorodnych artykułów z czasopism. Wśród licznych tytułów numerów wydawnictw ciągłych o przeróżnej tematyce każdy mógł znaleźć coś ciekawego i na bieżąco dzielić się tą wiedzą z innymi.

Całemu zajściu przy skateparku towarzyszyła „sznurkowa” wystawa zdjęć Diany Jakubowskiej uczennicy z klasy II TOR oraz tematyczne tablice obrazujące w formie graficznej zalety czytania i zachęcające do dzielenia się z innymi propozycjami fascynujących lektur na wiosenny czas.

Wkładem czwórki Licealistów z klasy IIB w całe przedsięwzięcie była z sukcesem podjęta próba realizacji kolejnego etapu międzyszkolnego projektu sesji sleeveface, wykorzystująca przestrzeń miejską: Łęczyński deptak, skatepark i odrzewione skwery. Uczestnicy tej wyjątkowej sesji zdjęciowej świetnie się przy tym bawiąc sprawili, że niejeden przechodzień przystaną i z ciekawością obserwował to niecodzienne zajście. Zapytani o to co to takiego i kiedy będzie można obejrzeć efekt końcowy z tajemniczym uśmiechem odpowiadali, że już niebawem wszystko się okaże, ale warto poczekać.

Całokształt tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia w lokalnym wydaniu sprawił radość nie tylko jego organizatorowi, ale przede wszystkim jego uczestnikom, którzy już deklarowali chęć udziału w kolejnej jego edycji.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej