W dniu 31 maja przypadał Światowy Dzień bez Tytoniu. Nawiązując do tego dnia 30 maja w Jagiellończyku zorganizowana została akcja prozdrowotna zachęcająca do rzucenia palenia i zdrowego trybu życia.

W ramach tego dnia odwiedziła nas pani Karolina Lewczuk – studentka medycyny, członek lubelskiego oddziału IFMSA-Poland. Pani Karolina poprowadziła zajęcia, które przybliżyły ich uczestnikom tematykę związaną z nikotyną, tytoniem i dymem nikotynowym. Prowadząca uświadomiła wszystkim jaki skład ma dym tytoniowy i jakie jest jego działanie na organizm człowieka. Każdy słuchacz dowiedział się, że palenie wiąże się z prawdopodobieństwem zachorowania m.in. na raka wielu narządów, miażdżycę czy udar mózgu.

Tego dnia, również w ramach akcji antynikotynowej, na holu na parterze można było wyrazić swoje poparcie dla zdrowego trybu życia poprzez wpisanie się na listę. Ponadto można było wziąć udział w swoistej grze. Gra polegała na zbiciu papierosowych kręgli, w zamian losowano nagrodę w postaci soczystych i słodkich owoców.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji Biegu Kasztelańskiego. Imprezie patronuje postać Jana z Tęczyna, kasztelana krakowskiego, który uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na lokację miasta Łęczna na prawie magdeburskim.

Spośród naszych reprezentantów najwyższe miejsce, w kategorii dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 900 m, zajęła Gosia Wróbel z klasy I TE.

Zobacz film z XII Biegu Kasztelańskiego

W ostatnim czasie uczniowie z klasy III Technikum Budownictwa reprezentowali ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej w dwóch konkursach nawiązujących merytorycznie do zawodu, w którym się kształcą.

Pierwszy - Konkurs Wiedzy o BHP - odbył się w dniu 29 kwietnia 2014 r. w siedzibie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Lublinie. Jest to cykliczna impreza adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym, a jej celem jest popularyzowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Rywalizacja polegała na zmierzeniu się z testem sprawdzającym znajomość teorii oraz z zadaniem praktycznym wybieranym losowo przez uczestników. Łukaszowi Rzechocie udało się wywalczyć VI miejsce w tym konkursie. Swoich sił próbował również Maciej Górski. 

Czytaj więcej...

W dniu 30 kwietnia z okazji  223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja  w ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej miał miejsce uroczysty apel.

Przygotowali go uczniowie klasy II TAK pod kierunkiem pani Moniki Medyńskiej. Przedstawili oni relację wydarzeń, które miały miejsce tamtego pamiętnego dnia 3 maja ponad dwa wieku temu. Posiłkując się prezentacją, nakreślili nam treść oraz wagę dokumentu jakim była uchwalona wtedy konstytucja – pierwsza w Europie, a druga na świecie.

Czytaj więcej...

W ramach DKK (Dyskusyjnego Klubu Książki) Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej zorganizowała spotkanie ze Sławomirem Koprem autorem licznych książek historycznych. Odbyło się ono gościnnie w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej  w dniu 28 kwietnia. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZS im. Króla K. Jagiellończyka z klasy I TI: Dominik Piróg, Jakub Chudy oraz Jakub Niedźwiedź wraz z Emilią Salak - nauczycielem -  bibliotekarzem.

Pisarz, na spotkanie z którym w tym dniu przybyło nie mało zainteresowanych, jest z wykształcenia historykiem. Do tej dziedziny nauki i pisania o niej ma oryginalne i może niezbyt popularne wśród jej badaczy  podejście. Opisuje ważne i znane z lekcji historii czy języka polskiego postaci w kontekście ich życia prywatnego. Jak sam mówi: „życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”. W trakcie spotkania autor sam o sobie mówił jak o historyku obyczajowości, a czasy II Rzeczypospolitej i czasy PRLu uznał za działy historii, w których odnajduje się najlepiej.

Czytaj więcej...

 „Wiedza jest dla młodych rozsądkiem,

 dla wiekowych pociechą,

 dla biednych bogactwem,

dla bogatych ozdoba”

– słowa te, pochodzące od Diogenesa, pojawiły się na dekoracji towarzyszącej tegorocznej uroczystości pożegnania absolwentów ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

To wyjątkowe święto odbyło się 25 kwietnia 2014 r. Na szkolnej auli spotkali się absolwenci klas IV, ich wychowawcy i rodzice, wraz z Dyrekcją, nauczycielami, gościem w osobie pana Kazimierza Radko – wicestarosty Starostwa Powiatowego oraz młodszymi koleżankami i kolegami z klas III TE/TI i III TAK/TB.

Czytaj więcej...

W ramach wiedzy o kulturze klasy I technikum realizują cykl zajęć, na których poznają różne wytwory kultury, tj. malarstwo, rzeźba, architektura, sztuka użytkowa, teatr, film, muzyka itp.

Rozbudzani osobowości uczniów i motywowaniu do aktywnego udziału w kulturze współczesnej służą przede wszystkim kreatywne zajęcia, na których pierwszoklasiści wchodzą w rolę nie tylko odbiorcy i interpretatora przekazów kulturowych, ale także twórcy. Organizowanie wystaw, okolicznościowych happeningów i performance poszerzyliśmy ostatnio o umiejętność fotografowania.

Czytaj więcej...

W dniu 2 kwietnia w ZSG w Łęcznej odbył się etap powiatowy  VI edycja konkursu Pomyśl logicznie.

Jak co roku, taki i teraz, nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami nie wymagającymi skomplikowanej wiedzy, a jedynie  - albo aż , logicznego myślenia.

ZS im. Króla K. Jagiellończyka w tych zmaganiach na szczeblu powiatowym reprezentowali: Adrian Tarkowski z klasy I TE/TI, Agata Wójcik z klasy I TAK/TB, Konrad Szelepusta i Tomaszy Zabłotny z klasy II TI oraz Małgorzata Kozieł z klasy II TE.

Tomkowi udało się zdobyć III miejsce, czego mu serdecznie gratulujemy.

ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej już po raz drugi uzyskał certyfikat „Szkoła Innowacji” w organizowanym od 2013 roku przez Wyższą Szkołę Ekonomi i Innowacji Projekcie Certyfikacji Szkół.

Według organizatorów projektu jego celem jest wyróżnienie szkół, w których realizowane są nowatorskie pomysły, wspierana jest praktyczna edukacja i kreatywność uczniów, promuje się przedsiębiorczość oraz podejmowane są wszelkie  działania o niestandardowym i innowacyjnym charakterze.

Zgłoszone szkoły oceniała Kapituła Konkursowa, w skład której wchodzili patroni honorowi projektu: Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Hetman, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk i Lubelski Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz oraz przedstawiciele oświaty i organizacji biznesowych, a także władze WSEI.

Czytaj więcej...

W dniu 26 marca, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Czy ich znamy?” z Barbarą Wrońską - miłośniczką rękodzieła artystycznego. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele naszej szkolnej społeczności pani Aneta Śliwa oraz uczeń  klasy II TI Daniel Koper. 

Pani Barbara Wrońska opowiadała o swojej pasji jaką są wykonywane ręcznie pisanki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in.  jak wygląda warsztat pracy, co przydaje się przy wytwarzaniu takich świątecznych ozdób oraz jak bardzo czasochłonne jest to zajęcie.

Ponadto każdy na własne oczy mógł zobaczyć malownicze wykrawanki wykonane rękoma pani Barbary.

Cieszymy się, że dzięki gościnności PBP w Łęcznej, po raz drugi było nam dane spotkać tą niezwykle ciepłą i życzliwą osobę. 

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej