21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – tego dnia w „Jagiellończyku” witaliśmy ją w prawdziwie uczniowski sposób. Samorząd Szkolny zorganizował Szkolny Turniej Milionerów, czyli prawdziwą rozgrzewkę dla znużonych po zimie szarych komórek.

W rolę prowadzących wcielili się członkowie Samorządu: Paulina Oraczewska i Łukasz Rzechota. W zmaganiach z pytaniami z wiedzy z różnych dziedzin zmierzyli się liderzy z poszczególnych klas: I TE, I TI, I TAK, I TB,  II TI, II TAK, II TE, III TAK, III TI, III TE, III TB, III ZSZ, IV TIa, IV TE, IV TIb. Każdy z nich odpowiadał na szereg pytań opierając się na swojej indywidualnej wiedzy, jednak miał również w zanadrzu dwukrotną możliwość skorzystania z „telefonu do przyjaciela”, czyli  podpowiedzi udzielonej przez jedną z dwóch wytypowanych wcześniej osób z klasy. Prawidłowa odpowiedź owocowała brawami, nieprawidłowa.. jabłkiem. Niestety ten kto uzbierał 3 jabłuszka odpadał z dalszej rywalizacji i zamiast smaku zwycięstwa, zaspokajał się smakiem zdobytych owoców.

Czytaj więcej...

    Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w nowym konkursie "Nasza szkoła", w którym poszczególne zespoły uczestników będą tworzyć film ukazujący życie szkoły oczami uczniów. Konkurs rozpoczyna się z dniem ukazania niniejszego artykułu. Termin składania prac do 30 kwietnia 2014 roku. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminemuczestnictwa w konkursie.

Czytaj więcej...

W dniach 14 – 15 marca Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka ponownie otworzył swoje drzwi dla wszystkich chętnych by go odwiedzić. Tegoroczna, druga już edycja imprezy, obejmowała dwa dni, w trakcie których w gościnne progi Jagiellończyka zawitało ponad 100 osób: gimnazjalistów, ich rodziców oraz osób dorosłych zainteresowanych dalszą edukacją.

W roli gospodarzy wystąpili uczniowie naszej szkoły. To m. in. od nich można było uzyskać informacje na temat kierunków kształcenia, nauczanych przedmiotów, praktyk zawodowych i nauczycieli, których w tych dniach można było poznać osobiście. Dzięki uczniom – przewodnikom można było także zwiedzić szkołę - poszczególne sale lekcyjne, pracownie komputerowe, bibliotekę i obiekty sportowe.

Czytaj więcej...

      Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, rodziców i osoby zainteresowane wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, w mury naszej szkoły. 14 marca w godzinach 12.00-15.00 i 15 marca w godz. 10.00-13.00 Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej otwiera drzwi, by zachęcić kandydatów do podjęcia nauki w różnych typach szkół.
   – Zapraszamy w nasze progi nie tylko do tegorocznych gimnazjalistów, którzy zastanawiają się na wyborem dalszej drogi kształcenia, ale również dorosłych mieszkańców Łęcznej i okolic dla których mamy wiele do zaoferowania.

Czytaj więcej...

W ramach współpracy z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w dniu 12 marca 2014 r. odbyły się warsztaty z autoprezentacji. Ich celem było zapoznanie uczniów klas       IV TAK/TIb i IV TE/TIa z metodami korzystnego prezentowania własnego wizerunku.

Prowadząca spotkanie, pani Katarzyn Zajączkowska, radziła maturzystom na co zwrócić uwagę w kwestiach związanych z wyglądem, komunikacją interpersonalną oraz emocjami w sytuacji, gdy przyjdzie im wystąpić publicznie. Wiedza ta może się im przydać już niebawem podczas egzaminów maturalnych, a także w przyszłości, gdy będą się starać o wymarzoną pracę.

07 marca w murach „Jagiellończyka” miało miejsce ciekawe wydarzenie. Klasy I TAK/TB oraz I TI/TE, w ramach przedmiotu wiedza o kulturze, przygotowały z okazji 8 marca happening „Równi, ale różni” prezentowany w czasie 2 długich przerw, który miał zwrócić uwagę na problemy współczesnych kobiet.

Happening (z ang. „zdarzenie”) to wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni, tworzące logiczną narrację.

– Do akcji przygotowywaliśmy się na lekcjach pod okiem pani prof. Małgorzaty Rodziewicz ok. 2 tygodni – mówi jeden z pierwszoklasistów. – Każda z 4-osobowych grup stanęła przed 2 zadaniami: opracowaniem graficznym kartki, która nie byłaby jednak typową laurką z życzeniami wręczaną z okazji Dnia Kobiet, oraz zaprezentowaniem w dowolnej technice sztuki współczesnej wybranego problemu kobiet w XXI wieku.

Czytaj więcej...

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie wspierającym edukację informatyczną IT SZKOŁA. Głównym celem projektu, którego rolę koordynatora pełnić będzie Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki jest podnoszenie i rozwijanie kompetencji ICT u uczniów szkół ponadgimnzjalnych poprzez działania prowadzone we współpracy szkół wyższych oraz szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W ramach projektu szkoły otrzymują wartościowe narzędzia do wspomagania zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych z informatyki oraz ofertę bezpłatnych e-learningowych szkoleń w zakresie podnoszenia własnych kompetencji zawodowych.

Czytaj więcej...

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele! 
Jeśli nie jest Wam obojętna trudna sytuacja na Ukrainie włączajcie się w akcję zbiórki darów rzeczowych (żywności długoterminowa, nowej odzieży, leków itp.), która odbywa się w naszym Powiecie do dnia 12 marca 2014 roku. 
Przekazujcie swoje dary do pokoju nauczycielskiego. Po zakończeniu akcji zebrane rzeczy przewiezione zostaną do Rejonu Żółkiewskiego, z którym współpracuje Powiat Łęczyński.  Dziękujemy!

„Światu potrzeba dziś więcej wrażliwych serc niż zimnej stali” – mówił kard. Stefan Wyszyński. I to jego słowa stały się myślą przewodnią wydarzeń happeningowych w Zespole Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, które zorganizowano w dniach 14-15 marca 2014 r. w ramach Dni Otwartych Drzwi Szkoły.

- Chcieliśmy w ten sposób – mówi pomysłodawczyni, pani Joanna Kowalczyk – wziąć udział w akcji wsparcia dla rodzin zabitych na Majdanie organizowanej przez Radio eR i Centrum Wolontariatu w Lublinie. Okazało się, że większość gości, uczniów i pracowników szkoły chętnie włączyła się w nasze działania i dzięki temu udało się pokazać, że ważne jest nie tylko to, co dzieje się w naszym życiu, ale także to, co dotyczy problemów innych ludzi.

Uczniowie wykonali plakaty (np. napis w języku polskim, angielskim i ukraińskim „I Ty możesz pomóc Ukrainie”) i ulotki, które przybliżały sytuację na Ukrainie i zachęcały do wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy. Klasy I i II technikum przygotowały różne projekty. Między innymi można było zbudować z cegiełek-wartości 2 symboliczne domy: jeden pełen ciepła, miłości, zrozumienia, zgody i drugi – popadający w ruinę pełen smutku, zła, przemocy, agresji, śmierci. Inny projekt o nazwie „Nie jesteście sami” przedstawiał odbite niebieskie i żółte dłonie, które symbolizowały jedność i wzajemną pomoc. Na szarym papierze „Uwalniano słowa”, czyli przyklejano karteczki z napisanymi przez siebie słowami nazywającymi ważne dla młodych ludzi wartości. Gimnazjalistom odwiedzającym szkołę na powitanie przypinano żółto-niebieskie kokardki, a każdy, kto wziął udział w happeningu czy wrzucił pieniądze do puszki, otrzymywał żółtego tulipana, karteczkę z aforyzmami czy zakładkę ze słowami podziękowania.

Ciekawym pomysłem był plakat „Serce dla Ukrainy”. Uczniowie mieli za zadanie przykleić kwiaty w kolorach flagi Ukrainy tak, aby utworzyły one serce. Słuchaliśmy piosenek o Majdanie i dla Majdanu w wykonaniu polskich i ukraińskich zespołów, a także „Dumki na dwa serca”. Była też projekcja filmów o młodych Ukraińcach studiujących w Polsce.

Akcję wsparcia dla Ukrainy zorganizowali uczniowie klasy II TE, klasy I TAK/TB i klasy I TE/TI pod opieką pań: Joanny Kowalczyk i Małgorzaty Rodziewicz. Zebraną kwotę pieniędzy (120 zł) przekazano do Centrum Wolontariatu w Lublinie, a „grosiki” wyjęte z puszek (w kwocie 25 zł) ofiarowano samorządowi szkolnemu na „Górę Grosza”.

20 lutego w I Liceum Ogólnokształcącego  im. Jana Zamoyskiego przy ul Szkolnej 3 w Łęcznej odbyły się zmagania  28 uczestników
I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Przyszłość naturą bogata”.

Jury, pod przewodnictwem łęczyńskiej pisarki i regionalistki pani Marii Kieres-Kramek, oceniało występy uczestników w kategorii gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Recytatorzy prezentowali fragmenty prozy oraz utwory poetyckie, m.in. Patricka Suskinda, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima,  Leopolda Staffa, Colleen McCullough i Andrzeja Sapkowskiego. Przez dwie godziny słuchaliśmy opowieści o ludzkich marzeniach, pragnieniach, ambicjach, miłości, złamanym życiu, buncie i nieustającej walce o lepsze jutro.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej