07 marca w murach „Jagiellończyka” miało miejsce ciekawe wydarzenie. Klasy I TAK/TB oraz I TI/TE, w ramach przedmiotu wiedza o kulturze, przygotowały z okazji 8 marca happening „Równi, ale różni” prezentowany w czasie 2 długich przerw, który miał zwrócić uwagę na problemy współczesnych kobiet.

Happening (z ang. „zdarzenie”) to wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni, tworzące logiczną narrację.

– Do akcji przygotowywaliśmy się na lekcjach pod okiem pani prof. Małgorzaty Rodziewicz ok. 2 tygodni – mówi jeden z pierwszoklasistów. – Każda z 4-osobowych grup stanęła przed 2 zadaniami: opracowaniem graficznym kartki, która nie byłaby jednak typową laurką z życzeniami wręczaną z okazji Dnia Kobiet, oraz zaprezentowaniem w dowolnej technice sztuki współczesnej wybranego problemu kobiet w XXI wieku.

Czytaj więcej...

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie wspierającym edukację informatyczną IT SZKOŁA. Głównym celem projektu, którego rolę koordynatora pełnić będzie Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki jest podnoszenie i rozwijanie kompetencji ICT u uczniów szkół ponadgimnzjalnych poprzez działania prowadzone we współpracy szkół wyższych oraz szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W ramach projektu szkoły otrzymują wartościowe narzędzia do wspomagania zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych z informatyki oraz ofertę bezpłatnych e-learningowych szkoleń w zakresie podnoszenia własnych kompetencji zawodowych.

Czytaj więcej...

„Światu potrzeba dziś więcej wrażliwych serc niż zimnej stali” – mówił kard. Stefan Wyszyński. I to jego słowa stały się myślą przewodnią wydarzeń happeningowych w Zespole Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, które zorganizowano w dniach 14-15 marca 2014 r. w ramach Dni Otwartych Drzwi Szkoły.

- Chcieliśmy w ten sposób – mówi pomysłodawczyni, pani Joanna Kowalczyk – wziąć udział w akcji wsparcia dla rodzin zabitych na Majdanie organizowanej przez Radio eR i Centrum Wolontariatu w Lublinie. Okazało się, że większość gości, uczniów i pracowników szkoły chętnie włączyła się w nasze działania i dzięki temu udało się pokazać, że ważne jest nie tylko to, co dzieje się w naszym życiu, ale także to, co dotyczy problemów innych ludzi.

Uczniowie wykonali plakaty (np. napis w języku polskim, angielskim i ukraińskim „I Ty możesz pomóc Ukrainie”) i ulotki, które przybliżały sytuację na Ukrainie i zachęcały do wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy. Klasy I i II technikum przygotowały różne projekty. Między innymi można było zbudować z cegiełek-wartości 2 symboliczne domy: jeden pełen ciepła, miłości, zrozumienia, zgody i drugi – popadający w ruinę pełen smutku, zła, przemocy, agresji, śmierci. Inny projekt o nazwie „Nie jesteście sami” przedstawiał odbite niebieskie i żółte dłonie, które symbolizowały jedność i wzajemną pomoc. Na szarym papierze „Uwalniano słowa”, czyli przyklejano karteczki z napisanymi przez siebie słowami nazywającymi ważne dla młodych ludzi wartości. Gimnazjalistom odwiedzającym szkołę na powitanie przypinano żółto-niebieskie kokardki, a każdy, kto wziął udział w happeningu czy wrzucił pieniądze do puszki, otrzymywał żółtego tulipana, karteczkę z aforyzmami czy zakładkę ze słowami podziękowania.

Ciekawym pomysłem był plakat „Serce dla Ukrainy”. Uczniowie mieli za zadanie przykleić kwiaty w kolorach flagi Ukrainy tak, aby utworzyły one serce. Słuchaliśmy piosenek o Majdanie i dla Majdanu w wykonaniu polskich i ukraińskich zespołów, a także „Dumki na dwa serca”. Była też projekcja filmów o młodych Ukraińcach studiujących w Polsce.

Akcję wsparcia dla Ukrainy zorganizowali uczniowie klasy II TE, klasy I TAK/TB i klasy I TE/TI pod opieką pań: Joanny Kowalczyk i Małgorzaty Rodziewicz. Zebraną kwotę pieniędzy (120 zł) przekazano do Centrum Wolontariatu w Lublinie, a „grosiki” wyjęte z puszek (w kwocie 25 zł) ofiarowano samorządowi szkolnemu na „Górę Grosza”.

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele! 
Jeśli nie jest Wam obojętna trudna sytuacja na Ukrainie włączajcie się w akcję zbiórki darów rzeczowych (żywności długoterminowa, nowej odzieży, leków itp.), która odbywa się w naszym Powiecie do dnia 12 marca 2014 roku. 
Przekazujcie swoje dary do pokoju nauczycielskiego. Po zakończeniu akcji zebrane rzeczy przewiezione zostaną do Rejonu Żółkiewskiego, z którym współpracuje Powiat Łęczyński.  Dziękujemy!

20 lutego w I Liceum Ogólnokształcącego  im. Jana Zamoyskiego przy ul Szkolnej 3 w Łęcznej odbyły się zmagania  28 uczestników
I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Przyszłość naturą bogata”.

Jury, pod przewodnictwem łęczyńskiej pisarki i regionalistki pani Marii Kieres-Kramek, oceniało występy uczestników w kategorii gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Recytatorzy prezentowali fragmenty prozy oraz utwory poetyckie, m.in. Patricka Suskinda, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima,  Leopolda Staffa, Colleen McCullough i Andrzeja Sapkowskiego. Przez dwie godziny słuchaliśmy opowieści o ludzkich marzeniach, pragnieniach, ambicjach, miłości, złamanym życiu, buncie i nieustającej walce o lepsze jutro.

Czytaj więcej...

W sobotni wieczór 15 lutego 2014 r. w ZS im. K. K. Jagiellończyka w przystrojonej auli zapanował gwar, rozbrzmiała rytmiczna muzyka, błyskały kolorowe światła. To wszystko zaistniało z  wyjątkowego powodu. Uczniowie klas II Technikum Ekonomicznego oraz Informatycznego, wraz z osobami towarzyszącymi, zebrali się by wspólnie świętować swój Półmetek, czyli odbycie już połowy drogi do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. W tym pełnym dobrej zabawy wieczorze towarzyszyli im  pani Dyrektor Dorota Makara, wychowawcy: pani Magdalena Krystjańczuk oraz pani Ewa Stefańska, a także nauczyciel – bibliotekarz pani Emilia Salak.

Czytaj więcej...

W czwartek 13 lutego Samorząd Szkolny ZS im. K. K, Jagiellończyka zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania Szkolnych Walentynek. Na szkolnym korytarzu, na parterze, była możliwość, za pomocą poczty walentynkowej, nadać komuś  bliskiemu przesyłkę w postaci kartki okolicznościowej lub drobnego upominku – słodkiego lizaka w kształcie serca lub uroczego breloczka w postaci mini misia.

Czytaj więcej...

W dniu  10 lutego 2013 r. (tj. poniedziałek) odbył się X Regionalny Konkurs Informatyczny „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Był on zorganizowany przez Zespół szkół Energetycznych im. Prof. K. Drewińskiego w Lublinie, a odbył się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Lublin oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci oraz promocja bezpieczeństwa sieciowego i komputerowego.

Czytaj więcej...

W dniu 12 lutego ósemka uczniów z „Jagiellończyka” wzięła udział w turnieju piłki nożnej, który odbył się w Ludwinie. Skład drużyny piłkarskiej stanowili: Patryk Bartosz, Łukasz Jędryszka, Karol Kozak, Kamil Laskowski, Maciek Pobiega, Mariusz Pobiega, Krystian Świeca oraz Piotr Żakiewicz. Ich opiekunem była pani Ewa Sawka-Kunach.

Pomimo wysiłku i pełnej poświęcenia gry na boisku, reprezentacja zajęła czwarte miejsce. Na osłodę chłopcy mogli cieszyć się z wygranej w bezpośrednim meczu z drużyną, która zajęła pierwsze miejsce w turnieju.

Życzymy powodzenia  i wiary w swoje możliwości przy najbliższej okazji.

Dziś nadeszła tak długo oczekiwana przez nas noc […] Przez cztery lata nie szczędziliśmy naszych wysiłków, zdobywaliśmy wiedzę, pracowaliśmy, by osiągnąć wyznaczone cele. […] nim spostrzegliśmy, staliśmy się maturzystami, którzy w tak zacnym gronie mają zaszczyt spotkać się na tak pięknej uroczystości.

Tymi słowami, w dniu 18 stycznia 2014 r., po uprzednim powitaniu wszystkich zaproszonych gości, dwoje czwartoklasistów –  Natalia Świeca i Łukasz Szymczuk – rozpoczęło część oficjalną tegorocznej Studniówki ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej