Długie godziny nad trudnymi, specjalistycznymi artykułami o naszym mieście spędziły uczennice klasy III technikum informatycznego. Było warto.

            Ewelina Sipta i Halina Olesiuk zajęły, bowiem trzecie miejsce w XXVII Turnieju Wiedzy o Łęcznej w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich opiekunką była pani Joanna Kowalczyk, nauczycielka języka polskiego.  

            Turniej odbył się 2 czerwca w sali posiedzeń łęczyńskiej Rady Miejskiej w ramach dni miasta.

Jaki puder dobrać do swojej twarzy, jakie są zalety makijażu szkolnego, czym grozi niezmywanie tuszu na noc – tego można było się dowiedzieć podczas warsztatów makijażu w naszej szkole.

            Wiosna, lato, jesień, zima – tak jak pory roku wyróżniamy różne kolorystyczne typy urody kobiet. - Jeśli dziewczyna wie, do jakiego typu należy jest jej łatwiej dobrać odpowiednie cienie do powiek, szminkę czy kolor bluzki – mówiła na warsztatach Renata Grulich, od 13 lat pracowniczka firmy kosmetycznej.

            Warsztaty makijażu odbyły się w naszej szkole 7 czerwca. Przyszło osiem uczennic z klas: I i II technikum architektury krajobrazu. – Jesteście nastolatkami, takiej ładnej cery jak macie teraz już nigdy nie będziecie miały – mówiła pani Grulich. – Ważne jest nauczyć się prawidłowych nawyków pielęgnacji twarzy już w młodości, żeby zmarszczki pojawiły się jak najpóźniej – tłumaczyła.

            Ostrzegała też dziewczyny przed najczęstszymi błędami popełnianymi przy pielęgnacji twarzy: – Podstawową czynnością wieczorem jest zmycie makijażu. Bez tego będą wam się łamać rzęsy, które już nigdy nie odrosną.

            Dziewczyny wyjęły lusterka, by wypróbowywać na sobie różnego rodzaju kremy, płyny, tusze. Pani Grulich namawiała je do używania tzw. makijażu szkolnego: – W odróżnieniu od scenicznego jest stonowany, zamiast czarnej kreski wykorzystuje subtelne kolory. Nasza buzia jest ładniejsza, a nie widać, że cokolwiek na nią nakładaliśmy. To idealne rozwiązanie do szkoły.    

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Wybrać jazdę samochodem czy spacer? Co często kryje się pod płatkami śniegu? – poetycko odpowiada Norbert Żuchowski (II TB).

Jego wiersz został wyróżniony przez jury konkursu zorganizowanego przez centrum Kultury w Łęcznej. Należało w nim napisać utwór poetycki o tematyce ekologicznej.

Poniżej publikujemy dwa wiersze Norberta Żuchowskiego, ucznia II klasy technikum budowlanego:

Ekologia rzecz nam znana,

w wielu szkołach nauczana,

lecz nie zawsze doceniana.

Lekkomyślni ludzie nie wiedzą,

w jakim brudzie siedzą.

Głupotą jest to, że wolimy pojechać autem

niż przejść się piechotą.

Łatwo wyciąć drzewo, zniszczyć fundament przyrody

trudniej potem postawić to na nogi.

Jeśli chcemy jeszcze kiedyś

odetchnąć pełną piersią,

poczuć woń świerkowych lasów,

zwracajmy większą uwagę na naturę

i - nie wychowujmy - kolejnego pokolenia głuptasów!

***

Retrospekcja się zaczyna

Poszła jesień, przyszła zima.

Całą ziemię świeży śnieg przykrywa.

Czysta Polska, białe miasta,

atmosfera się zmieniła.

Wszystkim ludziom to pasuje,

gdy śnieg cały brud maskuje.

Jednak kiedyś się rozpuści

i odsłoni wszystkie nasze włości.

Więc człowieku drogi,

nie bądź próżny i przyrodzie wrogi.

Poproś starszych, poproś dzieci,

niech sprzątają wszystkie śmieci.

Niech pomogą zaśmiecanie zredukować

i nasz świat przed zagładą uratować. 

Pierwsze miejsce w XVIII Biegu Kasztelańskim zajęła Magdalena Walczak z II technikum architektury krajobrazu.

            Była pierwsza na mecie spośród innych biegaczek w kategorii uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Zawody odbyły się na boiskach Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Bogdanowicza.

            Bieg Kasztelański organizowany jest od 2003 roku w hołdzie dla Jana z Tęczyna, kasztelana krakowskiego, który z rąk króla Kazimierza Jagiellończyka odebrał akt nadania praw miejskich Łęcznej. Było to w 1476 roku.

Surowa natura: drzewa pozbawione liści, wysokie góry gdzieś w oddali, barwy szare, jesienne zetknięte z kolorami wyrazistymi – ten nastrojowy krajobraz jury konkursu „Barwy przyrody” uznało za najpiękniejszy.

            Namalowała go Dorota Zienkiewicz, uczennica I ZSZ, której praca wygrała ze 153 pracami zgłoszonymi w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

            Konkurs „Barwy przyrody” został zorganizowany w ramach projektu edukacja ekologiczna realizowana przez Centrum Kultury w Łęcznej.

Trzecie miejsce zajęli nasi uczniowie w zawodach piłkarskich rozegranych na boisku „Orlika” w Kijanach.

            Odbyły się one 30 kwietnia podczas dnia otwartych drzwi w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych. Za zajęcie trzeciego miejsca uczniowie otrzymali brązowe medale i puchar.

            Drużyny były 10-osobowe, naszą szkołę reprezentowali uczniowie II klasy technikum budowlanego. Ich zmagania możemy oglądać w galerii zdjęć.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Dźwięki puzonu, saksofonów i trąb rozbrzmiewały w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej. Później odbyła się msza, w której kazanie wygłosił ks. Edmund Boryca, proboszcz parafii w Zezulinie.

            – Chociaż nie udało się nam Polakom wcielić w życie Konstytucji 3 Maja, to jej przesłanie pozostało: kochajmy Polskę, jej symbole, kochajmy nasze sztandary, nasz hymn narodowy, naszą kulturę, język, mowę i kochajmy Kościół – mówił ks. Boryca.

            Podczas mszy można było podziwiać licznie zgromadzone sztandary. Wśród nich znalazł się sztandar naszej szkoły. Opiekował się nim poczet w nowym składzie: Anna Niećko, Katarzyna Kunach, Norbet Żuchowski, których zmieniali Jolanta Chałupnik, Wojciech Niećko i Jolanta Warząchowska.

            Po mszy zakończonej procesją dookoła kościoła i pieśnią „Te Deum laudamus” ruszył pochód pod pomnik Tadeusza Kościuszki, stojący przy łęczyńskim ratuszu. Przemarszowi nie przeszkodził padający deszcz. Wszyscy szli w rytm pieśni patriotycznych przygrywanych przez orkiestrę górniczą.

            Na placu Kościuszki przed budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego wysłuchaliśmy przemówień. – 10 kwietnia pod Smoleńskiem zginęły najważniejsze osoby w kraju, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński. Dlatego dzisiejsze uroczystości rocznicowe różnią się od poprzednich – mówił burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski, który prosił o minutę ciszy ku pamięci ofiar katastrofy lotniczej.

            Głos zabrał także starosta Adam Niwiński. - Nie zgodzę się z tym, że Konstytucja 3 maja to tylko symbol. Dokument ten wprowadził realne zmiany, do dziś korzystamy z jego spuścizny, chociażby przez monteskiuszowski trójpodział władzy – tłumaczył Niwiński.

            Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Jedna z delegacji składała się z uczniów naszej szkoły: Marty Oniszczuk, Agnieszki Filipczuk i Bartłomieja Kruka z klas pierwszych, pod opieką wychowawcy Małgorzaty Szram.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Witaj maj, piękny maj – to hasło przyświecało apelowi z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            - Chcemy przypomnieć o tym ważnym wydarzeniu słowem i pieśnią – mówili uczniowie, którzy przygotowali akademię. Zgodnie z zapowiedzią były wiersze, ale też piosenki śpiewane przy akompaniamencie gitary pani Beaty Woszczek.

            Uczniowie przypomnieli zgromadzonym na sali, jakie znaczenie miała dla nas konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. – Była pierwszą konstytucją w Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Ograniczała władzę magnatów, nadając większe prawa zwykłym ludziom, szczególnie chłopom – podkreślali.

            Uroczystość zakończyła się piosenką Marka Grechuty „Ojczyzna” z tekstem: „I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym/ historią swą, mową, sztuką - te trzy kwiaty/ trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń/ muszą wciąż kwitnąć, by kraj dalej trwał.”

            Apel z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja pod kierunkiem pani Barbary Sławińskiej przygotowały uczennice klas pierwszych technikum architektury krajobrazu: Karolina Stachura, Agnieszka Filipczuk, Elżbieta Wójcik oraz uczniowie klasy trzeciej technikum informatycznego: Jolanta Chałupnik, Jolanta Wybranowska i Krzysztof Budzyński. 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Potrafią już mnożyć trzy po trzy, dzielić piąte przez dziesiąte oraz rozwiązywać zadania ni w pięć ni w dziesięć” – z maturzystów żartowali uczniowie młodszych klas, którzy przygotowali część artystyczną na uroczyste pożegnanie klas czwartych.

            - Drodzy maturzyści, dokładnie poznaliście każdy kąt naszej szkoły, a spędzone tu cztery lata były dla Was nie tylko czasem ciężkiej nauki, wyrzeczeń i trudnych wyborów, ale także śmiechu z zabawnych żartów, satysfakcji z pierwszych sukcesów, radości z odkrywania świata. To w naszych szkolnych ławkach znaleźliście przyjaciół na całe życie – mówiła Ewelina Sipta (III TI), która była osobą prowadząca uroczystość.

            - Zakończyliście ostatni etap edukacji, teraz czas na dorosłość – usłyszeli maturzyści z ust pani Teresy Madejskiej z wydziału edukacji starostwa powiatowego w Łęcznej. Gratulacje i podziękowania maturzyści otrzymali także od pani Doroty Makary, dyrektor naszej szkoły.   

            Po rozdaniu nagród i świadectw dojrzałości przyszedł czas na część artystyczną. Młodzi artyści m. in. żartobliwie przedstawili osiągnięcia czwartych klas: „w wieloboju siłowym rozgrywanym na przerwach uzyskali następujący bilans: 51 guzów, 135 siniaków, 86 zadrapań”, z kolei „na geografii dowiedzieli się, że nie tylko oni kręcą się na lekcjach, ale cała Ziemia robi to samo (…)”.

            Opuszczający szkołę uczniowie klas czwartych przekazali sztandar uczniom klas młodszych: Katarzynie Kunach, Annie Niećko (III TI) i Norbertowi Żuchowskiemu (II TB). Maturzyści odnowili także akt ślubowania, przysięgając, że będą dbać o honor szkoły.

            Dwie uczennice IV TAK – Magda Kosiak i Ewelina Niećko, które szczególnie angażowały się w życie naszej placówki zostały wyróżnione Nagrodą Patrona Szkoły. Ewelina Niećko otrzymała także nagrodę za czteroletnią opiekę nad sklepikiem szkolnym.

            Zakończenie odbyło się w piątek 30 kwietnia.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Za nami pierwsze zebranie samorządu uczniowskiego w nowym składzie. Przewodniczącą jest uczennica III klasy technikum informatycznego, Jolanta Chałupnik, która zdobyła 13 głosów.

            Jej zastępcą został Artur Szewczyk z klasy II technikum budowlanego (jego wynik to 11 głosów). Rolę sekretarza samorządu sprawować będzie Ewelina Sipta (III TI, 10 głosów), a skarbnika – Karolina Kurowska (klasa II technikum architektury krajobrazu, 8 głosów).

            Wiemy też, kto zajmie się sklepikiem szkolnym. Drożdżówki, batony i inne smakołyki sprzedadzą nam Ewelina Kuśmierowska (I TI) i Olimpia Ścioch (II TI).

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej