Przed dwudziestoma laty, 4 czerwca, odbyły się w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski „Solidarność”.

Wyniki wyborów były wielkim triumfem ówczesnej opozycji, z „Solidarnością” na czele, i kęską koalicji rządzącej. Było oczywiste, że polskie społeczeństwo potraktowało głosowanie jako plebiscyt przeciw dotychczasowemu systemowi.

Wydarzenie z czerwca 1989 roku przypomnieliśmy w naszej szkole muzyczno – słownym apelem z prezentacją multimedialną. Wspomnienie wydarzenia przygotowała pani Katarzyna Kander z pomocą uczennic Ilony Kruk i Eweliny Lis. Muzyczne Mury towarzyszyły wspomnieniom ludzi, którzy byli zaangażowani w solidarną walkę przeciw komunizmowi, niektórzy pamiętają dokładnie niedzielę 4 czerwca 1989. Dobrze było usłyszeć żywych świadków historii. Apelowi towarzyszyła wystawa zdjęć z gorących miesięcy roku 1989.

Dzięki upadkowi komunizmu możliwe jest, byśmy mogli obchodzić 10 – lecie powstania Powiatu Łęczyńskiego. To wydarzenie zaakcentowaliśmy prezentacją multimedialną podsumowującą powiatową działalność.

 

Międzynarodowego Dzień Dziecka odbył się w naszej szkole pod hasłem „Dzień bez jedynki”. Panie z biblioteki postarały się, aby uczniów o poranku przywitać dobrymi życzeniami i transparentem hasłem dnia tak, aby nauczyciele i uczniowie pamiętali, że jedynek wstawiać nie wolno!

Pani dyrektor odczytała życzenia Lubelskiego Kuratora Oświaty skierowane do wszystkich, którzy potrafią w sobie zobaczyć dziecko.

Aby istnieć, trzeba uczestniczyć.

 Antoine de Saint-Exupéry

             Dnia 20 maja Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodził dzień przyjaźni z naturą. Spotkanie otworzyła pani dyrektor Dorota Makara, przywitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Aneta Biełuszka, pan Stanisław Adamczyk, pani Elżbieta Dyzma, pani Joanna Grzesiak, pani Jadwiga Marczewska, pani Agnieszka Linca oraz delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół z Uścimowa Starego, Cycowa i z Łęcznej (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1).

            O poranku część uczniów z opiekunami udała się na rajd rowerowy po okolicach Łęcznej. Przygód dodały miękkie po deszczu ścieżki rowerowe. Trzeba się było natrudzić, żeby przebrnąć przez niektóre odcinki trasy. Na terenie szkoły imprezę Coś z niczego rozpoczął pokaz układania kompozycji z chwastów i roślin dziko rosnących, przygotowany przez panią Annę Okulicz i uczennice klasy I TAK. Gotowe kompozycje budziły podziw wśród oglądających!

           Kolejny punkt programu to konkurs mody ekologicznej. Twórcom projektów pomysłów nie zabrakło, a modelkom i modelom odwagi, by wystąpić w ekologicznym stroju. Jury stanowili goście, którzy oceniali prezentacje pod względem: pomysłowości i oryginalności, doboru kolorów i dodatków, estetyki wykonania projektu, funkcjonalności, sposobu prezentacji oraz opisu stroju. Oto nagrodzeni laureaci konkursu:

I miejsce – Jolanta Chałupnik, Jolanta Warząchowska, Angelika Dudek

II miejsce – Marzena Polkowska, Katarzyna Kunach, Sylwia Wójcik

III miejsce – Ewelina Sipta, Anna Niećko, Andrzej Kosiński

GRATULUJEMY Smile

 

            We współpracy ze Stowarzyszeniem „Podaj Dłoń” zorganizowaliśmy warsztaty pod hasłem Coś z niczego. Dzięki uprzejmości pani prezes Stowarzyszenia Joanny Grzesiak nie tylko mogliśmy przyglądać się kulturze rzemiosła rękodzielniczego, ale w niej uczestniczyć.  Pod okiem fachowców rzeźbiliśmy w drewnie, na chwilę staliśmy się garncarzami, wikliniarzami. Niektórzy z nas odkryli w sobie ukryte talenty rękodzielnicze.

            Warsztaty pod hasłem Coś z niczego to sposób, by połączyć tradycję z nowoczesnością oraz rozwinąć kreatywność w kontekście ekologii. Spotkanie zakończyliśmy zdrowym akcentem – degustacją potraw ekologicznych.

                      Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Jan Paweł Krasodębski – pisarz, poeta, psychoterapeuta, wielokrotny uczestnik treningów rozwoju osobowości w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Obok pisarstwa zajmuje się pracą z ludźmi uzależnionymi lub mającymi problemy osobowościowe. Człowiek o barwnej osobowości, z bagażem życiowego doświadczenia.

Dzięki uprzejmości Powiatowej Biblioteki Publicznej mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z Janem Pawłem Krasnodębskim. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Emilii Salak i Katarzyny Kander wzięli udział w Dyskusyjnym Klubie Książki dnia 14 maja. Opowieści pisarza o procesie twórczym, o pracy z ludźmi uzależnionymi, o pasji życia skupiały uwagę wszystkich. Po spotkaniu można było zapoznać się z publikacjami Jana Pawła Karsnodębskiego oraz wzbogacić o nie swoją biblioteczkę.

 

 

Konstytucja roku 1791 była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą – o tym wielkim wydarzeniu przypominaliśmy na szkolnym apelu, przygotowanym przez uczennice klasy I ZSZ pod kierunkiem pani Katarzyny Kander. Wybrzmiała m.in. Majowa jutrzenka, przez którą przywołaliśmy gorącą atmosferę, jaka towarzyszyła uchwalaniu Konstytucji oraz odczytaliśmy jej fragmenty.

Przedstawiciele naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym dnia 3 maja wzięli udział w gminno–powiatowych uroczystościach rocznicowych. Po Mszy św. w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej przemaszerowali na Plac Tadeusza Kościuszki. Tam po okolicznościowych przemówieniach nasza delegacja pod pomnikiem złożyła wiązankę.

 

 

Dnia 24 kwietnia pożegnaliśmy abiturientów klasy IV technikum architektury krajobrazu. Na uroczystości swoją obecnością zaszczycił nas pan Starosta Adam Niwiński. Po odśpiewaniu hymnu, przekazaniu sztandaru klasom III i odnowieniu ślubowania przez klasę IV, nadszedł czas na rozdanie świadectw i słowa pożegnania. Pani dyrektor Dorota Makara wyprawiła w dorosłe życie swoich uczniów z życzliwymi słowami, życzyła, by mieli odwagę na kroczenie drogą szlachetnych wartości. Abiturienci odbierali świadectwa z rąk pana Starosty, z gratulacjami i życzeniami od pani dyrektor i pani wychowawczyni Ewy Siegiedy.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły wręczona została Nagroda Patrona Szkoły, przyznawana już od 2002 roku. Nagrodę mogą otrzymać uczniowie kończący naukę, akceptujący ideały Kazimierza Jagiellończyka oraz zaangażowani twórczo w życie szkoły. Tegoroczną laureatką została Emilia Kozak, która m. in. pełniła funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Gratulujemy!

Do pożegnań dołączyli się młodsi koledzy z klas III, którzy pod kierunkiem pani Beaty Maińskiej przygotowali część artystyczną uroczystości. Miłe słowa, poruszające utwory muzyczne wzruszyły wszystkich zebranych. Słoniki na szczęście podarowane przez klasy III to symbole bagażu wspomnień, które powędrują z abiturientami w dorosłe życie.

Słowa podziękowań od abiturientów zakończyły uroczystość pożegnania kolejnego rocznika, który opuszcza mury Jagiellończyka.

Na dalszą drogę życia – wszystkiego dobrego!

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 8 kwietnia. Długa lista kandydatów nastręczała niemałe trudności szkolnym wyborcom. Komisja w składzie: pani Beaty Maińskiej – przewodnicząca, Emilii Kozak, Dominiki Stachańskiej i Andżeliki Tyszczuk obradowała przez kilka godzin. Oto wyniki wyborów:

Magda Kosiak – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

Ewelina Niećko – zastępca przewodniczącej

Dawid Bodzak – skarbnik

Gratulacje! Smile

Kochani młodzi! Proszę Was,

abyście w codziennym życiu szli za Chrystusem.

            Te słowa Jana Pawła II do dziś dźwięczą nam w uszach…Słowa te stały się hasłem naszego szkolnego apelu z okazji 4. rocznicy śmierci Papieża. Siostra Ula wraz z młodzieżą z klasy II TI przygotowała montaż słowno – muzyczny przywołujący postać Jana Pawła II. Tłem dla odczytywanych myśli, słów Ojca Świętego była muzyka i ciekawa dekoracja.  Apel był dobrą okazją, by zatrzymać się na chwilę refleksji w życiu, które biegnie nazbyt szybko.

              8 kwietnia gościliśmy panią Martę Tarnowską z Centrum Wolontariatu w Lublinie. Pani Marta przywiozła ze sobą kilka prezentacji multimedialnych o wojnie w Gruzji, o codziennym życiu ludzi dotkniętych wojną. Prezentacje opatrzone ciekawym komentarzem pani Marty poruszyły nas wszystkich. Pani Marta miesiąc temu odwiedziła Gruzję, opowiadała o swoich doświadczeniach, o wakacyjnym pobycie młodych Gruzinów w Polsce. Zachęcała do zaangażowania się w wolontariat, by móc nie tylko pomagać, ale też rozwijać się w różnych formach aktywności. Niektórzy już zaczęli, wrzucając złotówkę na pomoc Gruzji.

Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall to sztandarowa lektura, którą przeczytać trzeba. 26 marca mogliśmy ją także „zobaczyć na żywo” w Zespole Szkół nr 1. Tam, bowiem gościł teatralny duet. Aktorzy wcielili się w role Hanny Krall i Marka Edelmana. Mówili, pokazywali emocje – jednym słowem zagrali Zdążyć przed Panem Bogiem. To pomaga w odbiorze lektury i mocniej w pamięć zapada.Smile

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej