31 marca uczniowie Jagiellończyka podjęli się wyzwania rozwiązania5️50 zadań w 50 minut. To wydarzenie, w formie turnieju matematycznego, zorganizowane zostało w ramach tegorocznego cyklu działań z okazji obchodów  50-lecia Szkoły.

Zmagań z matematyką podjęły się klasy 4TE/TL, 4gTI oraz 4LO. Maturzyści podzieleni na grupy przyjęli taktykę rozwiązywania 5 zestawów po 10 zadań. Trzeba szczerze przyznać, że uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem. Pojawiły się nawet konstruktywne spory popierane argumentacją dotyczące pomysłów na sposoby rozwiązania zadań. Aby zapewnić poprawność rozwiązań, grupy przeprowadzały weryfikację wykonywanych zadań między sobą.

Ogłaszamy sukces! Wszystkie zadania zostały rozwiązane. Ponadto możliwość pracy w grupie i satysfakcja z efektów wprawiły wszystkich w dobre humory.

  • 1680262304566
  • 1680262304610
  • 1680262304663

Simple Image Gallery Extended

28 marca 2023 r. eksperci UKE z Delegatury w Lublinie, w ramach kampanii Klikam z głową #keepCTRL przeprowadzili warsztaty dla uczniów z Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Omawiali z uczniami tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, phishingiem, zakupami online oraz rozszyfrowali skróty FOMO, MOMO, FOJI, JOMO.
Zaproszenie do naszych ekspertów wystosowała Jolanta Krzeszowska – Powiatowa Rzecznik Konsumentów.

W dniu 27 marca grupa uczniów z klas o rozszerzeniu biologicznym z Jagiellończyka i SMS-a odwiedziła wystawę Body  World's prezentowaną w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jest to najczęściej zwiedzana wystawa naukowa na świecie, która prezentuje anatomię człowieka. Wszystkie eksponaty to autentyczne ludzkie ciała, które zostały przekazane przez dawców i poddane rewolucyjnej metodzie plastynacji.

Momentami to zaskakująca wystawa, ale na pewno ciekawa i dająca ogromną dawkę wiedzy o tym jak zbudowany jest człowiek i jak funkcjonuje jego ciało.

Wycieczka ta była cennym doświadczeniem, gdyż jej uczestnicy mogli na żywo zobaczyć to, o czym uczą się na lekcjach biologii. Mieli oni także możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele od poczęcia przez okres niemowlęcy, dzieciństwo i dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa przybliżała ludzką anatomię, fizjologię, jak również wskazała aspekty zdrowego stylu życia.

Czytaj więcej...

Tradycji stało się zadość. W ubiegły piątek, w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, który w tym roku przypada na 27. marca, wybraliśmy się – a jakże! tradycyjnie – do Warszawy. Tym razem jednak trasa wiodła nie teatralnie, a filmowo, przez Jeruzal, co było nie lada gratką dla wszystkich fanów RANCZA. Miasteczko to bowiem przez lata było miejscem kręcenia scen do kultowego już serialu. Miłośnicy Lucy, Kusego oraz Księdza i Wójta mogli zobaczyć niezapomniany kościół, plebanię i „Sklep u Krysi”.
Kolejnym punktem wycieczki stał się inspirujący spacer po Łazienkach Królewskich trasą „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego. Pani przewodnik zapoznała nas nie tylko z historią parku, Pałacu na Wyspie, pomnika Chopina, ale z również z kulisami nocy listopadowej, która 1830 roku dała początek pierwszemu narodowemu zrywowi.

Czytaj więcej...

Parafrazując klasyka: Tworzyć każdy może… Ubiegły tydzień w wielu klasach upłynął pod hasłem obchodzonego 21. marca Międzynarodowego Dnia Poezji. Nasze spotkania pod wezwaniem Erato były rozmaite…

O tym, że praca z awangardową poezją może być ciekawym i inspirującym doświadczeniem literackim przekonali się uczniowie klasy 1 TL i 4 ERA, którzy otrzymali rozsypankę wykonaną z wiersza „Deszcz” Juliana Przybosia. Pracując w zespołach sami decydowali o innej kolejności wersów układając pocięty w paski tekst. Było radośnie i kreatywnie. Efekt pracy zaskoczył młodych autorów, którzy z dumą prezentowali kolegom swoje wiersze.

Czytaj więcej...

Z radością informujemy, że do grona laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Polskiego OLIMPUS (sesja zimowa 2023) dołączyli uczniowie Jagiellończyka. Oto lista wyróżnionych w kategoriach wiekowych:

Weronika Dzikowska (kl. 4 technikum ERA) – 5. miejsce (dyplom laureata i nagroda książkowa),

Martyna Miturzyńska (kl. 4 technikum ERA) – 5. miejsce (dyplom laureata i nagroda książkowa),

Sara Guias (kl. 4 technikum ERA) – 7. miejsce (dyplom laureata),

Ewelina Nawrocka (kl. 4 technikum ERA) – 7. miejsce (dyplom laureata),

Robert Chołuj (kl. 4 technikum ERA) – 9. miejsce (dyplom laureata),

Olga Zybała (kl. 4 technikum ERA) – 10. miejsce (dyplom laureata).

Czytaj więcej...

3 marca 2023 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Goluchem autorem powieści historycznych i szpiegowskich, w tym książki „Czerwona zemsta”. Akcja powieści rozgrywa się na terenie powiatu puławskiego i opiera się na historii autentycznych postaci z szeregów Żołnierzy Wyklętych.

Pisarz, jako szczery i autentyczny pasjonat historii, opowiadał o niej w sposób rzetelny i ciekawy. Zaś o swojej twórczości mówił z pełnym zaangażowaniem i oddaniem, przez co skutecznie przykuwał uwagę zebranej publiczności.

W spotkaniu miała przyjemność uczestniczyć grupa pięciu pierwszaków z klasy I TI wraz z nauczycielem bibliotekarzem panią Emilią Salak. Na zakończenie uczniowie otrzymali od autora w darze po zestawie czterech jego książek, za co serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej...

Przygoda naszej klasy z projektem „INSPIRUJ SIĘ! ZERO WASTE W SZKOLE!” rozpoczęła się 6 grudnia od warsztatów ekologicznych podczas, których dowiedzieliśmy się jak wprowadzać nawyki chroniące środowisko np. jak odpowiednio segregować śmieci.

Następnie nasza sorka z biologii pani Klaudia Szewczuk-Grymuza zadała nam do wykonania prezentację multimedialną dotyczącą ZERO WASTE w celu lepszego zrozumienia tematu.

Dowiedzieliśmy się również, że mamy możliwość wzięcia udziału w konkursie, a do wygrania jest wycieczka do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Cała nasza klasa była chętna do pracy, więc zaczęliśmy zastanawiać się co zrobić ciekawego, z niepotrzebnych już nam przedmiotów. Pani Klaudia zaproponowała nam kilka interesujących rozwiązań, a my zdecydowaliśmy, że wykonamy lampkę z przedmiotów, które pewnie byśmy wyrzucili. Następnego dnia przynieśliśmy stary pomarańczowy czajnik, skrzywioną felgę od roweru, kabel oraz żarówkę. Na początku wyczyściliśmy oraz pomalowaliśmy czajnik. Aby odciąć spód od czajnika oraz zrobić wejście na kabel wykorzystaliśmy narzędzia pana konserwatora z naszej szkoły, który służył nam dobrą radą. Połączyliśmy elementy i lampka gotowa. Na podsumowanie stworzyliśmy opis w formie rymowanki, a nasz przedmiot nazwaliśmy „lampką prekursorką”.

Cieszymy się, że nasza praca została doceniona i 9 marca mogliśmy gościć w siedzibie firmy LW Bogdanka na uroczystym podsumowaniu projektu ekologicznego, gdzie odbyło się wręczeniu nagród. Tego dnia wysłuchaliśmy również prelekcję na temat innowacji i zmian w kopalni oraz o elastycznym dostosowaniu ścieżki kariery do zmieniających się wymagań rynku pracy.

Czytaj więcej...

W dniu 01 marca 2023r. uczniowie z klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu z zakresu doradztwa zawodowego z przedstawicielem Urzędu Pracy w Łęcznej - panią Katarzyną Okoń- Chlebicką.

Celem zajęć było zachęcenie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery zawodowej, zapoznania się z ofertami pracy zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.
Uczniowie otrzymali informację o możliwościach wsparcia młodych osób planujących otworzyć swoją działalność gospodarczą przez Urząd Pracy w Łęcznej.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej