,,Podczas zajęć zastanowimy się co w dzisiejszych czasach oznacza ‘wolność słowa’ oraz czy możemy nią uzasadniać mowę nienawiści. Zadamy sobie pytanie o to, gdzie przebiega granica pomiędzy wolnością słowa, a sianiem nienawiści oraz w jaki sposób użytkownicy internetu mogę nieświadomie przyczyniać się do jej szerzenia.’’
Powyższe cele przyświecały uczniom z klasy 1te, którzy wraz z wychowawcą panią Katarzyną Butkiewicz wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w lubelskim Domu Słów, będącym częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Pan Łukasz Kijek prowadził warsztaty podczas których poruszył kwestie dotyczące prawa do organizowania manifestacji i protestów, języka (nie)parlamentarnego, sprawy uchodźców i emigrantów, pisania komentarzy w Internecie czy sposobów reagowania na przypadki wykluczenia z grupy i obrażania innych osób.

 

Pierwszoklasiści podczas tych zajęć utwierdzili się w przekonaniu, że wolność słowa to jedna z najcenniejszych wartości i każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów i opinii. Granice tej wolności jednak powinno wyznaczać nasze sumienie tak, aby nie naruszać praw, godności i wolności innych osób.

Na koniec warsztatów na rozluźnienie atmosfery, pan Łukasz zaprezentował uczniom skecz Mowa nienawiści kabaretu Czesuaf, który to w celnie, ale z humorem parodiuje to zjawisko.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej