„Jak nie czytam, jak czytam” to hasło  akcji społecznej promującej czytelnictwo wśród młodych mieszkańców naszego kraju. Akcja była odpowiedzią na wyniki badań ogłoszone przez BN, ponieważ w Polsce 63% jej mieszkańców nie czyta w ogóle. Organizatorzy i pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji założyli, że jednego dnia o wyznaczonej godzinie uczniowie różnych szkół, niezależnie od poziomu edukacyjnego, podejmą się próby publicznego zbiorowego czytania.

W całej Polsce 10 czerwca o godzinie 10 młodzi ludzie zjednoczyli się pod wspólnym hasłem: "Jak nie czytam, jak czytam". Uczniowie z Jagiellończyka z klas I TOR, I i II TE, II TOR/TI i III TAK/TB, wraz z grupą licealistów z IIB z LO im. J. Zamoyskiego, przy wsparciu swoich nauczycieli i za namową swojego szkolnego bibliotekarza – pani Emilii Salak, połączyli siły, aby wspólnie pokazać, że łęczynska młodzież czyta, a kontakt z książką i kulturą piśmienniczą ich uczy, cieszy, bawi i nie odstrasza.

Tego dnia większość z nich o wyznaczonej godzinie, w promieniach letniego słońca, na zielonym skwerze tuż przy szkole, rozłożyło koce i z książką w ręku oddało się procesowi cichego czytania zaznając chwili relaksu pomiędzy zajęciami.

Inni w tym czasie podjęli się bardziej aktywnych i kreatywnych zadań. W skateparku nieopodal szkoły grupa uczniów z I TOR wyciągnęła papier i kredki, flamastry oraz farby i tworzyła logotyp biblioteki szkolnej.

Kilka kroków od nich kilkunastu śmiałków w szczególności z I TE i II TI sprawdziło swój stan wiedzy na temat popularnej literatury młodzieżowej i lektur poprzez kalambury, quizy i testy, jednak tym razem nie na ocenę, a dla własnej satysfakcji.

Przy takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć żywych i barwnych opowieści o ostatnio przeczytanych tytułach. Dlatego też grupa uczniów z III TE/TI zasiadła na ławeczce nieopodal placu zabaw i spróbowała swoich sił w booktalkingu.

Miłośnicy poezji z II TOR i II TE także znaleźli kącik dla siebie i pod błękitnym niebem na głos czytali ulubione wiersze.

„Ale czytać można, nie tylko książki” – trafnie stwierdził kiedyś jeden z uczniów. Dlatego kilkuosobowe ich grono z I TE podjęło się lektury różnorodnych artykułów z czasopism. Wśród licznych tytułów numerów wydawnictw ciągłych o przeróżnej tematyce każdy mógł znaleźć coś ciekawego i na bieżąco dzielić się tą wiedzą z innymi.

Całemu zajściu przy skateparku towarzyszyła „sznurkowa” wystawa zdjęć Diany Jakubowskiej uczennicy z klasy II TOR oraz tematyczne tablice obrazujące w formie graficznej zalety czytania i zachęcające do dzielenia się z innymi propozycjami fascynujących lektur na wiosenny czas.

Wkładem czwórki Licealistów z klasy IIB w całe przedsięwzięcie była z sukcesem podjęta próba realizacji kolejnego etapu międzyszkolnego projektu sesji sleeveface, wykorzystująca przestrzeń miejską: Łęczyński deptak, skatepark i odrzewione skwery. Uczestnicy tej wyjątkowej sesji zdjęciowej świetnie się przy tym bawiąc sprawili, że niejeden przechodzień przystaną i z ciekawością obserwował to niecodzienne zajście. Zapytani o to co to takiego i kiedy będzie można obejrzeć efekt końcowy z tajemniczym uśmiechem odpowiadali, że już niebawem wszystko się okaże, ale warto poczekać.

Całokształt tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia w lokalnym wydaniu sprawił radość nie tylko jego organizatorowi, ale przede wszystkim jego uczestnikom, którzy już deklarowali chęć udziału w kolejnej jego edycji.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej