Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej przenosi się do nowego obiektu.  Jednocześnie Starostwo w porozumieniu z gminą Łęczna przejmie od tej ostatniej prowadzenie Technikum Ekonomiczno-Informatycznego Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej i włączy go w skład „Jagiellończyka”. Jego uczniowie będą się teraz uczyć w jednym budynku ze słuchaczami Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej przy ul. Bogdanowicza 9, a cały obiekt wraz z przyległym terenem  przejmie w całości powiat.

Zmiany mają na celu dalsze umocnienie wizerunku Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, który ma się stać ważną placówką oświatową, kształcącą przede wszystkim przyszłe kadry dla budownictwa oraz informatyki. Jak podkreśla wicestarosta Kazimierz Budka to bardzo dobra placówka, gdzie panuje świetna atmosfera, są dobre warunki do nauki i odpowiednia kadra pedagogiczna. Dlatego władze powiatu są gotowe na remont budynku przy Bogdanowicza, tak by warunki kształcenia były jeszcze lepsze. - Najważniejsze jest  by oferta edukacyjna dla młodzieży i mieszkańców powiatu była jak najbardziej atrakcyjna – mówi wicestarosta. Przy Bogdanowicza, niemal w centrum miasta, ma po prostu powstać nowoczesny kompleks szkół zawodowych.

Już dzisiaj uczniowie poznają w bardzo dobrze wyposażonej pracowni komputerowej podstawy obsługi komputerów i podstawowe programy użytkowe, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej. Obok przedmiotów ogólnokształcących młodzież uczy się przedsiębiorczości, zarządzania firmą, nowych technik i technologii stosowanych w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. W budynku szkoły swoją siedzibę ma Ośrodek Szkolenia Kierowców, który umożliwia zdobycie prawa jazdy kategorii B i T. Językiem obowiązkowym jest język angielski i niemiecki.

Wszystkie te działania mają przynieść podniesienie liczby uczniów w „królewskiej” szkole, stając się ośrodkiem kształcenia zawodowego dla całego powiatu, a zwłaszcza gmin Cyców, Puchaczów i Łęczna, gdzie powiat nie prowadzi innych szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie zaś szkoły, w których organem założycielskim jest powiat będą miały określone specjalizacje, tak by doprowadzić do koncentracji wykwalifikowanej kadry i pomocy naukowych.

W Łęcznej uczyć się będą przyszli budowlańcy i górnicy (dzięki współpracy z LW Bogdanka powstanie od września nowy kierunek o specjalności mechanicznej). W Ludwinie dominować będą kierunki medyczno-ratownicze i opiekuńcze. Nowością będzie klasa dająca specjalność technika ortopedy. Trwają rozmowy by przyszli ratownicy medyczni będą też mieli możliwość zdobycia po ulgowych cenach prawa jazdy kat. C, którego posiadanie jest wymagane od ratowników.

- To jeden z przykładów szukania najlepszych rozwiązań dotyczących kształcenia młodzieży, bo generalnie chodzi nam by nasze szkoły przygotowywały fachowców do pracy, a nie kształciły kolejnych bezrobotnych z dyplomamimówi Kazimierz Budka. Dlatego też w na przykład w Kijanach, oprócz tradycyjnych klas rolniczych, powstaje specjalizacja mechanika maszyn rolniczych i mechanika samochodowego. Wprowadzenie nowego kierunku kształcenia będzie możliwe dzięki powstaniu warsztatów mechanicznych w tej szkole, co jest efektem napisania dobrego projektu rozwojowego i pozyskaniu zewnętrznych środków. Milejów natomiast oprócz kierunku informatycznego, prowadzi kształcenie w zakresie specjalizacji administracyjno-biurowej, handlowej oraz turystycznej.

To początek zmian w kształceniu ponadgimnazjalnym w powiecie łęczyńskim. Warto jeszcze dodać, że w dotychczasowej siedzibie „Jagiellończyka” przy ul. Litewskiej 16 – po przystosowaniu go to tego celu - łęczyńskie starostwo chce otworzyć ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, czyli placówkę oświatową dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w której przy stosowaniu specjalnych metod i środków zamierza się umożliwić jak najlepszy rozwój fizyczny i psychiczny oraz przystosowanie do społecznych zadań. Aktualnie trwają działania zmierzające do uzyskania na prowadzenie ośrodka subwencji oświatowej oraz pozyskania kadry.

Ryszard Nowosadzki

Źródło” Pojezierze”

WWW.e-pojezierze.pl

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej