07 marca w murach „Jagiellończyka” miało miejsce ciekawe wydarzenie. Klasy I TAK/TB oraz I TI/TE, w ramach przedmiotu wiedza o kulturze, przygotowały z okazji 8 marca happening „Równi, ale różni” prezentowany w czasie 2 długich przerw, który miał zwrócić uwagę na problemy współczesnych kobiet.

Happening (z ang. „zdarzenie”) to wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni, tworzące logiczną narrację.

– Do akcji przygotowywaliśmy się na lekcjach pod okiem pani prof. Małgorzaty Rodziewicz ok. 2 tygodni – mówi jeden z pierwszoklasistów. – Każda z 4-osobowych grup stanęła przed 2 zadaniami: opracowaniem graficznym kartki, która nie byłaby jednak typową laurką z życzeniami wręczaną z okazji Dnia Kobiet, oraz zaprezentowaniem w dowolnej technice sztuki współczesnej wybranego problemu kobiet w XXI wieku.

W ten sposób powstał i został zaprezentowany na szkolnym korytarzu cykl ciekawych projektów, m.in. żywe plakaty: „Jesteśmy równi, ale różni” oraz „Chcę oddychać”, przypominające o tak ważnych wartościach w życiu człowieka, jak: miłość, szacunek, dobro, piękno i prawda. Zakorzenione w społeczeństwie stereotypy pokazano w improwizacjach: „Mężczyźni – wieczni chłopcy”, „Ręce przeklęte”, „Idź precz, maro przebrzydła” oraz „Maski”. Ulubione zajęcie wielu kobiet ujęto w minidramie „Wenus w gałganach”. Ciekawą propozycją grupy z klasy I TI była instalacja „Spajder łómen”, w której znalazły się typowe dla współczesnych kobiet atrybuty. W ramach zajęć z wok-u powstały także 2 filmy z udziałem członków naszej szkolnej społeczności zmontowane przez chłopców z klasy I TB, które już niebawem będzie można oglądać na stronie szkoły.

Równolegle wręczono około 200 ręcznie wykonanych kartek, które intrygowały odbiorców (zarówno mężczyzn, jak i kobiety) dzięki niesztampowej stronie tytułowej i wpisanej w kartkę treści.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to banalizowane dziś święto miało dramatyczną genezę. Ustanowiono je w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął je w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

Happening był doskonałą okazją do przypomnienia idei równości wyrażonej hasłem „Równi, ale różni” oraz zgłębienia idei sztuki performance, którą cechuje bezpośredniość, otwartość i improwizacja. Cel, zdaniem pierwszaków i ich nauczycielki, został osiągnięty: happening zrobił na zaskoczonych uczniach i nauczycielach pozytywne wrażenie: wzbudził ciekawość, zdziwienie, radość i entuzjazm, a co najcenniejsze – wciągnął w grę sporą część widzów, którzy sami stali się twórcami akcji.

Z kuluarowych rozmów wynika, że pierwszoklasiści jeszcze nie raz pokażą, na co ich stać. Póki co, gratulujemy pomysłu i mamy nadzieję na więcej. 

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej