Pod koniec marca w murach „Jagiellończyka” miała miejsce oryginalna lekcja języka polskiego przygotowana przez Małgorzatę Rodziewicz i 30 uczniów klas II Technikum. Wystawiono na niej fragmenty „Dziadów” oparte na III części dramatu słynnego romantyka.
Przypadek sprawił, że inscenizację w wykonaniu drugoklasistów obejrzała Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej pani Jadwiga Marczewska.


– Młodzi wykonawcy: autentyczni, spontaniczni, rozumiejący wygłaszane kwestie i kontekst, byli fenomenalni. Talent połączony z wrażliwością sprawił, że odbiorcy – też uczniowie – mnie mieli problemu z interpretacją ponadczasowych treści. Bardzo skromną scenografię wzbogacili kadrami z „Pasji” w reż. Mela Gibsona oraz muzyką Zbigniewa Preisnera. Potrójne piękno: dzieła literackiego, filmowego i muzycznego zamieniło szkolną aulę w świątynię sztuki – komentuje wydarzenie dyrektor Marczewska. – Wzięłam udział w niezapomnianym spektaklu żywych emocji. Wszystkim uczniom życzę, by mogli rozwijać się w tak wspaniałych szkołach, które pozwalają na tak oryginalne formy pracy i by ich przewodnikami byli wybitni nauczyciele.
Spektakl zaczęła scena o ogromnej sile wyrazu, rozgrywająca się w celi wileńskiego klasztoru Bazylianów: młodzi więźniowie (Klaudia Styś, Patrycja Bromirska, Michał Mikołajewski i Rafał Dębiec z klasy II TAK/TB oraz Agnieszka Chwedoruk i Filip Drożyński z klasy II TOR) relacjonowali przebieg śledztwa, opowiadając o wywożonych na Syberię towarzy¬szach. Padły słowa tak dobrze znane z lektury. Słyszeliśmy wampiryczną i przerażającą pieśń zemsty. W rolę zbuntowanego Konrada wcielił się Kamil Sowiński z kl. II TE, który raczył nas swą interpretacją Wielkiej Improwizacji w kilku odsłonach. Obejrzeliśmy też szalony taniec diabłów w śnie senatora w wykonaniu Ani Sachadyń, Klaudii Dudek, Patrycji Nowackiej i Damiana Białego z kl. II TAK. W budzącego przestrach Nowosilcowa i jego pomagierów wcielili się uczniowie klasy II TE (Milena Łabęcka, Roksana Szymczyk, Joanna Ośko, Paulina Zbarachewicz), którzy dręczyli nieszczęsną Rollinsonową oraz Księdza Piotra (Ola Sokołek, Paulina Kunach).
Udało się wyeksponować mesjanistyczną wymowę dramatu dzięki elementom „Pasji” Mela Gibsona. Budzącą ciarki na skórze pantomimę odegrała klasa II TOR. W ostatniej scenie zobaczyliśmy bowiem upersonifikowaną Polskę (Oliwia Kapłan) odbywającą drogę krzyżową. Jak w dramacie klasyka nałożono jej cierniową koronę, bito i upokarzano. Najbardziej wzruszającą sceną widowiska było zmartwychwstanie Polski zapowiedziane w proroctwie ks. Piotra.
Jednym słowem – było jak w prawdziwym teatrze: napięcie, dreszcze emocji, łzy wzruszenia w końcowej scenie, kwiaty i piękne słowa podziękowania dla pani profesor. Pani Joanna Kowalczyk z klasą I A Liceum Ogólnokształcącego wręczyła aktorom słodki upominek.
Oswajaniu uczniów klas II z lekturą służyły przez miesiąc oryginalne prace domowe. Klasa organizacji reklamy i ekonomiczna wykonały portfolio do dramatu, w którym znalazły się m.in.: ulotki promujące twórczość wielkiego romantyka, jednodniówki i biuletyny upamiętniające słynny proces filomatów i filaretów, listy gończe za oprawcami Polaków, notatki z lekcji ujęte w formę reklam czy wykonane ręcznie okładki do lektury. Uzdolniona plastycznie klasa architektury krajobrazu zaprojektowała i wykonała kostiumy do dramatu oraz afisze reklamujące szkolne widowisko. Informatycznej zaś zlecono opracowanie wybranych zagadnień do „Dziadów” w formie prezentacji multimedialnych.
Tak powstały oryginalne i niebanalne projekty, z których korzystać dziś może cała szkolna społeczność.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej