Dnia 6 grudnia, w ramach lekcji języka polskiego i historii, odbyła się wycieczka klas IV BAR i IV TE do Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie, pod opieką pań: Ewy Stefańskiej i Anny Korszli-Mazurek, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych.

Za pomoc naukową i narzędzie do ćwiczeń maturzystom posłużył komiks pt.: „Chleb wolnościowy” autorstwa Pawła Piechnika ilustrujący prawdziwe zdarzenia, będące wspomnieniami więźniów Majdanka. Nowatorska forma przedstawienia tak poważnego i trudnego tematu, jakim są fakty z życia więźniów w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady, w formie komiksu, to cenne doświadczenie, które w czytelny i prosty sposób pomogło zobrazować tragizm historii.

 

Po przeczytaniu tekstu uczniowie otrzymali zadania grupowe: opracowanie, w oparciu o treść komiksu, kilku szerszych zagadnień, m. in. „Transport więźniów”, „Codzienność życia w obozie”, „Akcja DOŻYNKI” czy “Wysiedleńcy z Zamojszczyzny”. Po przygotowaniu tematów maturzyści wraz z przewodnikiem zwiedzili terenu obozu KL Majdanek, prezentujac opracowane wcześniej zagadnienia.

Czynny udział w warsztatach dał wszystkim szansę zrozumieć niewyrażalność tragizmu tego miejsca. Grupa zobaczyła m.in. baraki mieszkalne i krematorium. Oprócz informacji historycznych usłyszała również o życiorysach załogi; personelu Majdanka. Do najbardziej nikczemnych należała m.in. postać Hermine Braunsteiner. Mając zaledwie 20 lat postanowiła w celach zarobkowych pracować w obozach nazistowskich. Wykazała się niewyobrażalnym sadyzmem i okrucieństwem. Od 1942 roku była nadzorczynią kobiecej części obozu w Majdanku. Budziła strach wśród więźniarek, ponieważ zadeptała na śmierć wiele więzionych kobiet i dzieci. Z tego powodu więźniarki nazywały ją „Kobyłą”. Poczynania jej, a także innych członków załogi i kapo, po wojnie doczekaly się osądu i procesów, jednak czy jakakolwiek kara była wystarczająca jako zadośćuczynienie za doznane krzywdy?

Fakt, że przechodziliśmy tymi samymi drogami co dawni więźniowie, mając w pamięci szokujące ilustracje komiksu i będąc w tym samym miejscu, gdzie odbyła się brutalna, masowa egzekucja, pozostawił w nas głęboką zadumę.

Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie Mauzoleum. „LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ” to przesłanie widniejące na pomniku, które podsumowuje wstrząsające fakty i pobudza do refleksji.

Relację przygotowała Aleksandra Wasilczyk (kl. IV TOR)

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej