W piątek, 11 grudnia, godzinach od 9:00 do 12:20 odbyły się coroczne warsztaty o nazwie „DIGITAL YOUTH FORUM”, w których wzięła udział klasa 1 LO wraz z opiekunem, panią Magdaleną Szozdą. Tego dnia w całej Polsce z programu skorzystało ok. 22 tysięcy uczniów i ich nauczycieli, ale… jak właściwie wyglądały i czego dotyczyły wspomniane warsztaty? Spieszymy z wyjaśnieniami: organizowana co roku akcja polega na odwiedzaniu uczniów w szkołach przez przedstawicieli DYF oraz edukacji poprzez otwartą dyskusję i wykłady. DYF poświęcone jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. W tym roku, ze względu na sytuację związaną pandemią, warsztaty nie mogły odbyć się w tradycyjnej formie. W takim razie: jak wyglądały? Czego dotyczyły?

Warsztaty, w tym roku w formie wideokonferencji on-line, przypominały audycję na żywo w nowoczesnym studio, prowadzoną przez dwoje przyjaznych prezenterów. Wśród zaproszonych gości znajdowali się m. in.: Maciek Budzich (blogger), Paweł Panawa (polski przedstawiciel Facebooka), Jan Modrzyński (współorganizator Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich Rhetorica, jeden z bohaterów książki Young Power) i Przemysław Staroń (finalista Global Teacher Prize 2020 i Nauczyciel Roku 2018). Uczniowie, którzy niestety nie mogli brać udziału w programie, zadawali pytania na żywo, uczestniczyli w rozmowie prowadzonej na czacie lub stronie facebookowej wydarzenia. Urocza prezenterka, p. Justyna Suchecka, na bieżąco przekazywała pojawiające się na czacie pozdrowienia od uczestników.

Jak wyglądał program warsztatów? Po krótkim wstępie jako pierwszy zaprezentował się znany i ceniony Maciek Budzich opowiadając: "Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych?". Po krótkiej przerwie p. Paweł Panawa przeprowadził kilkunastominutowy, techniczny instruktaż tworzenia Instagram Stories. Następnie Jan Modrzyński odniósł się do zagadkowego tematu: "Czarna magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznać ocean informacji".

Kolejnym etapem warsztatów były wystąpienia przedstawicielek "Nastoletniego Azylu", które wytłumaczyły, na czym polega praca założonej przez nie fundacji i poruszyły ważny, aktualny dla nas – młodzieży - temat: "Nastolatek w kryzysie vs. pandemia”. Po następnej przerwie wystąpił wyczekiwany i wielokrotnie zapowiadany Przemysław Staroń, który wypowiedział się na temat: "Akcja akceptacja - czyli, o tym jak zaakceptować drugiego człowieka, takim jaki jest".

Na zakończenie wysłuchaliśmy przedstawicieli fundacji Porta, założonej przez ciemnoskórego piłkarza, jego żonę i trójkę dzieci. Opowiedzieli oni o akcji "Nie śmieć w necie – czyli jak stworzyć świat bez hejtu". Na podstawie własnych przeżyć odnieśli się do kwestii (nie)tolerancji wobec osób czarnoskórych w Polsce.
Udział w warsztatach z pewnością dał nam wiele umiejętności i … do myślenia ;-)

Reportaż przygotowały: Nikola Szfran i Agata Drygiel (klasa 1LO).

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej