W czwartkowy poranek w naszej szkole zagościła… POEZJA! W progi Jagiellończyka przybyła Weronika Pyszyńska - absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego.

Tym razem nasi uczniowie mieli okazję poznać ją z trochę innej strony- jako poetkę. Weronika opowiedziała o początkach swojej przygody z pisaniem wierszy, o tym, co ją inspiruje i motywuje.

Zachęcała wszystkich do przelewania swoich myśli i uczuć na papier, gdyż jest to, według niej, doskonała terapia.
Zebrani z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali przygotowanych specjalnie na tę okazję wierszy napisanych przez naszą absolwentkę. Była to okazja do chwili refleksji i zadumy nad życiem.

Spotkanie zorganizowane zostało przez panie polonistki i wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Poezji.

  • cca
  • ccb
  • ccc
  • ccd
  • ccg

Simple Image Gallery Extended

Od kilkunastu lat w miesiącu marcu obchodzimy Światowy Dzień Matematyki, który został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.

29 marca z tej właśnie okazji w Jagiellończyku zorganizowany został turniej matematyczny. Udział w nim brały trzyosobowe drużyny z klas drugich: TI, TR, TB/TL oraz LO. Tegorocznym obchodom Dnia Matematyki i tematyce pytań turniejowych towarzyszyło hasło: „Matematyka, to jakiś kosmos”.
Po emocjonujących zmaganiach w turnieju najlepszy okazał się team z klasy 2 LO, w składzie: Nikola Szafran, Olga Majewska i Alicja Konopka. Drugie miejsce wywalczyła drużyna z klasy II TR, czyli: Anna Piekarz, Sandra Stępniak i Natalia Kurlak.

Trzecią lokatę zdobyli Mikołaj Olszewski, Kamil Matysiak i Michał Jędrzejewski - uczniowie 2 TI. Ostatnia pozycja w tabeli wyników, po walce do samego końca, przypadła reprezentacji z klasy 2 TB/TL, w składzie: Kacper Gała, Oliwier Łygas i Dawid Stolarski. Na koniec na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka.

Czytaj więcej...

W IV edycji turnieju "Sukces na Bank" zarejestrowało się 299 drużyn z całej Polski. Wczoraj, 23 marca o godzinie 10:00, uczniowie wypełniali test w ramach Etapu Eliminacyjnego.

Z dumą oznajmiamy, że nasi ekonomiści z klasy III technikum ekonomicznego po gimnazjum w składzie: Wioletta Bronecka, Michał Grabiec, Paulina Roczon, Wiktoria Wasilak, Katarzyna Zarzycka zajęli 23 miejsce i zakwalifikowali się do kolejnego etapu turnieju.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Słowa Wisławy Szymborskiej stały się mottem obchodów Światowego Dnia Poezji w naszej szkole. To święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r., obchodzone jest corocznie 21 marca. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

O tym, że każda forma poezji jest wyjątkowa mogli przekonać się uczniowie klasy 3p ERA, 1 TL/TAK, 4 TE/TOR i 3p LO Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna, którzy czytali, wybierali i przepisywali – ich zdaniem – najciekawsze wiersze. Wybrane utwory J. Tuwima, B. Leśmiana, W. Szymborskiej, ks. J. Twardowskiego, J. Kochanowskiego, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, M. Konopnickiej, J. Brzechwy zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej na wystawie „Liryka da się lubić”.

Czytaj więcej...

Co to był za wyjazd! W ubiegły piątek (18. marca) uczniowie klas licealnych oraz technikum po raz kolejny wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Zgodnie z programem zwiedziliśmy m. in. Muzeum Życia w PRL, gdzie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi „obywatele”, tj.: stanąć w kolejce do pustych lad po ocet i musztardę i … wsiąść do malucha. Niektórzy mieli też okazję  targować się na dolary z ekspedientką o kawałek szynki.

Piękna pogoda pozwoliła też na słoneczny spacer ulicami Starego Miasta i Placu Zamkowego.

Główną atrakcją był jednak teatr – STUDIO BUFFO, gdzie mieliśmy przyjemność oglądać niezwykłe widowisko muzyczne, które od trzydziestu lat jest nieustannie wystawiane na deskach teatru. „METRO” to legendarny polski musical z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty Miklaszewskiej i Maryny Miklaszewskiej, wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza. Jego prapremiera odbyła się 30 stycznia 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a premiera – 16 kwietnia 1992 w Minskoff Theatre na Broadwayu. „Wieża Babel”, „A ja nie” czy „Litania” poruszyła serca wszystkich widzów, a owacje na stojąco trwały aż do opadnięcia kurtyny.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy: p. Anna Korszla-Mazurek, p. Magdalena Kafarska i p. Agnieszka Fiedeń. Czekamy na kolejny wyjazd.

Czytaj więcej...

W dniu 15 marca dwie nasze uczennice z pierwszej klasy technikum logistycznego: Agata Chomontowska i Natalia Zbaraszczuk wzięły udział w regionalnym etapie konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy z wiedzy o prawie pracy i BHP dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Niewiele brakowało, by Agata osiągnęła 3 miejsce i awansowała do etapu centralnego. Zadecydowały pytania dogrywkowe. Mimo to, i ponad wszystko, gratulujemy naszym uczennicom zaangażowania i zdobytej wiedzy, która niewątpliwie przyda się im w życiu - zwłaszcza zawodowym.

  • 1647414860906
  • 1647414860925
  • 1647414860946
  • 1647414860970
  • 1647414939281
  • 1647414939315

Simple Image Gallery Extended

W piątek, 11. marca, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole wykładowców i nauczycieli akademickich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poprowadzili oni trzy moduły warsztatowe związane z szeroko pojęta polonistyką w jej praktycznym wymiarze. Każdy z warsztatów był dla nas niezwykle inspirujący i wartościowy. Uczniowi mogli poczuć się jak studenci i wziąć udział w „konwersatorium”. A wyglądało to tak…

Czytaj więcej...

W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękujemy wszystkim: młodzieży, nauczycielom, pracownikom szkoły i mieszkańcom Łęcznej za wielkie serce, jakie okazaliście w ostatnich dniach.

Nasi wolontariusze na bieżąco dokonywali selekcji darów, które dostarczaliśmy do miejsc pierwszej potrzeby. Część z nich trafiła do Starostwa Powiatowego w Łęcznej (w ramach wsparcia dla rodzin uczniów przebywających w internacie Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach oraz mieszkańców Rejonu Stryjskiego), część do Centrum Kultury w Łęcznej (dla przebywających tam matek z dziećmi) oraz do OSP w Łęcznej, skąd dary były kierowane do powstałych na terenie Łęcznej punktów relokacyjnych.

Jednocześnie przypominamy, że akcja nadal trwa. Potrzeby wciąż są ogromne. Prowadzimy zbiórkę:
➡️ produktów żywnościowych, słodyczy;
➡️ kosmetyków i środków pielęgnacyjnych;
➡️ środków przeciwbólowych i opatrunkowych;
➡️ akcesoriów dziecięcych;
➡️ bielizny osobistej dla dzieci i dorosłych (NOWEJ);
➡️ pościeli, koców;
➡️ ciepłych ubrań wierzchnich, np. kurtek, spodni (wysyłane są na front).

Dziękujemy i prosimy o więcej!

Wolontariusze z Jagiellończyka i SMS-a

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przypomnijmy, że to święto zostało ustanowione przez UNESCO w listopadzie 1999r. na wniosek Bangladeszu. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu, gdzie w 1952r. zginęło 5 studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.

Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w przeciągu kilku pokoleń. Obchody Dnia Języka Ojczystego są zatem okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

Czytaj więcej...

W Dniu Kobiet uczniowie i nauczyciele Jagiellończyka oraz SMS-a wzięli udział w akcji: Dzień bez plecaka! Wiedzieliśmy, że na co jak na co, ale na pomysłowość naszych Uczniów możemy liczyć. I oczywiście mieliśmy rację. Worek na śmieci, wózek na zakupy, szuflada, łóżeczko, walizka, lodówka turystyczna, pudełko na buty, kask, koszyk – to tylko niektóre z wielu pomysłów na alternatywny plecak. Bezkonkurencyjna w ocenie stała się jednak…. suszarka na ubrania!! Szaleństwu i uśmiechom nie było końca.

Dziękujemy za odzew, zaangażowanie i wspólną zabawę.

Zapraszamy do oglądania fotofelacji na szkolnym profilu FB oraz do videorelacji na szkolnym kanale TikToka.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej