Nauka w Technikum Architektury Krajobrazu, to nie tylko siedzenie z nosem w książce i próby zapamiętania trudnych łacińskich nazw przeróżnych roślin - to także obcowanie z pięknem ogrodów i poznawanie roślinności poprzez  bezpośredni i empiryczny z nimi kontakt.

Przekonali się o tym uczniowie klasy II i III TAK, którzy wraz z panią Anną Okulicz oraz panią Moniką Medyńską w dniu 30 września 2013 r. wybrali się na dydaktyczną wycieczkę do Kozłówki. W Parku i ogrodzie przy muzeum uczestniczyli w niecodziennej lekcji prowadzonej przez panią Okulicz. Uczestnicy wyprawy poznali historię zespołu pałacowo-parkowego, a także usłyszeli kilka faktów o rodzinie Zamoyskich. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na to, jak ogród zmieniał się na przestrzeni kilkuset lat. Porównywali mapki ogrodu z końca XVIII w. z mapkami z lat 60-tych XX w., a także konfrontowali je z obecnym jego wyglądem. Ponadto w trakcie wycieczki uczniowie rozpoznawali jednoroczne i wieloletnie gatunki roślin rosnących na kwietnikach oraz uczestniczyli  w grze terenowej „Szlakiem pomników przyrody”. Wszystkich zachwyciła kolorystyka, zapach oraz kompozycja nie tylko kwietników, ale całego ogrodu.

          Choć czas wycieczki minął niepostrzeżenie, to wiedza zdobyta tym sposobem, na pewno szybko z głowy nie wyparuje. Klasa zadowolona z wyjazdu, powzięła postanowienie, aby wybrać się do Kozłówki ponownie pod koniec roku szkolnego.

W piątek w Łęcznej odbywały się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. W naszej szkole zorganizowany został jeden z okręgów wyborczych, dzięki czemu młodzi mieszkańcy gminy Łęczna uczący się w "Jagiellończyku" mogli zagłosować na swojego kandydata.

 Swoją kandydaturę do MRM zgłosiło 5 uczniów naszej szkoły. Z czego troje z największą liczba głosów stało się członkami MRM na nową kadencję. Są to: Łukasz Rzechota z III TB, Patrycja Wiśniewska z II TE oraz Patryk Gajos z II TI. Gratulujemy!

 Wśród uczniów z wszystkich klas uprawnionych do głosowania było 139 osób. 91 z nich zdecydowało się wziąć udział w wyborach. Co stanowi 65,5 % frekwencję wyborczą. Dziękujemy członkom komisji oraz wyborcom za zaangażowanie.

Pogoda była łaskawa dla uczestników XIII edycji zawodów biegowych patrona ZS nr 2 w Milejowie. W dniu 27 września do Biegu Bolivara o laur zwycięstwa obok reprezentantów innych szkól z powiatu stanęło także dziewięcioro uczniów z „Jagiellończyka”. Wszyscy trenowali pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego – pani Ewy Sawki-Kunach oraz pani Agnieszki Fiedeń.

Okazało się, ku naszej nieskrywanej radości, że najszybszy okazała się Maciej Pobiega z klasy III TB, który z rąk Pana Starosty Adama Niwińskiego otrzymał puchar i dyplom za I miejsce.

Wśród rywalizacji dziewcząt Małgorzata Wróbel z klasy I TE do mety dobiegła z trzecią lokatą. Małgosia była jedyną kobiecą reprezentantką „Jagiellończyka” w tym biegu, zatem jej sukces cieszy nas tym bardziej.

Nie tylko ta dwójka zasługuje na nasze uznanie i gratulacje. Sześciu pozostałych reprezentantów naszej szkoły ukończyło Bieg Bolivara z wysokimi lokatami:

Mariusz Pobiega  z III TB - IV  miejsce

Mateusz Kościelski z I TB – VI miejsce

Kamil Lasocki z I ZSZ – VIII miejsce

Krystian Kociuba z II TAK – XII miejsce

Łukasz Rzechota z III TB – XVII miejsce

Adrian Tarkowski z I TI – XX miejsce

Patryk Bartosz z I TE – XXX miejsce.

 

Gratulujemy osiągniętych wyników całej grupie sportowców, jednak to nie tylko wyniki są tu najważniejsze. Liczy się chęć do uczciwej sportowej walki i wola zwycięstwa, której naszym uczniom po raz kolejny nie zbrakło.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W dniu 17 września grupa maturzystów z „Jagiellończyka” wraz z wychowawcami i nauczycielem – bibliotekarzem, wybrała się do Lublina, aby wziąć udział w tegorocznym Salonie Maturzystów. Jest to cykliczna impreza organizowana przez Perspektywy skierowana do młodych ludzi, których w bieżącym roku szkolnym czeka egzamin maturalny. Lubelski Salon Maturzystów zorganizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym jest częścią tej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej.

Nasi czwartoklasiści z klas IV TE/TIa oraz IV TAK/TIb w ramach Salonu Maturzystów wysłuchali  kilku prezentacji przygotowanych przez ekspertów OKE. Były to ciekawe i wciągające wykłady na tematy związane z maturą z przedmiotów obowiązkowych. Dzięki panu Lechowi Gawryłow – dyr. OKE – uczniowie pozyskali wiedzę  Co na egzaminie maturalnym każdy maturzysta wiedzieć powinien?”, z kolei „O stereotypach na egzaminie z języka polskiego” opowiedział im pan Bogdan Kozak. W barwny i interesujący sposób na temat matury z matematyki podczas wykładu pt.: „Egzamin z matematyki egzaminem dojrzałości intelektualnej” opowiadał pan Piotr Ludwikowski, a  pani Anna Staroń wyłożyła na czym polegać będą „Egzaminy maturalne z języków obcych”.

Przy okazji uczestnictwa w Salonie Maturzystów można było również skorzystać z możliwości pozyskania informacji o ofercie studiów. O to co i gdzie  studiować można było zapytać przy stoiskach uczelni z regionu  i kraju.

„Niech się dzieje wo­la nieba, / z nią się zaw­sze zgadzać trzeba.” – te słowa zaczerpnięte z „Zemsty” zna chyba każdy, młody i stary, a ich autorem jest, nie kto inny, jak Aleksander Fredro – komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Tegoroczna ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” – zainicjowana  w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – poświęcona jest twórczości właśnie tego wybitnego polskiego pisarza.

Z oficjalnej strony Prezydenta RP dowiadujemy się, że celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięcie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Lokalna Łęczyńska społeczność czynnie włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”, która odbyła się w przeddzień ogólnopolskiej akcji, w piątek 6 września w siedzibie Publicznej Biblioteki Powiatowej w Łęcznej.

Na wstępie pani Dyrektor PBP  - Pani Jadwiga Marczewska -  serdecznie powitała wszystkich zebranych gości, po czym, o biografii Aleksandra Fredry opowiedzieli nam dwaj narratorzy - dyrektorzy powiatowego urzędu pracy -  pani Janina Teresa Brońska i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – pani Elżbieta Brodzik.

 Komendant Powiatowy  Państwowej Straży Pożarnej pan Dariusz Lis oraz Komendant Powiatowy Policji pan Sławomir Zagojski przeczytali wybrane fragmenty pamiętników „Trzy po trzy”.

Z kolei przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Pan  Kazimierz Radko – sekretarz, pan Zbigniew Rutkowski – członek Zarządu, pan Paweł Woliński – przewodniczący komisji kultury, kultury fizycznej, sportu, turystyki i młodzieży oraz pan Mirosław Tarkowski –  przewodniczący komisji oświaty przeczytali wylosowane przez nich fragmenty „Pana Jowialskiego”.

Kolejnym punktem programu było spontaniczne czytanie fragmentów „Dożywocia” przez osoby z widowni, które zgłosiły się na ochotników. Pani Jadwiga Marczewska wraz z panem Pawłem Wolińskim w nagrodę za odwagę i najlepsze wystąpienie wręczali ufundowane przez pana przewodniczącego statuetki Oskarów Łęczyńskich.

Literacką część spotkania zamknęło wystąpienie Patryka Gajosa - ucznia II klasy Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, który zaprezentował wiersz Mariana Hemara „Pomnik. Na wysiedlenie Fredry ze Lwowa do Wrocławia”, napisany ku czci autora – rodowitego Lwowianina.

Uroczystość zakończyła wielotematyczna dyskusja o twórczości Fredry przy filiżance kawy.

Na tą wyjątkową imprezę kulturalną zostali zaproszeni również wszyscy zainteresowani udziałem mieszkańcy powiatu łęczyńskiego, w szczególności młodzież ze szkół średnich: ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, ZS w Ludwinie, ZS Górniczych w Łęcznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Na czas spotkania czytelnia biblioteki zamieniła się w salon literacki przyozdobiony zdjęciami aktorów z Fredrowskich sztuk, portretami Fredrów, XIX-wiecznymi rekwizytami oraz dziełami Fredry obecnymi w zasobach biblioteki.

Każdy, kto tego dnia uczestniczył w „Narodowym czytaniu” otrzymał pamiątkowy dyplom z odbitą okolicznościową pieczęcią. Te osoby które zabrały ze sobą dzieła autora, miały możliwość przybić tą pieczęć także na ich stronach.

 Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Zanim w szkole wybrzmiał pierwszy dzwonek – w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego, w dniu 1 września, odbyły się Dożynki Powiatowe w Ludwinie.

W uroczystej Mszy Świętej oraz następującej po niej oficjalnej części uroczystości ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej godnie reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pani Beaty Maińskiej. Jego skład tworzyli uczniowie klasy IV TAK/TI: Michał Kloc, Dominika Bałaban oraz Agnieszka Kuczyńska.

Nie był to jedyny akcent z naszej strony podczas tegorocznego powiatowego święta plonów. Tego dnia każdy zainteresowany swoją edukacją, przy stoisku promocyjnym, mógł uzyskać wyczerpujące informacje na temat szerokiej oferty edukacyjnej „Jagiellończyka”  - ukierunkowanej zarówno na zawodowe kształcenie młodzieży, jak również ludzi dorosłych w ramach kursów kwalifikacyjnych lub też Liceum Ogólnokształcącego. Pani Halina Zielińska, pani Magdalena Krystjańczuk oraz pan Robert Drapała odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące kształcenia w naszej szkole, rozdawali także ulotki, cukierki oraz życzliwe uśmiechy.

Za nami uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Jego obchody rozpoczęliśmy Mszą świętą w parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, po czym udaliśmy się w gościnne progi Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Do szkoły zawitali zarówno pierwszoklasiści rozpoczynający naukę w technikum informatycznym, technikum ekonomicznym, technikum architektury krajobrazu, technikum budownictwa oraz w zasadniczej szkole zawodowej, jak również „weterani” z klas starszych.

Pani Dyrektor Dorota Makara zachęcała wszystkich do wytężonej pracy i nauki, do dania z  siebie wszystkiego byśmy w nauce, kulturze i sporcie osiągali jak najwyższe noty.

Pan Stanisław Adamczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Łęczyńskiego w imieniu pana Starosty życzył uczniom i nauczycielom radości, poczucia dobrze spełnionego obowiązku oraz siły do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Pokolenia uczniów i nauczycieli ZS im. K. K. Jagiellończyka od zawsze dbały o tereny zieleni wokół szkoły, nie tylko ze względu na kierunki kształcenia, ale również przez wzgląd na ekologiczną i estetyczną wrażliwość na dobro i piękno otaczającej ich przyrody.

Od września 2011 roku siedziba "Jagiellończyka" została przeniesiona z malowniczego parku przy ulicy Litewskiej do budynku przy ulicy Bogdanowicza w centrum osiedla. Tym samym zaistniała konieczność, by zadbać nie tylko o sam budynek z jego wyposażeniem, ale także, by zagospodarować przyszkolny teren zieleni.

W związku z tym jesienią 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu zainicjowana, koordynowana i zakończona w czerwcu 2013 r. przez panią Halinę Zielińską. Celem projektu  była rewaloryzacja i modernizacja  terenu przy szkole, polegająca na przygotowaniu reprezentacyjnej rabaty trwałej z obwódką z bukszpanu i elementami wrzosowiska oraz miniogródka dydaktycznego z roślin jednorocznych i bylin. Autorką projektu nasadzeń jest pani Małgorzata Kosik – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu.

Wykonanie projektu odbywało się w czasie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych uczniów klas II i III Technikum Architektury Krajobrazu pod opieką nauczycieli realizujących program kształcenia zawodowego w tym typie szkoły. Zostało ono podzielone na kilka etapów. Pierwszy dotyczył przygotowania terenu pod rabatę, drugi - obsadzenia kwiatami. Po wykonaniu kwietników przygotowano glebę pod wrzosowisko by ostatecznie na rabacie trwałej posadzić rośliny wrzosowate i krzewy.

Koszt przedsięwzięcia był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i wyniósł 6000 złotych.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 

W dniu 28 czerwca 2013 r. w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

Zanim o godzinie 9.30 rozpoczęło się świętowanie tego dnia w murach „Jagiellończyka”, społeczność szkolna skorzystała z możliwość wzięcia udziału w mszy dziękczynnej w kościele pw. Św. Barbary.

Podczas ostatniego w tym roku szkolnym apelu, pani Dyrektor Dorota Makara wraz z Wicestarostą Kazimierzem Budką oraz przewodniczącą Rady Rodziców - Bożeną Maciejewską, wręczyła piątce najlepszych uczniów świadectwa z wyróżnieniem, a także nagrody i dyplomy za wyniki w nauce, frekwencję, a także za zaangażowanie w życie szkoły podczas tegorocznych uroczystości szkolnych oraz za pracę w Samorządzie Szkolnym.

Korzystając ze sposobności pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły – nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, a także władzom samorządowym.

Zanim uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do sal lekcyjnych, by otrzymać upragnione świadectwo, usłyszeli z ust pani Dyrektor życzenia na okres Wakacji, by był to czas dobrego odpoczynku, czas nabierania sił do dalszej nauki. Pani Dyrektor podkreśliła także fakt, by był to czas spędzony z głową, by po jego upływie bezpieczne powrócić by w pełni sił i młodzieńczej radości we wrześniu rozpocząć kolejny rok szkolny.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W dniu 18 czerwca 6 uczennic z klasy I TAK, którym nieobca jest idea ekologicznego sposobu życia, wraz z opiekunem wzięli udział w akcji „Bądź Eko”. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej.

Dzięki zaangażowaniu naszych uczennic, które mimo upału, podjęły się wyzwania jakim było zebranie i spakowanie do worków zalegających na trawnikach i chodnikach śmieci z przypisanego nam terenu naszego miasta. Dzięki im właśnie tego dnia na osiedlu Niepodległości zrobiło się czysto i przyjemnie.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej