Wreszcie! Po wielu tygodniach oczekiwania, w ubiegły czwartek (18. listopada), udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Byli z nami uczniowie klas I, II i III LO, II TR oraz 2pSMS oraz opiekunowie: p. Ewa Stefańska, p. Anna Korszla-Mazurek i p. Magdalena Borys.

Wśród głównych atrakcji wyjazdu znalazły się warsztaty na Zamku Królewskim połączone ze zwiedzaniem wystawy poświęconej sztuce barokowej. Mogliśmy na niej podziwiać dzieła światowej sławy mistrzów takich jak Caravaggio i Rembrandt. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć kultowe obrazy, a nawet … do nich pozować. Organizatorzy pomyśleli też o integracji. Nareszcie mogliśmy spędzić czas ze sobą, razem. W klimatycznej scenerii Starego Miasta i spozierającego z wysoka „Zygmunta” spacerowaliśmy, robiliśmy mnóstwo „uśmiechniętych” zdjęć i cieszyliśmy się z możliwości wspólnego spędzenia czasu. Jednak prawdziwa petarda czekała na nas w Studio Buffo, gdzie mogliśmy obejrzeć słynny musical w reżyserii Janusza Józefowicza – „Romeo i Julia” – nie dość, że w 3D, to w dodatku we współczesnej aranżacji. Wspaniała (rozbawiająca, ale i wzruszająca) muzyka, niesamowita choreografia (taniec kochanków w deszczu), a przede wszystkim doskonała gra aktorska, dostarczyły nam wielu przeżyć! Całości dopełniły niekończące się „nocne Polaków rozmowy” w autokarze ubarwione muzyką i śmiechem.

Dziękujemy pani Ani Korszli za organizację i wszystkim opiekunom za pieczę nad nami! Do zobaczenia na kolejnym wyjeździe.

Uczestnicy wycieczki

  • 0g
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Simple Image Gallery Extended

Miło nam poinformować, że ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej otrzymał oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w dziesiątej edycji Narodowego Czytania, w ramach której 7 września 2021 roku uczniowie przedstawili inscenizację wybranych fragmentów "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Jako pamiątkę otrzymaliśmy również okolicznościowe wydanie tego dzieła.

Jeszcze raz dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przedsięwzięcie i przedstawienie swojej interpretacji dramatu.

Zadbajmy o nasz region, przerwijmy łańcuch zakażeń! 

Nasze województwo, Lubelszczyzna, to nasz dom, miejsce w którym żyjemy, uczymy się, mamy rodziny, znajomych, pracę… Dziś to miejsce wyróżnia się na tle kraju, dając nam duże powody do niepokoju. Statystyki zakażeń bezwzględnie obnażają nasze słabości. Nie pozwólmy, aby postrzegano nas jako społeczność, która nie ma zaufania do nauki:

- nie stosuje się do obowiązujących zaleceń!,

- nie zachowuje zasad higienicznych i sanitarnych!,

- lekceważy obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych!,

- nie zachowuje dystansu społecznego!, - a przede wszystkim, nie stosuje szczepień ochronnych!

Na tle kraju województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaszczepionych przeciw COVID-19 regionem w Polsce. I równocześnie na czele statystyk zakażeń.

Pobierz całą treść komunikatu!

 

ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej uczestniczy w projekcie „Gra na start! Edukacja przedsiębiorcza młodzieży z wykorzystaniem planszowej gry edukacyjnej”.

W naszej szkole w przedsięwzięciu wzięły udział klasy 2TR i  3gTE/TL pod opieką pani Joanny Michalskiej, która jako jego szkolny koordynator, otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: gry planszowe „Przedsiębiorczość na planszy”, 4 konspekty lekcji z zakresu działalności gospodarczej oraz przewodnik metodyczny dla nauczyciela.

Gra jest przeznaczona do edukacji przedsiębiorczej młodzieży szkół ponadpodstawowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Ma w sposób przyjazny i ciekawy zapoznać młodzież z tematyką zarządzania własnym biznesem. Uczniowie wcielają się w rolę przedsiębiorców produkujących i sprzedających sprzęt sportowy. Jako właściciele firm muszą podejmować decyzję dotyczące produkowanego asortymentu, zadbać o zakup odpowiednich zasobów do produkcji, inwestować w rozwój firmy i zatrudniać właściwych specjalistów.

Czytaj więcej...

Z okazji przypadającej 24 września 2021 r. rocznicy 200-lecia urodzin C. K. Norwida oraz ogłoszenia tego roku przez Sejm Rokiem Cypriana Kamila Norwida, nauczyciele na lekcjach języka polskiego przybliżyli uczniom naszej szkoły sylwetkę i twórczość poety.

Dlaczego warto poznawać przeszłość? Jaki los spotyka wielkich ludzi niedocenianych za życia? – to pytania, na które młodzież szukała odpowiedzi analizując wiersz „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie…”. Konteksty historyczne, kulturowe i biograficzne pojawiły się w interpretacji „Mojej piosnki (II)”. Uczniowie dyskutowali na temat obrazu ojczyzny w wierszu Norwida i tej, w której żyją dzisiaj. Utwór romantycznego wieszcza stał się przyczynkiem do rozmowy o różnych formach współczesnego patriotyzmu. Z kolei miłośnicy historii Romea i Julii opisanej w dramacie W. Szekspira, poznali wiersz „W Weronie”, w którym Norwid zmetaforyzował wizerunek natury i zestawił jej reakcję z zachowaniem ludzi na śmierć młodych kochanków. Kto patrzy przez „szkiełko i oko”, a kto jest poruszony i opłakuje ich odejście? Dyskusję młodzieży zainspirowała kolejna aluzja literacka obecna w utworze, czyli nawiązanie do ballady „Romantyczność” A. Mickiewicza.

Gazetka okolicznościowa prezentująca postać C. K. Norwida oraz kącik czytelniczy z wyborem utworów poety dostępnych w bibliotece szkolnej dopełniły obchody Roku Norwida w naszej szkole.

  • 111
  • 112
  • 113
  • 114
  • 115
  • 116

Simple Image Gallery Extended

W ubiegły czwartek (30. września) klasa II LO wraz z wychowawcą, nauczycielem języka polskiego – p. Anną Korszlą-Mazurek, miała przyjemność uczestniczyć w cyklicznym wydarzeniu kulturalnym Lublina – VI Festiwalu Reportażu, który odbywał się – jak co roku – w siedzibie Radia Lublin. Uczniowie klasy dziennikarskiej mieli możliwość wysłuchania historii doświadczonych reporterów, którzy dzielili się z młodzieżą swoimi obserwacjami i refleksjami. Opowiadali o warsztacie dziennikarskim, technikach tworzenia dobrego reportażu i sposobach na zaintrygowanie czytelników tematem. Wśród osobistości, które młodzież miała okazję poznać znalazły się znani i lubiani autorzy reportażów: Dorota Braunstch, Tomasz Grzywaczewski i Katarzyna Kobylarczyk. Imprezę poprowadziła dziennikarka Radia Lublin, która w swojej karierze miała okazję nagrywać audycje z udziałem: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk – p. Agata Koss-Dybała. To właśnie ona, rozpoczynając spotkanie, wypowiedziała słowa odnoszące się do reportażu, które szczególnie utkwiły nam w pamięci: Niektórzy twórcy nie uznają tego gatunku. Nazywają reportaż „bękartem publicystki”, ale przecież mieszańce są najpiękniejsze. Spotkanie z zacnym gronem wspaniałych publicystów pozwoliło uczniom poszerzyć swoją wiedzę o gatunku, jakim jest reportaż, ale również – co cenniejsze – pogłębić swoją wrażliwość na słowo i obraz…

Czytaj więcej...

W dniu 29 września 2021r. w ramach wychowania patriotycznego klasa 3LO wybrała się na cmentarz parafialny przy kościele św. Barbary w Łęcznej. W ramach wyjścia młodzież odwiedziła grób nieznanego żołnierza, grób powstańców styczniowych oraz grób żołnierzy wyklętych.

Licealiści oddali wyrazy szacunku spoczywającym w mogiłach żołnierzom, zapalili znicze, a przy okazji poznali kilka faktów historycznych na ich temat, o ich zaangażowaniu w walkę o wolność i o czasach w jakich przyszło im żyć.

  • image11
  • image4
  • image6
  • image8

Simple Image Gallery Extended

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem” uczniowie klas II TL, II LO, 3 LO i 3g TE/TL uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez nauczyciela-bibliotekarza panią Emilię Salak. W trakcie tych spotkań uczniowie głośno czytali fragment książki Wojciecha Grajkowskiego „Krew”, co przyczyniało się do owocnej dyskusji na temat serca - zarówno jako ważnego narządu w organizmie człowieka, jak i szeroko rozpowszechnionego symbolu w kulturze. Uczestnicy zajęć usłyszeli przy tym o potrzebie czynienia dobra i konieczności rozwijania wrażliwości na cierpienie innych, chociażby poprzez ideę honorowego dawstwa krwi. Ponadto w rozmowach padło kilka zdań na temat zdrowego stylu życia, czyli racjonalnego odżywiania się, uprawiania sportu, umiejętności dobrego wypoczynku jako form profilaktyki chorób układu krwionośnego.

Klasą IV TE/TOR wraz z wychowawcą panią Joanna Kowalczyk również aktywnie włączyła się w akcję w ramach godziny wychowawczej. Podczas zajęć tych poza głośnym odczytaniem wspomnianego już wyżej dedykowanego akcji fragmentu tekstu z tematycznej książki klasa wzięła udział w literackim quizie „serce nie sługa” oraz przypomniała sobie frazeologizmy z sercem związane.

Czytaj więcej...

Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą to jedno z systemowych rozwiązań w obszarze wdrażania edukacji włączającej i wysokiej jakości dla wszystkich uczniów.

 

O szczegółach udziału naszego Technikum w projekcie przeczytasz tutaj:

http://www.kkjagiellonczyk.pl/Dokumenty/Projekt_unijny/Wiedza_edukacja_rozwoj/Artyku%C5%82%20informacyjny.pdf

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej