We wtorek, 3 grudnia 2019 r., podczas uroczystości barbórkowych wręczono nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Literackiego „Życie dzieje się. Opisz swoją historię” zorganizowanego przez Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych uczestników konkursu znaleźli się dwaj uczniowie klasy Ip technikum informatycznego z „Jagiellończyka”. Maksymilian Konopka zajął II miejsce za opowiadanie „Dlaczego nie lubię czarnych kotów”, a Jakub Jasik – III za tekst „Tańczący z sarnami”. Prace powstały pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Joanny Kowalczyk.

Czytaj więcej...

W środę, 27 listopada 2019 r., uczniowie klasy IV TI wraz z polonistką Joanną Kowalczyk wzięli udział w wyjątkowej lekcji języka polskiego przeprowadzonej w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą życiu i twórczości lubelskiego poety oraz wysłuchali wykładu na temat jego różnorodnych artystycznych osiągnięć.

W zbiorach muzealnych znajdują się między innymi: rękopisy, autografy, listy do przyjaciół i rodziny, zdjęcia oraz dokumenty poety, fragment jego dziennika, świadectwa szkolne, exlibris czy dyplom ukończenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Młodzież miała okazję zobaczyć również przedmioty związane z życiem osobistym Czechowicza: filiżankę, kufel, łyżeczkę, serwetki, obrus, skrzypce brata czy dzwoneczek przywieziony z Francji, którego dźwięk miał chronić poetę przed tragicznymi zdarzeniami.

Czytaj więcej...

W dniach 18-29 listopada 2019 r. społeczność ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka i LO Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna uczestniczyła w ogólnopolskiej społecznej akcji „Podaruj wiersz”.

Na zaproszenie pań polonistek: J. Kowalczyk, M. Kafarskiej, A. Korszla-Mazurek oraz nauczyciela bibliotekarza, pani E. Salak w bibliotece szkolnej pojawiły się uczennice z klasy Ip ERA, klasy Ig TL/TE, klasy II TOR i klasy II SMS. Ich zadaniem było odszukanie tekstu poetyckiego i odręczne przepisanie na specjalnej papeterii przygotowanej przez organizatora, czyli Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową. Dziewczęta najchętniej wybierały utwory Z. Herberta, ks. J. Twardowskiego, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, M. Hillar, W. Szymborskiej, K. I. Gałczyńskiego i Cz. Miłosza. Następnie wiersze – zgodnie z ideą akcji – należało przekazać konkretnej osobie. My podarowaliśmy je seniorom z Klubu 50 plus w Łęcznej oraz podopiecznym MOW w Podgłębokiem. Wraz z pięknymi słowami poetów do adresatów powędrowały nasze uśmiechy i życzenia płynące z głębi serca.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Podaruj wiersz”, serdecznie dziękujemy!

Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mam prawo do…” organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej. W środę, 20 listopada, tj. w święto Międzynarodowego Dnia Dziecka, w siedzibie Starostwa Powiatowego nagrody i dyplomy otrzymały: Natalia Jurczuk (kl. IV TAK) za zajęcie I miejsca i Nikola Grzymowska (kl. Ig TL) za zajęcie III miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych. Wyróżnienia odebrały: Karolina Borys (kl. IV TOR) i Nikola Szewczak (kl. IgTL).
Opiekunami artystycznymi były panie: Małgorzata Szram i Anna Korszla-Mazurek.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

17 listopada 2019 r. z Polski wyjechała grupa uczniów ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, która bierze udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych w Grecji, w ramach projektu „Staże zagraniczne w UE – lepszy start w przyszłość” nr 2019-1-PL01-KA102-062326 finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER.
W tym zagranicznym wyjeździe w okresie od 17 do 1 grudnia 2019r. bierze udział 36 uczniów z 3 kierunków kształcenia: technik budownictwa, technik informatyk oraz technik ekonomista. Uczestnicy praktykują i szkolą się pod okiem praktyków i mentorów z greckich przedsiębiorstw branży budowniczej, informatycznej oraz ekonomicznej poszerzając wachlarz swoich kompetencji zawodowych, co w przyszłości zwiększy ich szanse na znalezienie dobrej pracy. Jest to także okazja do przełamania barier w porozumiewaniu się po angielsku a także otwierania się na świat.
W czasie wolnym od pracy nasi uczniowie mają w planach wycieczki, zwiedzanie tamtejszych zabytków i poznawanie z bliska kultury Grecji.
Mamy nadzieję, że poza spełnieniem założeń programowych, nasi uczniowie wyniosą z wyjazdu mnóstwo nowych doświadczeń, dobrych wspomnień i znajomości, które przetrwają lata.
Relację z poszczególnych dni pobytu uczestników projektu możecie śledzić na szkolnym profilu Facebooka.

5 listopada w Zespole Szkół Im. Króla Kazimierza Jagiellończyka odbył się etap szkolny konkursu matematycznego „MATEMATYKA W TECHNICE DLA TECHNIKA”. Do udziału w konkursie zgłosiło się  6 uczniów naszej szkoły.  Po ciężkich zmaganiach I etapu do II etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 7 grudnia w siedzibie organizatora zakwalifikował się Jakub Kondraciuk – uczeń III klasy technikum informatycznego.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W roku 2019/2020 przedsięwzięcie objęli honorowym patronatem: Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin i Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty.

Czytaj więcej...

Państwowa Inspekcja Pracy w bieżącym roku szkolnym zorganizowała konkurs wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”.

29 października odbył się szkolny etap tego konkursu. W naszej szkole przystąpiło do niego 20 uczniów. Do kolejnego etapu zakalikowały się Gabriela Bogucka z klasy 1 TAK oraz Paulina Roczon z klasy 1 TEg. Koordynatorem konkursu była Pani Małgorzata Szram.

Czytaj więcej...

W dniu 17 października w Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego Lubelskiego Uniwersytetu III Wieku. Uczniowie „Jagiellończyka” uświetnili wydarzenie oprawą muzyczną, sięgając do repertuaru Krystyny Prońko, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego, 2+1 oraz współczesnych wykonawców: Ani Wyszkoni i Pauliny Przybysz. Była to prawdziwa, sentymentalna podróż w czasie.

Występ dostarczył wielu wzruszeń i został przyjęty owacjami na stojąco. Młodzi wykonawcy zebrali szereg gratulacji i wiele słów uznania. Opiekę artystyczną sprawowały panie: Anna Korszla-Mazurek i Ewa Sawka-Kunach, które również odebrały podziękowania i nie kryły radości oraz dumy z sukcesu artystów stwierdzając zgodnie i bez wahania, że praca z taką grupą to czysta przyjemność.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej