12 grudnia 2016 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie odbył się koncert laureatów 20. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „QUO VADIS – dokąd idziesz, jaką drogą, w jakim celu”.
Konkurs miał 3 etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowała się trójka naszych uczniów: Patrycja Borowiec, Weronika Pyszyńska - uczennice klasy I A LO i Kamil Sowiński - uczeń II klasy technikum. Ten etap rywalizacji zakończył się sukcesem Weroniki i Kamila, którzy wzięli udział w kolejnym szczeblu konkursu. Do finału dostał się Kamil Sowiński.
Kamil zaprezentował opowiadanie o. A. Szustaka „Turkusowy naszyjnik” i otrzymał wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich w kategorii szkół średnich, studentów i dorosłych, w których wzięło udział 26 recytatorów z Lubelszczyzny.
Jury doceniło dobór utworów, ich opanowanie i interpretację pełną wrażliwości i zaangażowania miłośników literatury.
Z sukcesu Kamila cieszy się również nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Kowalczyk, pod opieką której nasz finalista przygotował swój występ.

Szanowni Rodzice!
W imieniu Dyrekcji, Wychowawców oraz całego Grona Pedagogicznego w dniu 19 grudnia 2016 r. zapraszamy Państwa na dzień zebrań oraz konsultacji z nauczycielami uczącymi Państwa dzieci w ZS im.Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.
W tym dniu, od godziny 15.30 do godziny 16.00, odbędą się zebrania klas III LO i IV technikum, natomiast od godziny 16.00 do godziny 17.00 nasi nauczyciele będą do Państwa dyspozycji abyw razie jakiekolwiek pytań związanych z procesem edukacyjnym Państwa dzieci, a naszych uczniów rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do okazji bezpośredniego i indywidualnego kontaktu z naszymi nauczycielami.
Szczegółowy przydział sal, w których mogą Państwo spotkać poszczególnych nauczycieli

5 XII 2016 r. w Filharmonii Lubelskiej odbyło się uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Święty Mikołaj ikoną miłosierdzia w oczach młodzieży – i Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Miło nam poinformować, że w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie zdobyła uczennica III klasy technikum naszej szkoły, Barbara Wojciechowska, która napisała pracę na temat: „Współczesny świat potrzebuje ludzi dobrych i wrażliwych czy przebojowych, walczących o swoje prawa… - napisz wywód argumentacyjny, odwołując się do życia i działalności św. Mikołaja oraz różnych tekstów kultury”.
Pani Bożenna Jankiewicz, ogłaszając wyniki konkursu, podkreśliła oryginalność ujęcia tematu przez nagrodzonych autorów, szczerość i dojrzałość wypowiedzi oraz dostrzeżenie uniwersalizmu wartości prezentowanych przez św. Mikołaja biskupa.
Finalistce konkursu i pani Joannie Kowalczyk, nauczycielce języka polskiego, pod opieką której praca została przygotowana, gratulujemy sukcesu.

8 grudnia społeczność ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka wzięła udział w międzynarodowym Maratonie Pisania Listów - wydarzeniu organizowanym co roku przez Amnesty International z okazji Dnia Praw Człowieka.
Organizatorem szkolnego maratonu była klasa I A I LO im. J. Zamoyskiego wraz z opiekunami – paniami: Marzeną Niedźwiadek, Katarzyną Konopką oraz Jolantą Jarawką.
Wspólnymi siłami napisaliśmy 178 listów w obronie osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy te są ogromnym wsparciem zarówno dla nich, jak i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.
Przeprowadzonej akcji towarzyszyła życzliwość, miła atmosfera, muzyka i dobry humor.
Warto dodać, że Polacy w tym roku w 782 różnych miejscach w kraju napisali łącznie 312 tysięcy listów.

Z okazji setnej rocznicy śmierci wybitnego polskiego Noblisty członkowie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów zaprosili uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Wojewódzkim Konkursie na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Uczennica klasy III Technikum organizacji reklamy pod okiem polonistki Małgorzaty Rodziewicz wykonała zwycięzką pracę poświęconą podróżom pierwszego Polaka-noblisty.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 08 grudnia 2016 roku w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie.
– Henryk Sienkiewicz zapisał się w zbiorowej świadomości jako twórca powieści historycznych. Chciałyśmy swą pracą przede wszystkim przypomnieć, że największą słabością i jednocześnie pasją tego najpracowitszego pisarza epoki były podróże, które stały się sposobem bycia i życia, warunkiem niezbędnym w procesie twórczym. "Szwendam się po świecie jak Marek po piekle" – mawiał o sobie Sienkiewicz, który odwiedził m.in.: Stany Zjednoczone, Afrykę, Turcję, Włochy, Francję, Hiszpanię. Bez wątpienia był pisarzem drogi, pisywał zwykle w pensjonatach i hotelach – komentuje zwycięstwo uczennicy Małgorzata Rodziewicz, nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

Czytaj więcej...

Dla większości z nas komputer jest codziennością - za jego pośrednictwem pracujemy, komunikujemy się i bawimy. Inaczej rzecz się ma w przypadku ludzi starszych, którzy nie zawsze nadążają za postępem technologicznym i nie maja biegłości w użytkowaniu. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, w ramach współpracy z Uniwersytetem III Wieku, nauczyciele i uczniowie ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka przygotowali i poprowadzili kolejne zajęcia komputerowe.

Po warsztatach na temat komunikacji internetowej i poświęconym zakupom on-line, 25 listopada seniorzy z UTW zmierzyli się z kolejną umiejętnością. Było to tworzenie e-kartek przy pomocy podstawowych programów do grafiki komputerowej z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia. Pod kierunkiem pani Małgorzaty Szram i uczniów z klasy III Technikum Informatycznego słuchacze samodzielnie wykonywali projekty kartek okolicznościowych oraz podjęli próby ich rozesłania przy pomocy poczty e-mail.
- W ramach tej owocnej symbiozy w najbliższym czasie planowane są zajęcia na temat tworzenia wideokartek, doskonalenia obsługi mediów społecznościowych i kursu bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputerowej – zapowiada pani Dyrektor Dorota Makara.

- Czy kupujemy stanik na oko? Co możemy robić źle, gdy codziennie rano zakładamy go na siebie? Do czego może doprowadzić wieloletnie noszenie niewłaściwie dobranej bielizny? Jak poprawnie wybierać biustonosz? - te pytania wybrzmiały podczas profilaktycznego spotkania dziewcząt z „Jagiellończyka” z Rentą Skoczylas - dyplomowaną bra-fitterką, trenerką bra-fittingu oraz właścicielką sklepu Bardotka – Stanik Idealnie Dobrany.
Prelekcja "Profilaktyka raka piersi" na temat właściwego doboru biustonoszy, jako środka na zapobieganie i przeciwdziałanie chorobom piersi, odbyła się we wtorek 22 listopada 2016 r. Wzięło w niej udział 81 dziewcząt z klas: 1 TE, 2 ZSZ, 2 TOR, 2 TAK, 3TE, 3TOR, 4TAK, 2TE, 4TE oraz 3a i 3b LO. 55 z nich, tuż po prelekcji, skusiło się na orientacyjne pomiary. Mogły dzięki temu sprawdzić czy prawidłowo dobierają swoje staniki.
Organizatorem i koordynatorem spotkania była pani Agata Suszek.

Pozytywną energią, uśmiechem oraz przyjaznym uściskiem dłoni witali mieszkańców Łęcznej uczniowie i nauczyciele „Jagiellończyka” 21 listopada, w którym obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Uczący się na co dzień w ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej uczniowie we wszystkich strategicznych punktach miasta rozdawali niecodzienne naklejki. Młodzież zaglądała do sklepów i autobusów, odwiedziła Poradnię Psychologiczo-Pedagogiczną, Starostwo Powiatowe w Łęcznej, odwiedziła też jedno z osiedlowych przedszkoli. Zaskoczyła przede wszystkim zapędzonych i śpieszących się gdzieś przechodniów rozdając wszystkim napotkanym nalepkę z rozpromienionym słońcem w przyciemnionych okularach i pozdrowieniem „Jagiellończyk życzy miłego dnia!”.

Czytaj więcej...

21 listopada 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej wzięli udział w grze terenowej ”Radosna niepodległość” zorganizowanej w nawiazaniu do Narodowego Święta Niepodległości.

Przygotowali ją uczniowie klasy III b LO przy współpracy z paniami: Katarzyną Konopką, Jolantą Jarawką i Marzeną Niedźwiadek. Do udziału zaprosili czteroosobowe reprezentacje z czterech klas pierwszych  LO i Technikum.
O godzinie 10.00 dzierżąc mapkę w ręku, wszystkie drużyny wraz z opiekunami wyruszyły w miasto. Przez dwie godziny krążyły po mieście szukając uczniów klasy IIIb, którzy w wyznaczonych do tego miejscach przekazywali im kolejne punktowane zadania dotyczące historii, wiedzy o mieście i regionie oraz te bezpośrednio związane ze Świętem Niepodległości.

Czytaj więcej...

Aż trzy klasy z ZS im. Króla K. Jagiellończyka - I B.A.R. z Technikum, 3a i 3b z LO wzięły udział w Plebiscycie „Kuriera Lubelskiego” na Najsympatyczniejszą Klasę Ponadgimnazjalną.

Nie straszne nam nowe wyzwania, dlatego podejmujemy je z naszym wychowawcą panią Magdaleną Krystjańczuk, z którą można góry przenosić i wszystko wydaje się łatwiejsze. Choć jesteśmy na starcie edukacji w Jagiellończyku, to szkolna rzeczywistość bez nas to już nie to samo. - tak piszą o sobie. Sympatyczni? Bez dwóch zdań! Liczymy na wasze głosy. – tymi słowy proszą o wsparcie uczniowie I BAR,

Z kolei 3A LO motywuje do głosowania na nich pisząc: Nasza klasa jest THE BEST, czasem nie ma, czasem jest. Jest wesoła, zakręcona i na maksa rozbawiona. Głosuj na nas, to się uda, bo ta klasa wierzy w cuda! ;).

Trzecią klasą, która próbę zdobycia tytułu Najsympatyczniejszej Klasy jest 3b LO, która wierszem opowiada o sobie: Z reguły aniołki, które spadły z nieba/staramy się spisywać we wszystkim na medal/od czasu do czasu wybuchowi jak dynamit/lecz nawet eksplozja nie zniszczy więzi między nami./[…] choć nie mamy skrzydeł, żeby latać/wierzymy, że jeszcze zwiedzimy razem kawałek świata.

Jak możemy im pomóc w konkursowym zwycięstwie? Można to zrobić na dwa sposoby.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej