12 października, w sobotni poranek o godzinie 700, gdy większość z nas jeszcze smacznie spała grupa 24 uczniów klas maturalnych IV TAK/ TI oraz IV TE/TI z „Jagiellończyka” wraz ze swoimi wychowawcami i katechetami wybrała się w podróż do Częstochowy.

Po dotarciu do celu podróży uczniowie zwiedzili klasztor na Jasnej Górze oraz zabytkowe pomieszczenia takie jak: arsenał, skarbiec i salę rycerską.

W tym roku podczas uroczystości na Jasnej Górze maturzystów z całej Archidiecezji Lubelskiej przyświecało hasło: „Wiem komu uwierzyłem”. Szkoły wystawiły ok. 20 pocztów sztandarowych, wśród nich znalazł się również nasz poczet ze sztandarem ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej.

 - Jesteście wy, młodzi nadzieja Kościoła i świata, jakże się cieszę, że na Jasnej Górze mogę was pozdrowić -  powitał Młodzież o. Sebastian Matecki, podprzeor sanktuarium. - Matura zostanie zdana, wcześniej czy później, na pewno w jednym terminie, natomiast bardzo ważne jest żebyśmy zdali egzamin dojrzałości naszej wewnętrznej, duchowej (…).

O godz. 16.30 została odprawiona Msza św. w bazylice, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło, bp pomoc. arch. lubelskiej. Uwieńczeniem dnia było uczestnictwo w różańcu transmitowanym w łączności z 6 sanktuariami świata oraz udział w Drodze Krzyżowej.

Relacja fotograficzna na stronie Jasnej Góry.

Dwa szkolne święta - Ślubowanie klas I oraz Dzień Edukacji Narodowej – przeżywaliśmy w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej, w dniu 14 października.

Na ich obchody w gościnne progi „Jagiellończyka” zawitali szanowni goście: pan Kazimierz Radko - Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego, pani Bożena Maciejewska - przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Leszek Drozda – wiceprzewodniczący Rady Rodziców, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie klas I TAK/ TB oraz I TE/TI.

- Za chwilę odbędzie się ślubowanie na sztandar ZS im. K. K. Jagiellończyka. Wypowiecie bardzo ważne słowa. Pamiętajcie o nich zawsze. Niech nie będą one pustym brzmieniem, ale rzeczywistym odzwierciedleniem waszej postawy uczniowskiej – radziła pierwszoklasistom pani Dyrektor Dorota Makara. Poprzez symboliczne ślubowanie, stali się oni pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.

Z kolei w nawiązaniu do Dnia Edukacji Narodowej pani Dyrektor przemawiając zwróciła się  do nauczycieli i pracowników szkoły dziękując im za zaangażowanie w pracę, życzliwość i serdeczność. Tych, którzy w ostatnim roku szkolnym zaangażowali się w życie naszej szkoły oraz wykazali się szczególną pracowitością i konkretnymi sukcesami, Dyrekcja wyróżniła wręczając Nagrody Dyrektora Szkoły.

Część oficjalną dopełniła, niczym wisienka na torcie, krótka część artystyczna przygotowana, specjalnie na tą podwójną uroczystość, przez uczennice z klasy II TE pod opieką pani Ewy Stefańskiej. Na przedstawienie składały się kompilacji podkładów muzycznych, którym towarzyszyły trafne komentarze narratora, a także ekspresyjna, przepełniona humorem gra aktorska wcielających się w swoje role dziewcząt z II TE. Całość obrazowała, w sposób lekko satyryczny, naszą szkolną codzienność –  zajęcia lekcyjne oraz relacje pomiędzy wymagającymi, a za razem wyrozumiałymi nauczycielami oraz krnąbrnymi, ale mimo wszystko starającymi się uczniami.

W imieniu Samorządu Szkolnego uczennice II TE wręczyły nauczycielom, pracownikom, a także zaproszonym gościom drobne upominki wykonane ręcznie przez uczniów pod opieką pani Anety Śliwy oraz pani Emilii Salak.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Nauka w Technikum Architektury Krajobrazu, to nie tylko siedzenie z nosem w książce i próby zapamiętania trudnych łacińskich nazw przeróżnych roślin - to także obcowanie z pięknem ogrodów i poznawanie roślinności poprzez  bezpośredni i empiryczny z nimi kontakt.

Przekonali się o tym uczniowie klasy II i III TAK, którzy wraz z panią Anną Okulicz oraz panią Moniką Medyńską w dniu 30 września 2013 r. wybrali się na dydaktyczną wycieczkę do Kozłówki. W Parku i ogrodzie przy muzeum uczestniczyli w niecodziennej lekcji prowadzonej przez panią Okulicz. Uczestnicy wyprawy poznali historię zespołu pałacowo-parkowego, a także usłyszeli kilka faktów o rodzinie Zamoyskich. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na to, jak ogród zmieniał się na przestrzeni kilkuset lat. Porównywali mapki ogrodu z końca XVIII w. z mapkami z lat 60-tych XX w., a także konfrontowali je z obecnym jego wyglądem. Ponadto w trakcie wycieczki uczniowie rozpoznawali jednoroczne i wieloletnie gatunki roślin rosnących na kwietnikach oraz uczestniczyli  w grze terenowej „Szlakiem pomników przyrody”. Wszystkich zachwyciła kolorystyka, zapach oraz kompozycja nie tylko kwietników, ale całego ogrodu.

          Choć czas wycieczki minął niepostrzeżenie, to wiedza zdobyta tym sposobem, na pewno szybko z głowy nie wyparuje. Klasa zadowolona z wyjazdu, powzięła postanowienie, aby wybrać się do Kozłówki ponownie pod koniec roku szkolnego.

W piątek w Łęcznej odbywały się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. W naszej szkole zorganizowany został jeden z okręgów wyborczych, dzięki czemu młodzi mieszkańcy gminy Łęczna uczący się w "Jagiellończyku" mogli zagłosować na swojego kandydata.

 Swoją kandydaturę do MRM zgłosiło 5 uczniów naszej szkoły. Z czego troje z największą liczba głosów stało się członkami MRM na nową kadencję. Są to: Łukasz Rzechota z III TB, Patrycja Wiśniewska z II TE oraz Patryk Gajos z II TI. Gratulujemy!

 Wśród uczniów z wszystkich klas uprawnionych do głosowania było 139 osób. 91 z nich zdecydowało się wziąć udział w wyborach. Co stanowi 65,5 % frekwencję wyborczą. Dziękujemy członkom komisji oraz wyborcom za zaangażowanie.

Pogoda była łaskawa dla uczestników XIII edycji zawodów biegowych patrona ZS nr 2 w Milejowie. W dniu 27 września do Biegu Bolivara o laur zwycięstwa obok reprezentantów innych szkól z powiatu stanęło także dziewięcioro uczniów z „Jagiellończyka”. Wszyscy trenowali pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego – pani Ewy Sawki-Kunach oraz pani Agnieszki Fiedeń.

Okazało się, ku naszej nieskrywanej radości, że najszybszy okazała się Maciej Pobiega z klasy III TB, który z rąk Pana Starosty Adama Niwińskiego otrzymał puchar i dyplom za I miejsce.

Wśród rywalizacji dziewcząt Małgorzata Wróbel z klasy I TE do mety dobiegła z trzecią lokatą. Małgosia była jedyną kobiecą reprezentantką „Jagiellończyka” w tym biegu, zatem jej sukces cieszy nas tym bardziej.

Nie tylko ta dwójka zasługuje na nasze uznanie i gratulacje. Sześciu pozostałych reprezentantów naszej szkoły ukończyło Bieg Bolivara z wysokimi lokatami:

Mariusz Pobiega  z III TB - IV  miejsce

Mateusz Kościelski z I TB – VI miejsce

Kamil Lasocki z I ZSZ – VIII miejsce

Krystian Kociuba z II TAK – XII miejsce

Łukasz Rzechota z III TB – XVII miejsce

Adrian Tarkowski z I TI – XX miejsce

Patryk Bartosz z I TE – XXX miejsce.

 

Gratulujemy osiągniętych wyników całej grupie sportowców, jednak to nie tylko wyniki są tu najważniejsze. Liczy się chęć do uczciwej sportowej walki i wola zwycięstwa, której naszym uczniom po raz kolejny nie zbrakło.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W dniu 17 września grupa maturzystów z „Jagiellończyka” wraz z wychowawcami i nauczycielem – bibliotekarzem, wybrała się do Lublina, aby wziąć udział w tegorocznym Salonie Maturzystów. Jest to cykliczna impreza organizowana przez Perspektywy skierowana do młodych ludzi, których w bieżącym roku szkolnym czeka egzamin maturalny. Lubelski Salon Maturzystów zorganizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym jest częścią tej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej.

Nasi czwartoklasiści z klas IV TE/TIa oraz IV TAK/TIb w ramach Salonu Maturzystów wysłuchali  kilku prezentacji przygotowanych przez ekspertów OKE. Były to ciekawe i wciągające wykłady na tematy związane z maturą z przedmiotów obowiązkowych. Dzięki panu Lechowi Gawryłow – dyr. OKE – uczniowie pozyskali wiedzę  Co na egzaminie maturalnym każdy maturzysta wiedzieć powinien?”, z kolei „O stereotypach na egzaminie z języka polskiego” opowiedział im pan Bogdan Kozak. W barwny i interesujący sposób na temat matury z matematyki podczas wykładu pt.: „Egzamin z matematyki egzaminem dojrzałości intelektualnej” opowiadał pan Piotr Ludwikowski, a  pani Anna Staroń wyłożyła na czym polegać będą „Egzaminy maturalne z języków obcych”.

Przy okazji uczestnictwa w Salonie Maturzystów można było również skorzystać z możliwości pozyskania informacji o ofercie studiów. O to co i gdzie  studiować można było zapytać przy stoiskach uczelni z regionu  i kraju.

„Niech się dzieje wo­la nieba, / z nią się zaw­sze zgadzać trzeba.” – te słowa zaczerpnięte z „Zemsty” zna chyba każdy, młody i stary, a ich autorem jest, nie kto inny, jak Aleksander Fredro – komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Tegoroczna ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” – zainicjowana  w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – poświęcona jest twórczości właśnie tego wybitnego polskiego pisarza.

Z oficjalnej strony Prezydenta RP dowiadujemy się, że celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięcie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Lokalna Łęczyńska społeczność czynnie włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”, która odbyła się w przeddzień ogólnopolskiej akcji, w piątek 6 września w siedzibie Publicznej Biblioteki Powiatowej w Łęcznej.

Na wstępie pani Dyrektor PBP  - Pani Jadwiga Marczewska -  serdecznie powitała wszystkich zebranych gości, po czym, o biografii Aleksandra Fredry opowiedzieli nam dwaj narratorzy - dyrektorzy powiatowego urzędu pracy -  pani Janina Teresa Brońska i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – pani Elżbieta Brodzik.

 Komendant Powiatowy  Państwowej Straży Pożarnej pan Dariusz Lis oraz Komendant Powiatowy Policji pan Sławomir Zagojski przeczytali wybrane fragmenty pamiętników „Trzy po trzy”.

Z kolei przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Pan  Kazimierz Radko – sekretarz, pan Zbigniew Rutkowski – członek Zarządu, pan Paweł Woliński – przewodniczący komisji kultury, kultury fizycznej, sportu, turystyki i młodzieży oraz pan Mirosław Tarkowski –  przewodniczący komisji oświaty przeczytali wylosowane przez nich fragmenty „Pana Jowialskiego”.

Kolejnym punktem programu było spontaniczne czytanie fragmentów „Dożywocia” przez osoby z widowni, które zgłosiły się na ochotników. Pani Jadwiga Marczewska wraz z panem Pawłem Wolińskim w nagrodę za odwagę i najlepsze wystąpienie wręczali ufundowane przez pana przewodniczącego statuetki Oskarów Łęczyńskich.

Literacką część spotkania zamknęło wystąpienie Patryka Gajosa - ucznia II klasy Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, który zaprezentował wiersz Mariana Hemara „Pomnik. Na wysiedlenie Fredry ze Lwowa do Wrocławia”, napisany ku czci autora – rodowitego Lwowianina.

Uroczystość zakończyła wielotematyczna dyskusja o twórczości Fredry przy filiżance kawy.

Na tą wyjątkową imprezę kulturalną zostali zaproszeni również wszyscy zainteresowani udziałem mieszkańcy powiatu łęczyńskiego, w szczególności młodzież ze szkół średnich: ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, ZS w Ludwinie, ZS Górniczych w Łęcznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Na czas spotkania czytelnia biblioteki zamieniła się w salon literacki przyozdobiony zdjęciami aktorów z Fredrowskich sztuk, portretami Fredrów, XIX-wiecznymi rekwizytami oraz dziełami Fredry obecnymi w zasobach biblioteki.

Każdy, kto tego dnia uczestniczył w „Narodowym czytaniu” otrzymał pamiątkowy dyplom z odbitą okolicznościową pieczęcią. Te osoby które zabrały ze sobą dzieła autora, miały możliwość przybić tą pieczęć także na ich stronach.

 Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Za nami uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Jego obchody rozpoczęliśmy Mszą świętą w parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, po czym udaliśmy się w gościnne progi Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Do szkoły zawitali zarówno pierwszoklasiści rozpoczynający naukę w technikum informatycznym, technikum ekonomicznym, technikum architektury krajobrazu, technikum budownictwa oraz w zasadniczej szkole zawodowej, jak również „weterani” z klas starszych.

Pani Dyrektor Dorota Makara zachęcała wszystkich do wytężonej pracy i nauki, do dania z  siebie wszystkiego byśmy w nauce, kulturze i sporcie osiągali jak najwyższe noty.

Pan Stanisław Adamczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Łęczyńskiego w imieniu pana Starosty życzył uczniom i nauczycielom radości, poczucia dobrze spełnionego obowiązku oraz siły do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Zanim w szkole wybrzmiał pierwszy dzwonek – w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego, w dniu 1 września, odbyły się Dożynki Powiatowe w Ludwinie.

W uroczystej Mszy Świętej oraz następującej po niej oficjalnej części uroczystości ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej godnie reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pani Beaty Maińskiej. Jego skład tworzyli uczniowie klasy IV TAK/TI: Michał Kloc, Dominika Bałaban oraz Agnieszka Kuczyńska.

Nie był to jedyny akcent z naszej strony podczas tegorocznego powiatowego święta plonów. Tego dnia każdy zainteresowany swoją edukacją, przy stoisku promocyjnym, mógł uzyskać wyczerpujące informacje na temat szerokiej oferty edukacyjnej „Jagiellończyka”  - ukierunkowanej zarówno na zawodowe kształcenie młodzieży, jak również ludzi dorosłych w ramach kursów kwalifikacyjnych lub też Liceum Ogólnokształcącego. Pani Halina Zielińska, pani Magdalena Krystjańczuk oraz pan Robert Drapała odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące kształcenia w naszej szkole, rozdawali także ulotki, cukierki oraz życzliwe uśmiechy.

W dniu 28 czerwca 2013 r. w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

Zanim o godzinie 9.30 rozpoczęło się świętowanie tego dnia w murach „Jagiellończyka”, społeczność szkolna skorzystała z możliwość wzięcia udziału w mszy dziękczynnej w kościele pw. Św. Barbary.

Podczas ostatniego w tym roku szkolnym apelu, pani Dyrektor Dorota Makara wraz z Wicestarostą Kazimierzem Budką oraz przewodniczącą Rady Rodziców - Bożeną Maciejewską, wręczyła piątce najlepszych uczniów świadectwa z wyróżnieniem, a także nagrody i dyplomy za wyniki w nauce, frekwencję, a także za zaangażowanie w życie szkoły podczas tegorocznych uroczystości szkolnych oraz za pracę w Samorządzie Szkolnym.

Korzystając ze sposobności pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły – nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, a także władzom samorządowym.

Zanim uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do sal lekcyjnych, by otrzymać upragnione świadectwo, usłyszeli z ust pani Dyrektor życzenia na okres Wakacji, by był to czas dobrego odpoczynku, czas nabierania sił do dalszej nauki. Pani Dyrektor podkreśliła także fakt, by był to czas spędzony z głową, by po jego upływie bezpieczne powrócić by w pełni sił i młodzieńczej radości we wrześniu rozpocząć kolejny rok szkolny.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej