Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Uczniowie „Jagiellończyka” pod opieką pań polonistek: Joanny Kowalczyk, Magdaleny Kafarskiej, Anny Korszli-Mazurek oraz nauczyciela bibliotekarza, pani Emilii Salak, aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Na lekcjach języka polskiego zostały zaprezentowane ciekawostki o naszym języku. Można było sprawdzić swoją wiedzę z ortografii i frazeologii rozwiązując quizy online czy grając w scrabble. Dykcję ćwiczyli ci, którzy głośno czytali tzw. łamańce językowe. Krzyżówki i zagadki dotyczące poprawnej polszczyzny też znalazły swoich zwolenników.

Ducha rywalizacji i dużą kreatywność wywołała zabawa w układanie nowych wyrazów z liter występujących w rzeczownikach: krasnoludek i pięćdziesięciogroszówka – jednej z grup udało się ułożyć aż 75 słów! Inne zadania, z którymi zmierzyli się uczniowie to m.in.: tworzenie par homofonów, szukanie wyrazów z rz, ż, u, ó, ch, h nazywających rzeczy znajdujące się w najbliższym otoczeniu czy zabawa w wymyślanie krótkiej historii złożonej z wyrazów zaczynających się od tej samej litery.

Czytaj więcej...


Drugi etap projektu ekologicznego pt. „Inspiruj się ! Zero waste w szkole” za nami.

Mamy to… mamy zwycięstwo w międzyszkolnym konkursie ekologicznym rEKOnstruktor organizowanym przez Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. !!!

1 miejsce zdobyli uczniowie klasy 3 TI pod kierunkiem nauczycielki biologii pani Klaudii Szewczuk-Grymuzy. Zadaniem konkursowym było przygotowanie projektu opartego o ideę zero waste. Uczniowie klasy informatycznej stworzyli projekt pt. ”Lampka prekursorka”. Wykonali lampkę biurową z odpadów. Niezależna komisja uznała, że projekt klasy 3 TI wyróżniał się wysokim poziomem artystycznym oraz pomysłowością. Nagrodą dla laureatów konkursu jest wyjazd klasowy do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.

Idea zero waste zainspirowała również klasę II LO, która zaprojektowała kwietnik „Spadające krople”. Z kolei w ramach zajęć florystycznych klasa IV TAK zgodnie z duchem eko stworzyła drzewka świąteczne – choinki z materiałów z odzysku. W pracy nad projektami, zarówno licealistów, jak i architektów krajobrazu wspierała nauczycielka pani Magdalena Dyndur.

Czytaj więcej...

W dniach 7. i 8. lutego 2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w szkoleniu w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Nie daj się kupić, nie jesteś na sprzedaż”, a finansowane było ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Poprowadziła je Fundacja Czas Wolności, jako przeciwdziałanie przyczynom przestępstwa handlu ludźmi. Zajęcia zostały poprowadzone przez dwóch trenerów z udziałem funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej w Łęcznej.

 

Podczas spotkań z uczniami przede wszystkim uświadamiano czym jest przestępstwo handlu ludźmi, jakie są metody werbowania sprawców i formy zniewolenia we współczesnym niewolnictwie. Ważny elementem spotkania było także omówienie niezbędnych zachowań, które mogą uchronić przed staniem się ofiarą handlu ludźmi.

Uczniowie dowiedzieli się, że handel ludźmi nie jest zjawiskiem nowym, jednakże w ostatniej dekadzie XX w. na kontynencie europejskim nastąpił poważny wzrost tego zjawiska.

Czytaj więcej...

Miło nam poinformować, że Katarzyna Zarzycka - uczennica klasy IV technikum ekonomicznego ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej znalazła się w gronie stypendystów w ramach projektu „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023”.

Program „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 ” skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych z przedmiotów zawodowych lub ogólnych. Zakłada on przyznanie w roku szkolnym 2022/2023 – 680 stypendiów najzdolniejszym uczniom, którzy spełniają wymagane regulaminem kryteria i uzyskują najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Projekt „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023” realizowany jest przez Województwo Lubelskie w ramach 12 Osi Priorytetowej Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2019-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Serdecznie gratulujemy naszej stypendystce!

  • Katarzyna Zarzycka - Kunia Talentw 1
  • Katarzyna Zarzycka - Kunia Talentw

Simple Image Gallery Extended

W dniu 30 stycznia naszą szkołę odwiedził pan Krzysztof Niewiadomski - Starosta Łęczyński. Celem tej szczególnej wizyty było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom IX Patriotycznego Konkursu "Biel i Czerwień - barwy niepodległości", którego to współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Łęcznej

Cieszymy się, że klasa IV p TE/TR/TAK (ERA) wraz z wychowawcą - panią Ewą Sawką-Kunach zdobyła drugie miejsce w konkursie w swojej kategorii wiekowej.
Dziękujemy również klasie Ia LO o profilu policyjnym i ich wychowawcy - pani Katarzynie Konopce za chęci i wzięcie w nim udziału.

Gratulujemy klasom oraz ich wychowawcom i życzymy im kolejnych sukcesów.

  • BieliCzerwien.1
  • BieliCzerwien.2
  • BieliCzerwien.3
  • BieliCzerwien.4
  • BieliCzerwien.5
  • BieliCzerwien.6
  • BieliCzerwien.7

Simple Image Gallery Extended

W poniedziałek - 9 stycznia szesnastu uczniów „Jagiellończyka” (w tym trzech z liceum i trzynastu z technikum) wzięło udział w sesji zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Polskiego.

Podczas tegorocznej edycji konkursu należało wykazać się znajomością wiedzy o epoce średniowiecza, renesansu, baroku, Młodej Polski i XX lecia międzywojennego. W pytaniach testowych pojawiły się m. in. takie dzieła jak: „Bogurodzica”, „Pieśń o Rolandzie”, „Kwiatki św. Franciszka”, „Makbet”, „Zbrodnia i kara” czy „Przedwiośnie”. Poezja M. Sępa-Szarzyńskiego, skamandrytów, Awangardy Krakowskiej, futurystów, a także zadania z kształcenia językowego to kolejne wyzwania, z którymi zmierzyli się nasi uczniowie.

Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki.

Za przygotowanie uczniów do olimpiady odpowiadały panie polonistki: p. Joanna Kowalczyk, p. Anna Korszla-Mazurek i p. Magdalena Kafarska.

Z wielką przyjemnością informujemy, że Technikum w Zespole Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej po raz kolejny znalazło się w pięćdziesiątce najlepszych szkół zawodowych Lubelszczyzny, zajmując w tegorocznym rankingu „Perspektyw” 16. miejsce! W odniesieniu do zeszłorocznego wyniku jest to awans szkoły o 7 miejsc oraz najwyższa jej lokata w dotychczasowych rankingowych statystykach. Po raz pierwszy nasze Technikum znalazło się także w rankingu ogólnokrajowym na 290. miejscu uzyskując tym samy srebrną tarczę –  znak jakości szkoły!

Czytaj więcej...

Drodzy uczniowie ogromnie nas cieszy, gdy odnosicie sukcesy zarówno w szkole, jak i poza nią realizując przy tym swoje pasje i zainteresowania. Raduje nas też fakt, gdy chcecie się tym z Nami dzielić.

Gratulujemy naszej uczennicy Sandrze Golan uczennicy klasy 1 TAK zajęcia II miejsca w I Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Smooth Move w kategorii street dance w duecie juniorskim starszym.

Brawo Sandro! Życzymy Ci dalszych sukcesów.

Miło nam poinformować, że naszym uczniom udało się zdobyć wysokie noty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Polskiego OLIMPUS. Wśród wyróżnionych w swoich kategoriach wiekowych znaleźli się:
Ewelina Michalak (kl. 1 LO C) – 5. miejsce (dyplom laureata i nagroda książkowa),
Nikola Szafran (kl. 3 LO) – 5. miejsce (dyplom laureata i nagroda książkowa),
Wiktoria Barczak (kl. 1 LO C) – 7. miejsce (dyplom laureata),
Elżbieta Lendzion (kl. 3 LO) – 10. miejsce (dyplom laureata),
Oliwia Miszczyszyn (kl. 1 LO C) – 15 miejsce (dyplom laureata).

W ogólnopolskim rankingu znaleźli się również: Zuzanna Mizerska (kl. 1 LO C), Irmina Marecka (kl. 2 LO) oraz Adrian Walkiewicz (kl. 4 LO A).

Opiekunami merytorycznymi uczniów były panie polonistki: Anna Korszla-Mazurek i Magdalena Kafarska.

Gratulujemy!

Od kilku  lat w grudniu przed Bożym Narodzeniem nasza szkoła bierze czynny udział w organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Zasięg kampanii społecznej „Idą Święta nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj”.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, w ramach tegorocznej odsłony tej akcji początkiem grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty, na których chętni do rozwijania swoich umiejętności manualnych uczniowie wraz z nauczycielem bibliotekarzem własnoręcznie przygotowywali kartki. Ten sam proces twórczy miał również miejsce kilkukrotnie podczas lekcji bibliotecznych w klasach 2 LO, I AR, IV TE/TL. Przy tak szeroko zakrojonej współpracy oraz chęci uczniów do działania i tworzenia uzbierała się całkiem pokaźna liczba pięknych i unikatowych pocztówek nawiązujących do Świąt  Bożego Narodzenia.

Dlatego właśnie, również w ramach akcji „Idą Święta nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj”, postanowiliśmy  obdarować wykonanymi kartkami innych i tym samym udało się wesprzeć kilka szczytnych inicjatyw charytatywnych realizowanych w szkole i poza nią.

Czytaj więcej...

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej