W dniu 8 listopada 2022r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowała spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Kordel. Cieszymy się, że mogły w nim uczestniczyć Natalia Zbaraszczuk i Milena Mróz - uczennice naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem panią Emilią Salak.
To wyjątkowe wydarzenie czytelnicze otworzyła pani Dyrektor Monika Bogusz, która wcielając się w rolę dziennikarza zadawała gościowi dociekliwe i trafne pytania. Magdalena Kordel, o której mowa, to autorka poczytnych powieści obyczajowych. Zadebiutowała w 2005 roku powieścią „48 tygodni”. Prywatnie – o czym chętnie mówiła – jest żoną, mamą dwójki dzieci, panią trzech psów i kota, wielbicielka podróży, a szczególną sympatią darzy Dolny Śląsk.
Po Ogólnopolskich Mistrzostwach IT przyszedł czas na Międzynarodowy Konkurs Informatyczny, do którego w dniu 7 listopada 2022r. o godzinie 12.00 przystąpiły Nikola Szafran i Elżbieta Lendzion z klasy 3 LO.
Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Zadania konkursowe tworzone i wybierane są podczas zjazdów, w których udział biorą przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w zmaganiach informatycznych.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia analitycznego, algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja umiejętnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Koordynatorem działań w szkole był Grzegorz Mazur.
W czwartek 20 października klasa III LO miała przyjemność uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu z p. Rafałem Fronią, himalaistą, podróżnikiem i pisarzem. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Transferu Wiedzy KUL, a poprowadził je ksiądz dr Grzegorz Głąb z Instytutu Literaturoznawsta.
Rafał Fronia przedstawiał m. in. kulisy powstawania swojej najnowszej książki pt. „Pasażer”, zdradzając osobiste wątki zawarte w powieści. Przede wszystkim jednak opowiadał o swojej pasji: o górach, ich poznawaniu, zdobywaniu i walce, jaką podejmował niejednokrotnie podczas swoich licznych wypraw. Niektóre z historii były tak niesamowite, że pozwalały odczuć dreszcz strachu i emocji towarzyszących zdobywcom szczytów.
Różowy Październik to idealny czas na poszerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i zachęcania kobiet do badania się. Właśnie dlatego 20 października 2022 r. ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej odwiedziły przedstawicielki łęczyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” i poprowadziły spotkanie profilaktyczne poświęcone tej tematyce.
Podczas prelekcji, w której wzięły udział uczennice z klas Ia, II i IV LO oraz I TAK/TR, 2 TL i IV TE/TL, panie: Justyna Karaś, Ewa Nowosad i Joanna Filipczuk-Siwek - wolontariuszki amazonki omówiły symptomy choroby nowotworowej piersi, wskazała na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry oraz w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Młodzież dowiedziała się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.
W dniu 18 października uczniowie klas najstarszych LO i Technikum Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej wzięli udział w warsztatach poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym w ramach programu edukacyjnego ,,Mistrzowie w drodze”.
Młodzież spotkała się z ekspertami bezpieczeństwa ruchu drogowego Mateuszem Grzebinogą, Tadeuszem Fałowskim oraz asp. Renatą Szpakowską z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Spotkanie było okazją do rozmowy o właściwej interpretacji niektórych przepisów ruchu drogowego, a także świadomego i trzeźwego spojrzenia na przyczyny zdarzeń drogowych.
Ważnym doświadczeniem dla uczniów jako uczestników warsztatów były ćwiczenia z użyciem alkogogli, narkogogli, sprawdzian własnych zachowań z refleksomierzem, aparatem Piórkowskiego oraz eksperymenty z użyciem symulatora zderzeń i wagi przeciążeń.
Z grona uczestników spotkania posiadających prawo jazdy po zdanych testach wiedzy zostaną wyłonieni uczestnicy treningów techniki jazdy.
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy IV architektury krajobrazu pod opieką pani Magdaleny Dyndur zrobili wszystkim prezent niespodziankę. W ramach zajęć florystycznych przygotowali dekoracyjne kompozycje z kwiatów znalezionych w ogrodzie.
Swoje wyjątkowe i cieszące oko prace wyeksponowali w kąciku florystycznym w holu głównym.
11 października 2022r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się Finał IX Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym - Ryki 2022, w którym to brały udział nasze uczennice.
W etapie regionalnym uczestniczyło 29 finalistów z powiatu: bialskiego, hrubieszowskiego, lubartowskiego, łukowskiego, parczewskiego, puławskiego, radzyńskiego, ryckiego, włodawskiego i łęczyńskiego.
Poziom finałowych zmagań był bardzo wysoki. Aby wyłonić laureatów tegorocznej edycji konieczne było przeprowadzenie aż czterech dogrywek.
Nasze Uczennice Joanna Grzegorczyk i Anna Iwaniuk dzielnie walczyły otrzymując dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Tradycją stały się jagiellońskie wyjazdy do teatru. Tradycyjnie na musicale. Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prawdziwej artystycznej uczcie. Ale po kolei…
W minioną środę uczniowie Jagiellończyka, pod opieką wychowawców: p. Magdaleny Kafarskiej, p. Anny Korszla-Mazurek i p. Agnieszki Fiedeń, udali się do Warszawy. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście śladami Stanisława Wokulskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, moc wrażeń i intelektualnej rozrywki w escape roomie oraz pyszny posiłek na Starówce stanowiły przedsmak najlepszego.
Centralnym punktem programu stał się Teatr Muzyczny Roma, w którym obejrzeliśmy ponadczasową historię o miłości, skomponowaną przez legendę muzyki, Eltona Johna. „Aida” to musical o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii. Widowiskowa gra aktorska, taniec, śpiew i scenografia wzruszyły nie tylko damską część publiczności, a owacje na stojąco... Cóż, szkoda, że tego nie widzieliście.
Festiwal Reportażu w Lublinie to cykliczne wydarzenie organizowane przez redakcję Radia Lublin, które daje możliwość spotkania i rozmowy z najwybitniejszymi polskimi reporterami. Klasy dziennikarskie (1C i 3LO) z Liceum Zamoyskiego z panią Anią Korszla-Mazurek i panią Ewą Nieściur już po raz drugi miały okazję uczestniczyć w festiwalowej, dziennikarskiej uczcie.
Panele i warsztaty reporterskie „Master Class” prowadzone przez panie: Martę Grzywacz, Marcelinę Szuber-Brysz oraz Katarzynę Kobylarczyk były okazją do wzbogacenia swojej wiedzy o reportażu, jego tematach, stylu i języku. Niektórzy (Nikola Sz.) wcielili się nawet w rolę pani Redaktor: napisali i odczytali fragment swojego reportażu zdobywając uznanie pani Marty oraz uczestników panelu.