Ponad 260 uczniów szkół województwa lubelskiego otrzymało w tym roku Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

 Stypendia przyznawane są na wniosek dyrektorów szkół. Otrzymują je uczniowie placówek, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Z każdej szkoły stypendium może dostać tylko jeden uczeń. Musi on uzyskać średnią ocen minimum 4,75 i wykazywać szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy.

Uroczystość wręczenia dyplomów potwierdzających przyznanie Stypendiów dla najlepszych uczniów z Lubelszczyzny odbyło się  5 listopada 2012 r. w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Zgromadzonym na sali uczniom dyplomy wręczali wiceminister resortu administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński, wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki oraz wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc. Z ich rąk dyplom otrzymała także Patrycja Nowak, uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego z  Zespołu Szkół im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej.

Na koniec uroczystości wszyscy stypendyści wraz z Panem Ministrem, Panią Wojewodą oraz Lubelskim Kuratorem Oświaty pozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

30 października 2012 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbył się Powiatowy Turniej w Tenisie Stołowym. 

W sportowej rywalizacji wzięło udział 24 uczniów z: Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej, Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Zespołu Szkół im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej.

W kategorii kobiecej Katarzyna Staniak  z klasy I TAK w pięknym stylu wywalczyła pierwsze miejsce, a Dominika Czupryn  z klasy I TE zajęła okupione wysiłkiem czwarte miejsce. Z kolei w rywalizacji chłopców na szóstym miejscu uplasował się Patryk Dziduch z klasy IV TI.

Gratulujemy, a dziewczynom życzymy powodzenia w rozgrywkach rejonowych.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Dnia 29 października o godzinie 1000  zabrzmiał alarm w naszej szkole – dzwonek zadzwonił trzy razy. Był to sygnał do natychmiastowego opuszczenia budynku. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy sprawnie i szybko ewakuowali się z zagrożonego terenu.

W ten sposób została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja szkoły.Akcja przebiegła pod czujnym okiem lokalnej straży pożarnej.Po odwołaniu alarmu wszyscy wrócili do bezpiecznej szkoły by kontynuować przerwane zajęcia.

26 października w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej po raz drugi zorganizowana została akcja honorowego oddawania krwi, w której 16 uczniów Zespołu Szkół im. K. K. Jagiellończyka wzięło czynny udział.

Mimo czasochłonnej procedury i odrobiny strachu towarzyszącego jej kolejnym etapom uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami szkoły górniczej wspólnymi siłami oddali 13 litrów krwi, która zasiliła bank krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Każdy z krwiodawców w zamian za darowane 450 ml krwi dostał 8 czekolad, legitymację i tytuł honorowego dawcy krwi. Mógł także otrzymać zwolnienie lekarskie z zajęć lekcyjnych odbywających się w danym dniu. Jednak przede wszystkim każdy z dawców,  w zamian za swoje poświęcenie, może odczuwać ogromną satysfakcję i mieć świadomość, że jego krew uratuje komuś życie.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Pogoda dopisała, podróż busem bez problemów i film, który warto obejrzeć – to pierwsze wrażenia klasy  II TE/TI i I TAK z wycieczki do Cinema City w Lublinie.

 W piątek 26 X 2012 r. uczniowie wraz z opiekunkami: panią Moniką Medyńską i panią Haliną Zielińską uczniowie obejrzeli kolejną część przygód najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości. „Skyfall” to nazwa rodzinnej posiadłości Jamesa Bonda, którą musiał poświęcić, by pokonać wroga.

Wyjazd się udał – mówią uczniowie – bo film był ciekawy, o wartkiej akcji i z ciekawą obsadą, a w wolnym czasie można było pospacerować po PLAZIE i zjeść wspólny posiłek. – Nie narzekam – dodaje Czarek – na lekcjach nie byłem, a czas fajnie spędziłem. Opiekunowie też chwalą grupę, która pierwszy raz wyjechała na wycieczkę w takim składzie i nie sprawiła problemów wychowawczych, była bardzo zgrana i zdyscyplinowana.

Walory przyrodnicze, turystyczno-rekreacyjne i kulturowe naszego regionu to treść  przewodnika „Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie” autorstwa Pawła Włada i Marka Nasiadki. Promocja publikacji miała miejsce 25 X 2012 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

 Autor książki – Paweł Wład - przedstawił jej zawartość i sposób powstawania. Jest ona efektem wędrówek szlakiem rowerowym od maja do października 2011 r. i składa się z 3 części: informacji ogólnych, opisów szlaków turystycznych (samochodowych, pieszych, rowerowych i ścieżek edukacyjnych), a także leksykonu krajoznawczego z informacjami o miejscowościach i różnych obiektach kulturowych. Publikacja zawiera też indeks nazw gatunków roślin i zwierząt podany w języku polskim i łacińskim.

 Uczestnicy spotkania – w tym uczennice naszej szkoły: Joanna Sacz i Anna Wójcik z II TE - mogli też zobaczyć wystawę fotograficzną Marka Nasiadki „Zaczarowane Polesie”, zakupić książkę i zdobyć autografy autorów.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Co to jest? – to najczęściej powtarzane pytanie, które od kilku dni można usłyszeć w bibliotece szkolnej. Uczniowie zatrzymują się przy stolikach, na których leżą szyszki i gałązki drzew i krzewów. Czytają napisy, ale niewiele rozumieją, bo przecież nie każdy wie, co znaczy Picea omorika, Pinus nigra czy Abies concolor.

 Pani Anna Okulicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych – wyjaśnia, że w ten sposób będzie sprawdzać umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów ozdobnych. – Wiedzę teoretyczną z dendrologii uczniowie zdobywają dzięki podręcznikom czy albumom, ale to nie to samo, co wziąć do ręki szyszki i porównać ich wielkość albo złamać igiełkę i poczuć jej zapach – podkreśla pani Okulicz. – Tutaj uczeń rozpoznaje empirycznie, a nie na obrazku części drzew i krzewów iglastych – dodaje nauczycielka. – Widzi kolory igieł – inne u góry, inne u dołu – które decydują o nazwie krzewu czy drzewa. Delikatne muśnięcie gałązki ułatwi mu zapamiętanie nazwy sosny wejmutki. Przekona się też, jak brzydko pachnie jodłowiec sabiński, a po zapachu cytryny rozpozna jodłę jednobarwną.

 Przygotowana pomoc dydaktyczna nie tylko ułatwia zapamiętywanie i rozpoznawanie nazw gatunków drzew i krzewów iglastych, ale także popularyzuje wiedzę z dendrologii. Poza tym wzbudza ciekawość, a to – jak zgodnie twierdzą nauczyciele – pierwszy krok do efektywnego nauczania i wychowania młodego człowieka.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Poszukiwanie Europy – czy kariera w moim mieście jest możliwa?” – na to pytanie próbowali szukać odpowiedź uczniowie z prawie 30 szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego w trakcie debaty zorganizowanej 22 października 2012 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w ramach Wojewódzkiego Forum Młodzieży Zainwestuj w przyszłość.

 Młodzi ludzie zebrani na sali, w tym uczennice Zespołu Szkół  im. K. K. Jagiellończyka z Łęcznej z klasy IV TE: Karolina Kurlak, Agnieszka Wawszczak, Agnieszka Sarzyńska, mieli możliwość kierować nurtujące ich pytania dotyczące ich dalszej kariery czy możliwości jakie stwarza lubelski rynek pracy do grona ekspertów: Pawła Prokop prezesa Fundacji Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie, Mirosława Cegłowskiego z Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu Oddział w Krasnymstawie, Ewy Leszczyńskej z Fabryki Cukierków „Pszczółka” w Lublinie, Doroty Skwarek z Urzędu Marszałkowskiego, Wojciecha Kowalczyka z firmy WARTA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A., Jolanty Grykiel z Lubella Sp. z o.o. SKA, Ireneusza Kasprzak z Netia S.A.oraz dr Marka Białach z Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Z ust tak zacnego gremium padło wiele ciekawych rad i praktycznych wskazówek jak można pokierować swoja drogą zawodową, tak by osiągnąć pożądany efekt – znaleźć satysfakcjonującą pracę.

 W ramach spotkania odbyły się także seminaria „Zainwestuj w przyszłość” i „Sukces na rozmowie kwalifikacyjnej”, prowadzone przez Krzysztofa Hołubowicz z Inkubatora Technologicznego w Lublinie i konsultanta Agencji Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego Randstad Justynę Kojło. Pokazały one, w jaki sposób odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, jakich cech i umiejętności poszukują pracodawcy, a także wskazały możliwości dla osób bardziej przedsiębiorczych i kreatywnych, myślących już o własnej działalności gospodarczej.

 Forum zorganizowali pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Krasnymstawie, Punktu Pośrednictwa Pracy w Łęcznej i Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w ramach ogólnopolskiego projektu systemowego „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Ogon Kici i Bardzo biała wrona to pozycje w dorobku literackim  Ewy Nowak - autorki piszącej o młodzieży i dla młodzieży – o których opowiadała nam w sposób barwny i obrazowy, zaprawiony duża dawką humoru, w trakcie spotkania autorskiego zorganizowanego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Łęcznej.

Do udziału w spotkaniu ze znaną przez młodszych i starszych powieściopisarką wybrały się również uczennice z Jagiellończyka: Klaudia Charchol (I TAK), Anna Wójcik (II TE), Joanna Sacz (II TE), Natalia Świeca (III TAK) i  Żaneta Czarnota (III TAK) pod opieką  nauczyciela-bibliotekarza p. Emilii Salak.

Na początek organizatorzy imprezy przedstawili nam autorkę i pokrótce nakreślili kilka faktów z jej życiorysu. Po tym krótkim wstępie, głos zabrała zaproszona powieściopisarka.

Pani Ewa Nowak wręcz zaczarowała publiczność zgromadzoną w bibliotece. Wszyscy z uwagą i przejęciem słuchali autobiograficznych zwierzeń autorki o problemach wczesnoszkolnych z czytaniem, o pomocnej mamie, o pierwszej miłości do chłopca, dla którego mała Ewa z poświęceniem czytała jedną książkę na tydzień, a także wspomnień o mężu – pierwszym recenzencie debiutanckiej powieści.

Ponadto poznaliśmy kulisy i tajniki warsztatu pisarskiego. Dostaliśmy wskazówkę czym się kierować, by stworzyć książkę która może stać się bestsellerem. Dociekliwi mieli szansę zadawać naszemu gościowi  pytania, na które odpowiadał w sposób wyczerpujący, cierpliwie i z uśmiechem.

Wszystko co dobre szybko się kończy, także czas naszego spotkania z autorką Bardzo białej wrony niepostrzeżenie minął. Usatysfakcjonowana publiczność pożegnała ją gromkimi brawami.

Chwilę po spotkaniu można było zakupić książki pani Ewy, a także zdobyć jej autograf.

          Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Można nie zgadzać się z decyzją komisji konkursowej, zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca jest słuszna – mówi nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Kowalczyk – ale nie to jest najważniejsze. Dziś najcenniejsze było spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta, który uczy nas dostrzegać i nazywać zło tak bardzo obecne we współczesnym świecie i przypomina, czym jest godność i szacunek dla drugiego człowieka.

 Wydarzenie, o którym mowa – V Konkurs Recytatorski „Pan Cogito w bibliotece” - miało miejsce 18 X 2012 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej. Wśród 28 uczestników znalazły się 2 uczennice naszej szkoły: Alicja Gaik i Kinga Kowalik z klasy I TAK, które przygotowały recytacje wierszy: „Guziki”, „Kamyk”, „Opuszczony” i „Dom”. Co prawda dziewczęta nie zdobyły nagród i wyróżnień, ale – jak podkreśla polonistka - sam udział w konkursie był dla nich ciekawym i ważnym, choć niełatwym doświadczeniem, bo… to był ich debiut. Poza tym zostanie im w pamięci praca nad opanowaniem pamięciowym tekstu, dykcją, mową ciała czy rozumieniem i interpretacją wiersza.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej