Na przerwach słuchaliśmy muzyki z XV wieku, a wnętrze szkoły zamieniło się w zamek z czasów króla Kazimierza Jagiellończyka. Uczniowie ubrali stroje nawiązujące do epoki, w której żył władca.  

            Tak obchodziliśmy Dzień Patrona, który odbył się 10 czerwca. W ten wyjątkowy dzień ze szkołą żegnali się uczniowie klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

 - Życzymy Wam, abyście po opuszczeniu murów naszej szkoły pamiętali o ideałach króla Kazimierza Jagiellończyka, który stronił od alkoholu, nigdy nie kłamał, zawsze pamiętał o przyrzeczeniach – usłyszeli absolwenci na uroczystym zakończeniu roku.

            Sukcesów uczniom klasy III ZSZ życzyła także dyrektor Dorota Makara i wicestarosta powiatu łęczyńskiego - pan Kazimierz Budka.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Przenieśmy się w czasy króla Kazimierza Jagiellończyka. W piątek 10 czerwca  obchodzimy Dzień Patrona, który będzie także dniem ubierania się w stroje z czasów XV-wiecznego władcy.

            Najlepiej przebrany uczeń dostanie szóstkę z historii. Nagrody będą także za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca. 

            Pamiętaj, że strój powinien jak najlepiej oddawać ubiór z czasów naszego patrona. Elementy ubioru polskiego z XV wieku prezentujemy w galerii zdjęć.

            Wyniki konkursu ogłosimy w środę 15 czerwca.

Wymyśl slogan promujący naszą szkołę. Przynieś hasło do biblioteki na podpisanej przez siebie kartce.

Za najlepsze hasło będą nagrody, m. in. szóstka z języka polskiego.

  Siedział codziennie przed komputerem, godzinami krzywił swój kręgosłup, po dłuższym czasie prawie kładł się na biurku.

 - Wyprostuj się! – radziła mama. – Zaraz – odpowiadał chłopiec - bohater komiksu Eweliny Dzirby.

            Uczennica klasy II TAK wzięła udział w konkursie powiatowym „Wyprostuj się! Zdrowy kręgosłup to podstawa”. Jej pracę jury uznało za najlepszą. Jak skończyła się historia w zwycięskim komiksie?

            Chłopiec wciąż się garbił – nie tylko przy komputerze, także w czasie jedzenia. W końcu powiedział mamie, że boli go kręgosłup. Lekarz, rehabilitacja… - Trzeba było posłuchać mamy – stwierdził.

            Ewelina odebrała nagrodę w Milejowie – piłkę fitness.

Nowy numer „Gazety Królewskiej” można pobrać w formie pliku PDF.

            Jeden z tekstów w niej jest zaszyfrowany. Każdy kto odgadnie hasło i przyniesie rozwiązanie do biblioteki na podpisanej przez siebie kartce, weźmie udział w losowaniu nagród.

            Losowanie odbędzie się 10 czerwca, czyli w Dzień Patrona.

Kliknij TUTAJ -->

Trzeba było tak kopnąć piłką, żeby dotknęła pachołka, wrzucić na niego obręcz hula-hop, jak najwięcej razy odbić piłką siatkową.

            W takich konkurencjach walczyły ze sobą zespoły w Dzień Sportu, który zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Ewa Sawka-Kunach i pan Dariusz Korzeniowski.

            Zwycięzcami Dnia Sportu, który odbył się 1 czerwca na placu przed naszą szkołą, zostali uczniowie klasy III TB.

Pod tą nazwą odbyła się zbiórka na rzecz wychowanków domu dziecka w Kijanach organizowana przez kibiców klubu GKS Bogdanka.

            Do akcji włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Pieniądze wrzucaliśmy do specjalnie przygotowanej puszki. Dla maluchów z Kijan został także przeznaczony dochód ze sprzedaży „Gazety Królewskiej”. Razem zebraliśmy 70 zł.

            Zbiórka odbyła się w związku z Dniem Dziecka.

  „Nie ma miejsc do opalania” – śpiewali nasi uczniowie na przeglądzie piosenki turystycznej. Zdobyli drugie miejsce!

Konkurs odbył się 18 maja na placu przed Zespołem Szkół w Ludwinie. - Ludwin jest bramą do pojezierza łęczyńsko - włodawskiego, to właśnie w naszej gminie położone są piękne jeziora, dlatego postanowiłam zorganizować przegląd piosenki turystycznej – mówi Beata Woszczek, koordynatorka Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr”.

Piosenka, którą śpiewali nasi uczniowie mówi nie tylko o wakacyjnym odpoczynku, ale też nawołuje do dbania o polskie plaże, których stan opisuje tytuł utworu „Nie ma miejsc do opalania”.

Uczniowie z „Jagiellończyka” zajęli drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, zdobywając statuetkę i dyplomy. Zwyciężyli podopieczni Technikum Ekonomiczno-Informatycznego w Łęcznej, a trzecie miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkół w Ludwinie.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, a także na solistów i zespoły.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w III POWIATOWYM KONKURSIE HISTORYCZNYM "Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy".

REGULAMIN KONKURSU -->

KARTA ZGŁOSZENIA -->


Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej przenosi się do nowego obiektu.  Jednocześnie Starostwo w porozumieniu z gminą Łęczna przejmie od tej ostatniej prowadzenie Technikum Ekonomiczno-Informatycznego Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej i włączy go w skład „Jagiellończyka”. Jego uczniowie będą się teraz uczyć w jednym budynku ze słuchaczami Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej przy ul. Bogdanowicza 9, a cały obiekt wraz z przyległym terenem  przejmie w całości powiat.

Zmiany mają na celu dalsze umocnienie wizerunku Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, który ma się stać ważną placówką oświatową, kształcącą przede wszystkim przyszłe kadry dla budownictwa oraz informatyki. Jak podkreśla wicestarosta Kazimierz Budka to bardzo dobra placówka, gdzie panuje świetna atmosfera, są dobre warunki do nauki i odpowiednia kadra pedagogiczna. Dlatego władze powiatu są gotowe na remont budynku przy Bogdanowicza, tak by warunki kształcenia były jeszcze lepsze. - Najważniejsze jest  by oferta edukacyjna dla młodzieży i mieszkańców powiatu była jak najbardziej atrakcyjna – mówi wicestarosta. Przy Bogdanowicza, niemal w centrum miasta, ma po prostu powstać nowoczesny kompleks szkół zawodowych.

Już dzisiaj uczniowie poznają w bardzo dobrze wyposażonej pracowni komputerowej podstawy obsługi komputerów i podstawowe programy użytkowe, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej. Obok przedmiotów ogólnokształcących młodzież uczy się przedsiębiorczości, zarządzania firmą, nowych technik i technologii stosowanych w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. W budynku szkoły swoją siedzibę ma Ośrodek Szkolenia Kierowców, który umożliwia zdobycie prawa jazdy kategorii B i T. Językiem obowiązkowym jest język angielski i niemiecki.

Wszystkie te działania mają przynieść podniesienie liczby uczniów w „królewskiej” szkole, stając się ośrodkiem kształcenia zawodowego dla całego powiatu, a zwłaszcza gmin Cyców, Puchaczów i Łęczna, gdzie powiat nie prowadzi innych szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie zaś szkoły, w których organem założycielskim jest powiat będą miały określone specjalizacje, tak by doprowadzić do koncentracji wykwalifikowanej kadry i pomocy naukowych.

W Łęcznej uczyć się będą przyszli budowlańcy i górnicy (dzięki współpracy z LW Bogdanka powstanie od września nowy kierunek o specjalności mechanicznej). W Ludwinie dominować będą kierunki medyczno-ratownicze i opiekuńcze. Nowością będzie klasa dająca specjalność technika ortopedy. Trwają rozmowy by przyszli ratownicy medyczni będą też mieli możliwość zdobycia po ulgowych cenach prawa jazdy kat. C, którego posiadanie jest wymagane od ratowników.

- To jeden z przykładów szukania najlepszych rozwiązań dotyczących kształcenia młodzieży, bo generalnie chodzi nam by nasze szkoły przygotowywały fachowców do pracy, a nie kształciły kolejnych bezrobotnych z dyplomamimówi Kazimierz Budka. Dlatego też w na przykład w Kijanach, oprócz tradycyjnych klas rolniczych, powstaje specjalizacja mechanika maszyn rolniczych i mechanika samochodowego. Wprowadzenie nowego kierunku kształcenia będzie możliwe dzięki powstaniu warsztatów mechanicznych w tej szkole, co jest efektem napisania dobrego projektu rozwojowego i pozyskaniu zewnętrznych środków. Milejów natomiast oprócz kierunku informatycznego, prowadzi kształcenie w zakresie specjalizacji administracyjno-biurowej, handlowej oraz turystycznej.

To początek zmian w kształceniu ponadgimnazjalnym w powiecie łęczyńskim. Warto jeszcze dodać, że w dotychczasowej siedzibie „Jagiellończyka” przy ul. Litewskiej 16 – po przystosowaniu go to tego celu - łęczyńskie starostwo chce otworzyć ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, czyli placówkę oświatową dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w której przy stosowaniu specjalnych metod i środków zamierza się umożliwić jak najlepszy rozwój fizyczny i psychiczny oraz przystosowanie do społecznych zadań. Aktualnie trwają działania zmierzające do uzyskania na prowadzenie ośrodka subwencji oświatowej oraz pozyskania kadry.

Ryszard Nowosadzki

Źródło” Pojezierze”

WWW.e-pojezierze.pl

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej