„Dziwny jest ten świat” – w tle tych słów piosenki Czesława Niemena uczniowie zapalili znicze poległym za ojczyznę.

            Na apelu z okazji narodowego święta wysłuchaliśmy także pieśni i wierszy patriotycznych, a także utworów, takich jak „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona czy „Dziwny świat” Czesława Niemena.

            Część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań Wiesławy Śmiech i Ewy Stefańskiej można było obejrzeć także 11 listopada w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej przed mszą w intencji ojczyzny. Uczennice w strojach ludowych i pracownicy szkoły złożyli dary.

            Po mszy odbył się przemarsz na plac powstań narodowych, gdzie uczniowie klasy I TI TE złożyli kwiaty przy pomnikach bohaterów narodowych.  

            11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna, czyli organ władzy powołany przez zaborców, przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo Wojska Polskiego i powierzyła misję utworzenia Rządu Narodowego.

            Po 123 latach niewoli Rzeczpospolita odzyskała niepodległość.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Czy wiecie, kto odkrył węgiel? Dlaczego słowo „górnik” od górala się wywodzi? Co to są karbidki? Czemu tyle kaplic miała św. Barbara w kopalni? – to pytania, które usłyszeli uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej od pana Walentego Bąbelewskiego, emerytowanego górnika, artysty malarza, który poprowadził dla nich autorskie spotkanie.

Pan Walenty oprowadził młodych widzów po wystawie swoich obrazów z cyklu „Moja robota w kopalni”, który tworzą płótna ukazujące realia trudu górniczego w kopalniach, jakich dziś już nie ma, a także w kopalni Bogdanka. Autor przeniósł na płótno obrazy pamięci oraz doświadczenie własnej pracy pod ziemią. Pokazał własne spojrzenie na etos dawnej i obecnej pracy górnika.

- Poznaliśmy górniczy świat pełen osobistych wspomnień, dygresji, humoru i ciekawych legend – podkreślają uczestnicy spotkania i dodają: - Pan Walenty przywitał nas górniczym pozdrowieniem „Szczęść Boże”, a my tymi słowami pożegnaliśmy się, dziękując za te pełne pasji wspomnienia.

 PS

W spotkaniu mogliśmy uczestniczyć dzięki zaproszeniu organizatora – Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej – za które serdecznie dziękujemy.

Uczniowie i nauczycie

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Anny Okulicz wzięli udział w warsztatach wycinanek ludowych. Warsztaty zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Łęcznej poprowadził znany w Polsce i za granicą twórca ludowy z Lubelszczyzny, pan Roman Prószyński.

Zanim uczniowie rozpoczęli wykonywanie papierowych wycinanek dowiedzieli się, że motywy roślinne i zwierzęce zawsze były obecne w  twórczości ludowej. Artyści w ten sposób oddawali hołd pięknu natury.

Pan Roman Prószyński najpierw pokazał najprostsze techniki wycinania, a następnie zaprezentował własne prace. Uczniowie pod okiem mistrza wykonali papierowe wycinanki.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

              18 października w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, odbyły się warsztaty z autoprezentacji. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z metodami i technikami niezbędnymi w swobodnym budowaniu dobrych relacji z otoczeniem, korzystne prezentowanie własnego wizerunku.

            Podczas zajęć główny nacisk kładziony był na zapoznanie maturzystów ze wskazówkami, dotyczącymi wystąpień publicznych. Warsztaty pomogły poukładać posiadaną wiedzę w spójną całość, były miejscem, w którym trening wystąpień publicznych, pomoże pozbyć się tremy, gdy nadejdzie pora egzaminu, rozmowy kwalifikacyjnej.

            W warsztatach brały udział klasy maturalne. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty WSPA. Spotkanie zorganizowała Pani Małgorzata Szram.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Chodź tu do mnie” – te słowa z piosenki zespołu Feel towarzyszyły uczniowi przebranemu za Smerfa, gdy nauczycielka zawołała go do tablicy.

            Była to jedna ze scenek parodii lekcji, którą przygotowali uczniowie klas III TI TE i III TAK z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy ją 14 października, zaraz po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.

            „Ślubujemy uroczyście zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły”- m. in. takie przyrzeczenia złożyli uczniowie technikum ekonomicznego, informatycznego, budownictwa, architektury krajobrazu oraz zasadniczej szkoły zawodowej (kierunki: technolog robót wykończeniowych i fryzjer), którzy w tym roku dołączyli do społeczności „Jagiellończyka”.

            - Już od kilku tygodni zasiadacie w ławkach naszej szkoły, poznaliście jej wszystkie zakamarki, pewnie nawet te, do których chodzić nie wolno – żartowała pani dyrektor Dorota Makara, zwracając się do uczniów klas pierwszych.

            Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzyli nauczycielom pani dyrektor, uczniowie, a także goście: przewodniczący rady powiatu i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Andrzej Grzesiuk, wicestarosta Kazimierz Budka.

            W czasie uroczystości można było posłuchać piosenek: „Jest jak jest” Alicji Janosz i  „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty w wykonaniu uczennic klas II TI i TE.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Nasi uczniowie zostali radnymi.

            Od czterech lat w Łęcznej działa Młodzieżowa Rada Miejska, złożona z 21 osób: uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów (w dniu wyborów do rady wiek kandydata nie może przekroczyć 26 lat).

            Młodzi radni spotykają się na sesjach, mogą podejmować decyzje bezpośrednio wypływające na jakość życia w Łęcznej, reprezentując przy tym interesy młodzieży.

            Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej odbyły się w naszej szkole 13 października. Najwięcej głosów zdobyli: Agnieszka Filipczuk, Michał Szewczuk, Kamil Kanaszewski i Artur Szewczyk.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

            W kategorii dziewcząt II miejsce zajęła Zuzanna Dzirba a na pozycji III uplasowała się Magdalena Jarczyk.

            Sukcesami mogą pochwalić się także chłopcy. Szymon Świeca zajął II miejsce. Uczniowie, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce to Marcin Pobiega (IV miejsce), Konrad Buczek (VI) i Maciej Pobiega (VIII).

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Pod tym hasłem odbyła się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

            Młodzież wzięła udział m. in. w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. - To było piękne przeżycie, niesamowicie wyglądały tysiące świeczek, które zapalili maturzyści – opowiadają uczniowie klasy IV TAK.

            Na pielgrzymkę wyjechały klasy IV TI TAK, IV TB, IV TI TE.  Na miejscu nie zabrakło także pocztu sztandarowego naszej szkoły.  

Pielgrzymka odbyła się w sobotę 24 września 2011 r.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 

Zmienił się skład samorządu uczniowskiego. Jego zarząd tworzą:

PRZEWODNICZĄCA: Natalia Świeca

ZASTĘPCA: Monika Podleśna

SEKRETARZ: Monika Herbut

SKARBNIK: Anna Cegłowska

 

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej