Pod tą nazwą odbyła się zbiórka na rzecz wychowanków domu dziecka w Kijanach organizowana przez kibiców klubu GKS Bogdanka.

            Do akcji włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Pieniądze wrzucaliśmy do specjalnie przygotowanej puszki. Dla maluchów z Kijan został także przeznaczony dochód ze sprzedaży „Gazety Królewskiej”. Razem zebraliśmy 70 zł.

            Zbiórka odbyła się w związku z Dniem Dziecka.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w III POWIATOWYM KONKURSIE HISTORYCZNYM "Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy".

REGULAMIN KONKURSU -->

KARTA ZGŁOSZENIA -->


  „Nie ma miejsc do opalania” – śpiewali nasi uczniowie na przeglądzie piosenki turystycznej. Zdobyli drugie miejsce!

Konkurs odbył się 18 maja na placu przed Zespołem Szkół w Ludwinie. - Ludwin jest bramą do pojezierza łęczyńsko - włodawskiego, to właśnie w naszej gminie położone są piękne jeziora, dlatego postanowiłam zorganizować przegląd piosenki turystycznej – mówi Beata Woszczek, koordynatorka Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr”.

Piosenka, którą śpiewali nasi uczniowie mówi nie tylko o wakacyjnym odpoczynku, ale też nawołuje do dbania o polskie plaże, których stan opisuje tytuł utworu „Nie ma miejsc do opalania”.

Uczniowie z „Jagiellończyka” zajęli drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, zdobywając statuetkę i dyplomy. Zwyciężyli podopieczni Technikum Ekonomiczno-Informatycznego w Łęcznej, a trzecie miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkół w Ludwinie.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, a także na solistów i zespoły.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej przenosi się do nowego obiektu.  Jednocześnie Starostwo w porozumieniu z gminą Łęczna przejmie od tej ostatniej prowadzenie Technikum Ekonomiczno-Informatycznego Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej i włączy go w skład „Jagiellończyka”. Jego uczniowie będą się teraz uczyć w jednym budynku ze słuchaczami Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej przy ul. Bogdanowicza 9, a cały obiekt wraz z przyległym terenem  przejmie w całości powiat.

Zmiany mają na celu dalsze umocnienie wizerunku Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, który ma się stać ważną placówką oświatową, kształcącą przede wszystkim przyszłe kadry dla budownictwa oraz informatyki. Jak podkreśla wicestarosta Kazimierz Budka to bardzo dobra placówka, gdzie panuje świetna atmosfera, są dobre warunki do nauki i odpowiednia kadra pedagogiczna. Dlatego władze powiatu są gotowe na remont budynku przy Bogdanowicza, tak by warunki kształcenia były jeszcze lepsze. - Najważniejsze jest  by oferta edukacyjna dla młodzieży i mieszkańców powiatu była jak najbardziej atrakcyjna – mówi wicestarosta. Przy Bogdanowicza, niemal w centrum miasta, ma po prostu powstać nowoczesny kompleks szkół zawodowych.

Już dzisiaj uczniowie poznają w bardzo dobrze wyposażonej pracowni komputerowej podstawy obsługi komputerów i podstawowe programy użytkowe, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej. Obok przedmiotów ogólnokształcących młodzież uczy się przedsiębiorczości, zarządzania firmą, nowych technik i technologii stosowanych w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. W budynku szkoły swoją siedzibę ma Ośrodek Szkolenia Kierowców, który umożliwia zdobycie prawa jazdy kategorii B i T. Językiem obowiązkowym jest język angielski i niemiecki.

Wszystkie te działania mają przynieść podniesienie liczby uczniów w „królewskiej” szkole, stając się ośrodkiem kształcenia zawodowego dla całego powiatu, a zwłaszcza gmin Cyców, Puchaczów i Łęczna, gdzie powiat nie prowadzi innych szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie zaś szkoły, w których organem założycielskim jest powiat będą miały określone specjalizacje, tak by doprowadzić do koncentracji wykwalifikowanej kadry i pomocy naukowych.

W Łęcznej uczyć się będą przyszli budowlańcy i górnicy (dzięki współpracy z LW Bogdanka powstanie od września nowy kierunek o specjalności mechanicznej). W Ludwinie dominować będą kierunki medyczno-ratownicze i opiekuńcze. Nowością będzie klasa dająca specjalność technika ortopedy. Trwają rozmowy by przyszli ratownicy medyczni będą też mieli możliwość zdobycia po ulgowych cenach prawa jazdy kat. C, którego posiadanie jest wymagane od ratowników.

- To jeden z przykładów szukania najlepszych rozwiązań dotyczących kształcenia młodzieży, bo generalnie chodzi nam by nasze szkoły przygotowywały fachowców do pracy, a nie kształciły kolejnych bezrobotnych z dyplomamimówi Kazimierz Budka. Dlatego też w na przykład w Kijanach, oprócz tradycyjnych klas rolniczych, powstaje specjalizacja mechanika maszyn rolniczych i mechanika samochodowego. Wprowadzenie nowego kierunku kształcenia będzie możliwe dzięki powstaniu warsztatów mechanicznych w tej szkole, co jest efektem napisania dobrego projektu rozwojowego i pozyskaniu zewnętrznych środków. Milejów natomiast oprócz kierunku informatycznego, prowadzi kształcenie w zakresie specjalizacji administracyjno-biurowej, handlowej oraz turystycznej.

To początek zmian w kształceniu ponadgimnazjalnym w powiecie łęczyńskim. Warto jeszcze dodać, że w dotychczasowej siedzibie „Jagiellończyka” przy ul. Litewskiej 16 – po przystosowaniu go to tego celu - łęczyńskie starostwo chce otworzyć ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, czyli placówkę oświatową dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w której przy stosowaniu specjalnych metod i środków zamierza się umożliwić jak najlepszy rozwój fizyczny i psychiczny oraz przystosowanie do społecznych zadań. Aktualnie trwają działania zmierzające do uzyskania na prowadzenie ośrodka subwencji oświatowej oraz pozyskania kadry.

Ryszard Nowosadzki

Źródło” Pojezierze”

WWW.e-pojezierze.pl

  „Teraz to wszystko zawijamy, jeszcze raz okręcamy, listki układamy na przemian… i tak powstaje różyczka!”

M. in. takie instrukcje usłyszeli uczniowie podczas warsztatów bibułkarstwa, na których uczyli się tworzyć piękne kwiaty z bibuły. Zajęcia prowadziła pani Anna Walczuk ze stowarzyszenia „Pomocna dłoń”.

Wzięli w nich udział uczniowie technikum - zarówno klas architektury krajobrazu, jak i informatycznych. Warsztaty zainteresowały nie tylko dziewczęta, ale także chłopców. Efektem ich pracy jest m. in. duży bukiet, który można zobaczyć w galerii zdjęć. 

Po zajęciach z bibułą młodzież przeniosła się na plac przed szkołą, gdzie pan Sebastian Kozłowski (również pracownik „Pomocnej dłoni”) uczył lepienia garnków.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Nową przewodniczącą samorządu uczniowskiego została Natalia Świeca z klasy I TAK.

Zajęła miejsce Jolanty Chałupnik, która w tym roku ukończyła szkołę.

Zastępcą Natalii będzie Artur Szewczyk, uczeń klasy III TB. Nowym sekretarzem samorządu została Monika Herbut z I TAK.

Ostatnią lekcję przygotowaną dla maturzystów poprowadził „profesor” Karol Wróbel – na co dzień uczeń kl. III technikum budowlanego.

            Właśnie ta klasa przygotowała część artystyczną z okazji uroczystego pożegnania maturzystów. Można było z dystansem spojrzeć na proces edukacji, kiedy uczeń grający profesora mówił o formowaniu ucznia, które zaczyna się już w przedszkolu:

            „Ciasto formujemy na kształt barana, osła, gęsi, cielęcia lub papugi. Wypiekamy następnie w temperaturze, jaką osiąga nauczyciel podczas furii przez 45 minut lekcji”. Następnie uczniowie odegrali żartobliwe scenki mówiące o poszczególnych etapach nauki.

            Podczas uroczystego zakończenia roku dla klas IV pani dyrektor Dorota Makara i wychowawczyni maturzystów pani Barbara Sławińska wręczyły świadectwa oraz nagrody. Uczniowie otrzymali gratulacje również od przedstawiciela starostwa łęczyńskiego pana Stanisława Adamczyka. 

            Nagrodę Patrona Szkoły otrzymała Halina Olesiuk. – Przez cztery lata otrzymywała stypendium prezesa rady ministrów, takiej uczennicy nie mieliśmy w historii naszej szkoły – podkreślała pani dyrektor.

            - Wykształcenie to wartość, której nam nikt nie odbierze – mówili do nauczycieli maturzyści, którzy dziękowali im za trud włożony w wychowanie i edukację.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Mają szansę wygrać wycieczkę do Krakowa i kopalni soli w Bochni!

            IV TI bierze udział w konkursie na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną 2011 roku, organizowanym przez Kurier Lubelski.

            Zdjęcie uczniów IV TI jest już na stronie internetowej gazety. Od jutra (4 marca) będzie można na nich głosować.

            Wspomóżcie naszych maturzystów. Wystarczy wejść na stronę Kuriera i oddać głos na IV TI. Poniżej link, pod którym można znaleźć ich zdjęcie:

 http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/369919,konkurs-kuriera-maturzysci-wygrajcie-wycieczke-za-zdjecie,g,42,id,t,z,no.html#material_1

Zmęczony górską wędrówką, z twarzą wysmarowaną pianką do golenia, podczas spotkania z głowami państw.

            Takie chwile z życia Jana Pawła II obejrzeliśmy na zdjęciach, które znalazły się w prezentacji multimedialnej przygotowanej specjalnie z okazji beatyfikacji papieża Polaka. Oficjalne uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 1 maja w Rzymie.

            Uczniowie klasy II TI TAK przedstawili scenki z życia Karola Wojtyły. Jedna z anegdot opowiada o tym, jak Wojtyła pytał o godzinę kobietę spotkaną na górskiej ścieżce.

            W odpowiedzi przyszły papież usłyszał: - Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing... - Ależ proszę pani, ja jestem księdzem - przerwał jej zawstydzony Wojtyła.

            Na koniec uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali „Barkę” w akompaniamencie dwóch gitar akustycznych. – Siostra jest mistrzynią w wprowadzaniu w klimat świąteczny – mówiła pani dyrektor Dorota Makara na koniec uroczystości.

            Miała na myśli siostrę Anna Puton, która przygotowała apel wspólnie z panią Beatą Woszczek i uczniami klas II TI TAK.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Pomyśl logicznie” to nazwa powiatowego konkursu sprawdzającego umiejętności matematyczne i przestrzenne.

            W konkursie indywidualnym za zajęcie drugiego miejsca nagrodę – pendrive’a - odebrała  uczennica kl. I TAK Ewelina Latała.

            Jury zsumowało także punkty każdej ze szkół i w tej klasyfikacji zajęliśmy również drugie miejsce. Nagrodą była statuetka sowy – symbolu mądrości.

            Konkurs „Pomyśl logicznie” organizuje ZS Górniczych w Łęcznej. Finaliści trzeciej edycji:

I miejsce - Kamil Gański - Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie,

II miejsce - Ewelina Latała - Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej,

III miejsce - Mateusz Brus - Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej,

IV miejsce - Mateusz Żelaznowski - Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej,

V Paulina Przytuła -Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie  

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej