Prawie 5 tys. monet uzbieraliśmy w czasie akcji Góra grosza.

W trzech puszkach, do których można było wrzucać drobne monety znalazło się ponad 180 zł.

            Pieniądze z akcji prowadzonej w całej Polsce przeliczą specjalne maszyny, a później zostaną przeznaczone dla wychowanków domów dziecka.

            W tym roku najważniejszą sprawą jest tworzenie małych domów dla osieroconych dzieci przypominających domy rodzinne, w których najmłodsi znajdą więcej ciepła, uczucia i zrozumienia niż w dużych sierocińcach.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Cztery pełne kartony paczek z żywnością, pluszakami i ciuchami uzbieraliśmy w ramach akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę.

            Wydaliśmy ponad 200 słoneczek, które można było otrzymać za przyniesiony dar. Wśród podarunków znalazły się produkty spożywcze, takie jak cukier czy kasza, dużo nowych pluszaków i ubrań.

            - Dzieci na pewno będą się cieszyć, dużą frajdę sprawi im chociażby uzupełnianie kolorowanek, które przynieśli uczniowie naszej szkoły – mówi Olimpia Ścioch (III TAK), która razem z Adamem Haraburdą (III TI) prowadziła zbiórkę. 

            Dary zabrali już pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, którzy zawiozą je do ubogich dzieci z naszego powiatu.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

            „Rada Państwa (…) wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju” – te słowa zmieniły życie wszystkich Polaków na co najmniej dwa lata.

            Chodzi o przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 roku, w którym generał ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jego ciemne okulary i wojskowy mundur zobaczyliśmy jeszcze raz, oglądając przemówienie podczas apelu z okazji 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

            Można było zobaczyć zdjęcia z tamtych czasów: żołnierzy i czołgi na ulicach miast, starcia milicjantów z członkami „Solidarności”. Komentarz do fotografii przeczytały Karolina Stachura i Elżbieta Wójcik z II TAK.

            - Musimy pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu – mówiła pani dyrektor Dorota Makara. I podkreślała: - Stan wojenny to nie tylko godzina milicyjna czy rozmowy kontrolowane, ale też śmierć ludzi w obozach dla internowanych, śmiertelne strzały do strajkujących w kopalni Wujek. Do dziś toczą się procesy osób odpowiedzialnych za ludzkie tragedie. 

            Przypomnijmy: 16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Milicjanci i żołnierze zabili dziewięciu górników, a 21 zostało rannych.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Jeszcze przez tydzień „drobniaki” wymieniamy na uśmiechy wychowanków domów dziecka.

            W naszej szkole trwa akcja „Góra grosza”. Codziennie na długich przerwach wrzucamy drobne monety do puszki, a jeśli ktoś o tym zapomni, może także przynieść je do biblioteki szkolnej.

            Przez ostatnie dziesięć lat trwania akcji uzbierano prawie 15 milionów złotych. Pieniądze zostały przeznaczone m. in. na remonty domów dziecka.

            Dla szkoły, która zbierze najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia organizatorzy przewidzieli nagrodę.

„11 listopada 1918 roku – zawieszenie broni na froncie zachodnim, kres I wojny światowej, w Warszawie objęcie władzy nad tworzącym się wojskiem polskim przez Józefa Piłsudzkiego, o którym współcześni mawiali czasem, że wysiadł z partyjnego tramwaju na przystanku niepodległość”.

            Tymi słowami zaczynał się film, którego projekcja miała miejsce w naszej szkole dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości. „Przystanek niepodległość” w reżyserii Zofii Kunert obejrzeli uczniowie wszystkich klas. Podzielony na trzy części film: „Ku niepodległej”, „Bój o granice” i „Kształt odrodzonej”, naszej szkole udostępniło warszawskie Muzeum Historii Polski.

            11 listopada odbyły się miejskie uroczystości rocznicowe, na których obecny był poczet sztandarowy naszej szkoły. Po mszy w kościele św. Marii Magdaleny miał miejsce przemarsz na plac Powstań Narodowych. Idącym przygrywała orkiestra górnicza, grająca pieśni patriotyczne. Na miejscu obecni złożyli kwiaty i wieńce, w tym delegacja klasy I ZSZ z naszej szkoły.

- Obchodzimy dzisiaj święto nauki. Obchodzimy święto waszego sukcesu i myślę, że Wasze wysiłki będą służyć również nam wszystkim, naszemu krajowi – powiedziała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska na uroczystości wręczenia stypendiów prezesa rady ministrów.

            Podczas tego wydarzenia, które odbyło się 9 listopada w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego, obecna była uczennica klasy IV technikum informatycznego Halina Olesiuk, która stypendium premiera po raz kolejny otrzymała za wysoką średnią stopni.  

Co nauczyciele robią po godzinach? Jak wypadają w filmach? Za co uczniowie chcą podziękować swoim pedagogom? – dowiesz się czytając najnowszy numer gazetki szkolnej.  

            Dostępna jest do pobrania w formacie PDF. -->  

- Jesteście już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły – mówiła do pierwszoklasistów dyrektor Dorota Makara.

            Ślubowanie klas pierwszych odbyło się 13 października na placu przy szkole. W słoneczny dzień przyrzeczenia złożyli uczniowie klas I ZSZ i I TI TAK. O nadziei, którą są nowi uczniowie mówił ksiądz Janusz Rzeźnik, proboszcz parafii św. Magdaleny w Łęcznej. Na uroczystości obecny był także radny powiatu łęczyńskiego, Piotr Jastrzębski.

- Ta szkoła to prawdziwa perełka. Od dłuższego czasu obserwujemy w starostwie osiągnięcia waszej placówki – mówił Jastrzębski.

            Tego dnia obchodziliśmy także święto nauczycieli. – Jest wśród nas pedagog wyjątkowy – pani dyrektor podkreślała zasługi Haliny Zielińskiej, nauczycielki języka niemieckiego, która otrzymała nagrodę starosty łęczyńskiego.

            Z Dniem Edukacji Narodowej związana była część artystyczna „Szkoła na wesoło”. W jednym ze skeczy widzieliśmy sytuację lekcyjną. - Grzesiu, kiedy używamy dużych liter? – pyta nauczycielka,
i słyszy odpowiedź: - Kiedy mamy słaby wzrok proszę pani.

            W kabarecie wystąpili: Olimpia Ścioch i Katarzyna Książek z klasy III TAK oraz Marzena Polkowska, Katarzyna Kunach i Grzegorz Kosiński z klasy IV TI.

Jakie są relacje między ludźmi a zwierzętami? – obrazkowo odpowiadali uczestnicy III Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Węglem „Człowiek i zwierzę”.

            Jury wyróżniło w nim pracę uczennicy klasy III zasadniczej szkoły zawodowej Doroty Zienkiewicz. Na jej rysunku oglądamy elegancko ubranego mężczyznę w kapeluszu, spacerującego z psem, którego towarzystwo dodatkowo nadaje mężczyźnie prestiżu.

            Rysunek Doroty, jak też inne prace, które wzięły udział w konkursie możemy obejrzeć na wystawie w Osiedlowym Domu Kultury przy ulicy Górniczej. Organizatorami konkursu są Centrum Kultury w Łęcznej i stowarzyszenie artystów PLAMA.   

Jest nowy numer „Gazety Królewskiej”! Jak ją zdobyć? Wystarczy przynieść upominek dla maluchów ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej działającej przy parafii św. Magdaleny w Łęcznej, np.:

·         kredki

·         kolorowanki

·         kolorowy papier

·         farby plakatowe

·         batoniki

·         cukierki

·         wafelki

·         inne drobne słodycze

Gazetkę szkolną można nabyć w łączniku od 15 października.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej