- Dziś nie będziemy pisać kartkówki, bo braliśmy udział w konkursie, wynika to z wewnątrzszkolnego systemu oceniania – chwalili się swoją wiedzą o WSO uczniowie naszej szkoły.

            Byli na bieżąco, bo właśnie tego dnia brali udział w konkursie „Ocenianie wewnątrzszkolne”. Jakie wymagania trzeba spełnić na ocenę dobrą, ile czasu pierwszacy nie mogą dostać „jedynki” – to niektóre z pytań, jakie pojawiły się na konkursie.

            Wśród 11 uczniów, którzy rozwiązali test o WSO najlepsza okazała się Halina Olesiuk (III TI), drugie miejsce zajęła Jolanta Chałupnik (III TI), a trzecie Klaudia Tołubińska (I ZSZ).

Najwięcej problemów sprawiły im… kury i lisy. Musieli, bowiem rozmieścić „zwierzęta” w kwadracie tak, aby lisy nie zjadały kur. Z takimi zadaniami zmierzyli się uczniowie naszej szkoły w konkursie logicznym.

            „Jeżeli przedwczorajsze jutro jest w niedzielę, to jaki dzień będzie dwa dni po dzisiejszym jutrze?” – żeby rozwiązać ćwiczenia, uczniowie musieli trochę pogłówkować (odpowiedź: piątek). Trzeba było także m. in. policzyć wszystkie trójkąty na obrazku, w którym znalazło się aż 39 takich figur (kilka mniejszych trójkątów tworzyły większe).

            Z tymi zadaniami najlepiej poradziła sobie Katarzyna Kunach z klasy III TI. Drugie miejsce zajął Patryk Baran (II TB), a trzecie Marzena Polkowska (III TI).

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Sługa do Kazimierza Jagiellończyka: - Mości król życzy sobie wina, miodu czy piwa? – Janie, wody proszę.

            Tym dialogiem władcy ze swoim lokajem rozpoczyna się komiks Haliny Olesiuk z klasy III TI. To jedna z dwóch zwycięskich prac w konkursie powiatowym „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”. Komiks Haliny Olesiuk został stworzony za pomocą grafiki komputerowej.  

            Dalszy ciąg historyjki obrazkowej przynosi niewypowiedzianą myśl króla:, „Kiedy pojmą, że nie kosztuję wina, miodu czy piwa a zapachu ich nie znoszę i brzydzę się nimi?”.

            Tak jak Kazimierz Jagiellończyk preferował trzeźwość, dziś młodzież promuje wartości bliskie królowi pokazując jego życie codzienne. W swoich komiksach uczniowie przedstawiają także zasługi polityki wewnętrznej i zewnętrznej patrona naszej szkoły.

            Praca Michała Podgórskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej, która zwyciężyła egzekfo z komiksem Haliny Olesiuk pokazuje, bowiem takie wydarzenia, jak odzyskanie Gdańska przez Kazimierza Jagiellończyka w czasie wojny trzynastoletniej czy zawarcie pokoju toruńskiego. Michał Podgórski narysował swój komiks ołówkiem.

            Była to druga edycja konkursu, prace w nim mogły być wykonane dowolną techniką, wszystkie jednak musiał łączyć tytułowy temat: „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”. Pozostali zwycięscy: drugie miejsce - Karolina Włodek (Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej), trzecie - Ilona Kruk (klasa II TAK).

Czerwiec jest miesiącem, w którym obchodzimy dni patrona naszej szkoły – króla Kazimierza Jagiellończyka. Wartości, które cenił, takie jak prawdomówność, honor czy wstrzemięźliwość sprawiają, że ten legendarny władca jest dla nas wzorem do naśladowania także w dzisiejszych czasach.

            W ramach dni patrona uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Wiedzy o Łęcznej, która swój status miejski zawdzięcza Kazimierzowi Jagiellończykowi. Tam Halina Olesiuk i Ewelina Sipta zajęły trzecie miejsce.

            Uczniowie klas pierwszych obejrzeli prezentację multimedialną o patronie. Dzięki temu wiedzą już m. in. o tym, że król pozwolił w 1467 roku zorganizować miasto ówczesnemu właścicielowi dawnej wsi Łęczna – Janowi z Tęczyna, kasztelanowi krakowskiemu.

            Mając na uwadze to wydarzenie nasza szkoła wzięła udział w Biegu Kasztelańskim, w którym zwyciężyła Magdalena Walczak, uczennica II TAK, a cała reprezentacja szkoły zajęła trzecie miejsce.

            Ponadto 7 czerwca w rocznicę śmierci króla Kazimierza Jagiellończyka odbył się apel i została wydana „Gazeta Królewska”, którą można pobrać w formie pliku PDF. W elektronicznej wersji znajdziemy rozwiązanie „Krzyżówki na piątkę”.    

  Gazeta Królewska --> 

 

„Malbork jest wolny!” – wykrzyknął rycerz. Dopiero co ucichły wystrzały armat, brzęk mieczy i okrzyki wojenne. Wojsko króla Kazimierza Jagiellończyka zdobyło zamek Krzyżaków – potężnego wroga Królestwa Polskiego.

            To scena rekonstrukcji oblężenia Malborka, którą na ekranie obejrzeliśmy w naszej szkole 7 czerwca, czyli w rocznicę śmierci patrona szkoły króla Kazimierza Jagiellończyka. 

            - Zdobycie Malborka to nie jedyna zasługa tego monarchy. Za jego rządów Polska uzyskała Pomorze Gdańskie, Elbląg, ziemię chełmińską i michałowską oraz biskupstwo warmińskie, jako tzw. Prusy Królewskie. – o Kazimierzu Jagiellończyku czytały uczennice II TAK, zachęcając: - Pamiętajmy o patronie naszej szkoły, to właśnie on 7 stycznia 1467 r. w Kozienicach nadał prawa miejskie Łęcznej

            Zebrani na apelu zobaczyli także symboliczną scenę wręczenia aktu nadania praw miejskich przez króla posłowi Jana Tęczyńskiego, kasztelana krakowskiego.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Długie godziny nad trudnymi, specjalistycznymi artykułami o naszym mieście spędziły uczennice klasy III technikum informatycznego. Było warto.

            Ewelina Sipta i Halina Olesiuk zajęły, bowiem trzecie miejsce w XXVII Turnieju Wiedzy o Łęcznej w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich opiekunką była pani Joanna Kowalczyk, nauczycielka języka polskiego.  

            Turniej odbył się 2 czerwca w sali posiedzeń łęczyńskiej Rady Miejskiej w ramach dni miasta.

Jaki puder dobrać do swojej twarzy, jakie są zalety makijażu szkolnego, czym grozi niezmywanie tuszu na noc – tego można było się dowiedzieć podczas warsztatów makijażu w naszej szkole.

            Wiosna, lato, jesień, zima – tak jak pory roku wyróżniamy różne kolorystyczne typy urody kobiet. - Jeśli dziewczyna wie, do jakiego typu należy jest jej łatwiej dobrać odpowiednie cienie do powiek, szminkę czy kolor bluzki – mówiła na warsztatach Renata Grulich, od 13 lat pracowniczka firmy kosmetycznej.

            Warsztaty makijażu odbyły się w naszej szkole 7 czerwca. Przyszło osiem uczennic z klas: I i II technikum architektury krajobrazu. – Jesteście nastolatkami, takiej ładnej cery jak macie teraz już nigdy nie będziecie miały – mówiła pani Grulich. – Ważne jest nauczyć się prawidłowych nawyków pielęgnacji twarzy już w młodości, żeby zmarszczki pojawiły się jak najpóźniej – tłumaczyła.

            Ostrzegała też dziewczyny przed najczęstszymi błędami popełnianymi przy pielęgnacji twarzy: – Podstawową czynnością wieczorem jest zmycie makijażu. Bez tego będą wam się łamać rzęsy, które już nigdy nie odrosną.

            Dziewczyny wyjęły lusterka, by wypróbowywać na sobie różnego rodzaju kremy, płyny, tusze. Pani Grulich namawiała je do używania tzw. makijażu szkolnego: – W odróżnieniu od scenicznego jest stonowany, zamiast czarnej kreski wykorzystuje subtelne kolory. Nasza buzia jest ładniejsza, a nie widać, że cokolwiek na nią nakładaliśmy. To idealne rozwiązanie do szkoły.    

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Pierwsze miejsce w XVIII Biegu Kasztelańskim zajęła Magdalena Walczak z II technikum architektury krajobrazu.

            Była pierwsza na mecie spośród innych biegaczek w kategorii uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Zawody odbyły się na boiskach Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Bogdanowicza.

            Bieg Kasztelański organizowany jest od 2003 roku w hołdzie dla Jana z Tęczyna, kasztelana krakowskiego, który z rąk króla Kazimierza Jagiellończyka odebrał akt nadania praw miejskich Łęcznej. Było to w 1476 roku.

Wybrać jazdę samochodem czy spacer? Co często kryje się pod płatkami śniegu? – poetycko odpowiada Norbert Żuchowski (II TB).

Jego wiersz został wyróżniony przez jury konkursu zorganizowanego przez centrum Kultury w Łęcznej. Należało w nim napisać utwór poetycki o tematyce ekologicznej.

Poniżej publikujemy dwa wiersze Norberta Żuchowskiego, ucznia II klasy technikum budowlanego:

Ekologia rzecz nam znana,

w wielu szkołach nauczana,

lecz nie zawsze doceniana.

Lekkomyślni ludzie nie wiedzą,

w jakim brudzie siedzą.

Głupotą jest to, że wolimy pojechać autem

niż przejść się piechotą.

Łatwo wyciąć drzewo, zniszczyć fundament przyrody

trudniej potem postawić to na nogi.

Jeśli chcemy jeszcze kiedyś

odetchnąć pełną piersią,

poczuć woń świerkowych lasów,

zwracajmy większą uwagę na naturę

i - nie wychowujmy - kolejnego pokolenia głuptasów!

***

Retrospekcja się zaczyna

Poszła jesień, przyszła zima.

Całą ziemię świeży śnieg przykrywa.

Czysta Polska, białe miasta,

atmosfera się zmieniła.

Wszystkim ludziom to pasuje,

gdy śnieg cały brud maskuje.

Jednak kiedyś się rozpuści

i odsłoni wszystkie nasze włości.

Więc człowieku drogi,

nie bądź próżny i przyrodzie wrogi.

Poproś starszych, poproś dzieci,

niech sprzątają wszystkie śmieci.

Niech pomogą zaśmiecanie zredukować

i nasz świat przed zagładą uratować. 

Surowa natura: drzewa pozbawione liści, wysokie góry gdzieś w oddali, barwy szare, jesienne zetknięte z kolorami wyrazistymi – ten nastrojowy krajobraz jury konkursu „Barwy przyrody” uznało za najpiękniejszy.

            Namalowała go Dorota Zienkiewicz, uczennica I ZSZ, której praca wygrała ze 153 pracami zgłoszonymi w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

            Konkurs „Barwy przyrody” został zorganizowany w ramach projektu edukacja ekologiczna realizowana przez Centrum Kultury w Łęcznej.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej