- Niedawno przemawiałem w Waszej szkole na zakończeniu roku szkolnego, teraz już zaczynamy nowy. Na pewno się zgodzicie, że wakacje minęły zbyt szybko – żartował pan Piotr Jastrzębski, radny powiatu łęczyńskiego, gdy mówił do uczniów i nauczycieli podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2010/2011, który odbył się o godz. 9.30 w naszej szkole.

            - Powrócił czas testów, kartkówek, rozwiązywania prac domowych, ale na pewno także mile spędzonych chwil z rówieśnikami i nauczycielami. Czeka Was praca, która ma na celu m. in. przygotowanie do wykonywania zawodu, egzaminów maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – mówiła pani Dorota Makara, dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

            Duża część młodzieży dopiero zaczyna naukę w naszej szkole. To 25 uczniów I klasy zasadniczej szkoły zawodowej, którzy uczą się zawodów: technolog robót wykończeniowych i fryzjer, a także 18 pierwszoklasistów z technikum architektury krajobrazu i 11 uczniów I klasy technikum informatycznego.

- To był rok sukcesów. Od dawna nasi uczniowie nie uzyskali tak dobrych wyników. – mówiła pani dyrektor Dorota Makara podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2009/2010.

            Na uroczystości rozdawała nagrody wraz z panem Piotrem Jastrzębskim, radnym powiatu łęczyńskiego za konkursy, podziękowania i świadectwa z wyróżnieniem. Rekordzistką była Halina Olesiuk, uczennica klasy III TI. - Po raz pierwszy w historii naszej szkoły uczennica trzeci raz z kolei otrzyma stypendium prezesa rady ministrów. Proszę o gromkie brawa! – cieszyła się pani dyrektor.

            Zakończenie roku szkolnego przebiegało w bardzo wesołej, przedwakacyjnej, atmosferze. Wręczono listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, czyli wspomnianej Haliny Olesiuk, Anny Niećko, Eweliny Sipty (III TI) i Marcina Wołosa (I TI).

            Niedowierzanie pojawiło się na twarzy księdza Janusza Rzeźnika, proboszcza parafii pw. św. Magdaleny w Łęcznej, kiedy odbierał nagrodę „Przyjaciela szkoły” m. in. „za wspieranie szkoły i pomoc w umożliwieniu uczniom realizacji praktyk zawodowych”. Wzruszony powiedział krótko: - Bardzo dziękuję, postaram się… dalej taki być”.

            Mniej zdziwienia, ale tyle samo radości okazała klasa III TI, która otrzymała tytuł „superklasy” i nagrodę: sfinansowanie wycieczki do Częstochowy w przyszłym roku szkolnym.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Wędrówką życie jest człowieka;/ Idzie tam, idzie tu./ Brak mu tchu. Brak mu tchu!” – te słowa Edwarda Stachury usłyszeliśmy podczas uroczystego pożegnania klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

            - Spędziliście w tych murach wiele chwil radosnych i smutnych, przeszliście drogę od wystraszonego pierwszaka do absolwenta, który stoi przed wyborem dalszej drogi życiowej – o „wędrówce” absolwentów czytały uczennice II ZSZ, klasy, która przygotowała część artystyczną.  

            „Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy” – słyszeliśmy refren piosenki Elektrycznych Gitar „Dzieci” jako muzyczny komentarz do słów: - Człowiek z wolna mądrzeje… gdy wstecz się popatrzy, to widzi, jakie błędy popełniał co kroku.

            Uczniowie klasy III ZSZ oprócz świadectw ukończenia szkoły otrzymali upominki. Pani Dorota Makara, dyrektor naszej szkoły wręczyła także dyplomy i nagrody uczniom aktywnie biorącym udział w życiu szkoły, np. za udział w konkursach. Absolwenci podziękowali swoim nauczycielom i wręczyli im róże.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Książki o polskich władcach i inne nagrody odebrali laureaci konkursu „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy” na najlepszy komiks o patronie naszej szkoły.  

            - Cieszę się, że interesuje was historia, bo budowanie świadomości historycznej kształtuje nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość - podkreślał Andrzej Dyczewski, wicestarosta powiatu łęczyńskiego, który mówił o swojej młodzieńczej fascynacji komiksami, takimi jak słynny „Tytus, Romek i Atomek”.

            - Historie obrazkowe mają tę zaletę, że zapadają dobrze w pamięć, bo przecież większość z nas w 80 procentach zapamiętuje obrazy – dodał wicestarosta, który przyglądając się wystawie komiksów podsumował: - Wszystkie prace są bardzo piękne!

            Nagrody wręczał także Stanisław Adamczyk, naczelnik wydziału edukacji, kultury, sportu, zdrowia i spraw społecznych powiatu łęczyńskiego.

            Przypomnijmy: jury najlepiej oceniło komiksy Haliny Olesiuk (III TI) i Michała Podgórskiego (Zespół Szkół nr 1), miejsce drugie zajęła praca Karoliny Włodek (Zespół Szkół nr 1), trzecie komiks Ilony Kruk (II TAK).   

            Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w piątek 18 czerwca. W sali nr 4 można oglądać wystawę zwycięskich komiksów konkursu „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Dziś nie będziemy pisać kartkówki, bo braliśmy udział w konkursie, wynika to z wewnątrzszkolnego systemu oceniania – chwalili się swoją wiedzą o WSO uczniowie naszej szkoły.

            Byli na bieżąco, bo właśnie tego dnia brali udział w konkursie „Ocenianie wewnątrzszkolne”. Jakie wymagania trzeba spełnić na ocenę dobrą, ile czasu pierwszacy nie mogą dostać „jedynki” – to niektóre z pytań, jakie pojawiły się na konkursie.

            Wśród 11 uczniów, którzy rozwiązali test o WSO najlepsza okazała się Halina Olesiuk (III TI), drugie miejsce zajęła Jolanta Chałupnik (III TI), a trzecie Klaudia Tołubińska (I ZSZ).

Najwięcej problemów sprawiły im… kury i lisy. Musieli, bowiem rozmieścić „zwierzęta” w kwadracie tak, aby lisy nie zjadały kur. Z takimi zadaniami zmierzyli się uczniowie naszej szkoły w konkursie logicznym.

            „Jeżeli przedwczorajsze jutro jest w niedzielę, to jaki dzień będzie dwa dni po dzisiejszym jutrze?” – żeby rozwiązać ćwiczenia, uczniowie musieli trochę pogłówkować (odpowiedź: piątek). Trzeba było także m. in. policzyć wszystkie trójkąty na obrazku, w którym znalazło się aż 39 takich figur (kilka mniejszych trójkątów tworzyły większe).

            Z tymi zadaniami najlepiej poradziła sobie Katarzyna Kunach z klasy III TI. Drugie miejsce zajął Patryk Baran (II TB), a trzecie Marzena Polkowska (III TI).

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Sługa do Kazimierza Jagiellończyka: - Mości król życzy sobie wina, miodu czy piwa? – Janie, wody proszę.

            Tym dialogiem władcy ze swoim lokajem rozpoczyna się komiks Haliny Olesiuk z klasy III TI. To jedna z dwóch zwycięskich prac w konkursie powiatowym „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”. Komiks Haliny Olesiuk został stworzony za pomocą grafiki komputerowej.  

            Dalszy ciąg historyjki obrazkowej przynosi niewypowiedzianą myśl króla:, „Kiedy pojmą, że nie kosztuję wina, miodu czy piwa a zapachu ich nie znoszę i brzydzę się nimi?”.

            Tak jak Kazimierz Jagiellończyk preferował trzeźwość, dziś młodzież promuje wartości bliskie królowi pokazując jego życie codzienne. W swoich komiksach uczniowie przedstawiają także zasługi polityki wewnętrznej i zewnętrznej patrona naszej szkoły.

            Praca Michała Podgórskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej, która zwyciężyła egzekfo z komiksem Haliny Olesiuk pokazuje, bowiem takie wydarzenia, jak odzyskanie Gdańska przez Kazimierza Jagiellończyka w czasie wojny trzynastoletniej czy zawarcie pokoju toruńskiego. Michał Podgórski narysował swój komiks ołówkiem.

            Była to druga edycja konkursu, prace w nim mogły być wykonane dowolną techniką, wszystkie jednak musiał łączyć tytułowy temat: „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”. Pozostali zwycięscy: drugie miejsce - Karolina Włodek (Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej), trzecie - Ilona Kruk (klasa II TAK).

„Malbork jest wolny!” – wykrzyknął rycerz. Dopiero co ucichły wystrzały armat, brzęk mieczy i okrzyki wojenne. Wojsko króla Kazimierza Jagiellończyka zdobyło zamek Krzyżaków – potężnego wroga Królestwa Polskiego.

            To scena rekonstrukcji oblężenia Malborka, którą na ekranie obejrzeliśmy w naszej szkole 7 czerwca, czyli w rocznicę śmierci patrona szkoły króla Kazimierza Jagiellończyka. 

            - Zdobycie Malborka to nie jedyna zasługa tego monarchy. Za jego rządów Polska uzyskała Pomorze Gdańskie, Elbląg, ziemię chełmińską i michałowską oraz biskupstwo warmińskie, jako tzw. Prusy Królewskie. – o Kazimierzu Jagiellończyku czytały uczennice II TAK, zachęcając: - Pamiętajmy o patronie naszej szkoły, to właśnie on 7 stycznia 1467 r. w Kozienicach nadał prawa miejskie Łęcznej

            Zebrani na apelu zobaczyli także symboliczną scenę wręczenia aktu nadania praw miejskich przez króla posłowi Jana Tęczyńskiego, kasztelana krakowskiego.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Czerwiec jest miesiącem, w którym obchodzimy dni patrona naszej szkoły – króla Kazimierza Jagiellończyka. Wartości, które cenił, takie jak prawdomówność, honor czy wstrzemięźliwość sprawiają, że ten legendarny władca jest dla nas wzorem do naśladowania także w dzisiejszych czasach.

            W ramach dni patrona uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Wiedzy o Łęcznej, która swój status miejski zawdzięcza Kazimierzowi Jagiellończykowi. Tam Halina Olesiuk i Ewelina Sipta zajęły trzecie miejsce.

            Uczniowie klas pierwszych obejrzeli prezentację multimedialną o patronie. Dzięki temu wiedzą już m. in. o tym, że król pozwolił w 1467 roku zorganizować miasto ówczesnemu właścicielowi dawnej wsi Łęczna – Janowi z Tęczyna, kasztelanowi krakowskiemu.

            Mając na uwadze to wydarzenie nasza szkoła wzięła udział w Biegu Kasztelańskim, w którym zwyciężyła Magdalena Walczak, uczennica II TAK, a cała reprezentacja szkoły zajęła trzecie miejsce.

            Ponadto 7 czerwca w rocznicę śmierci króla Kazimierza Jagiellończyka odbył się apel i została wydana „Gazeta Królewska”, którą można pobrać w formie pliku PDF. W elektronicznej wersji znajdziemy rozwiązanie „Krzyżówki na piątkę”.    

  Gazeta Królewska --> 

 

Długie godziny nad trudnymi, specjalistycznymi artykułami o naszym mieście spędziły uczennice klasy III technikum informatycznego. Było warto.

            Ewelina Sipta i Halina Olesiuk zajęły, bowiem trzecie miejsce w XXVII Turnieju Wiedzy o Łęcznej w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich opiekunką była pani Joanna Kowalczyk, nauczycielka języka polskiego.  

            Turniej odbył się 2 czerwca w sali posiedzeń łęczyńskiej Rady Miejskiej w ramach dni miasta.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej